Promocja elektromobilności - które polskie miasta są najbardziej zaangażowane

Promocja elektromobilności - które polskie miasta są najbardziej zaangażowane

Cisza i dobra jakość powietrza – tego brakuje mieszkańcom wielu polskich miast. W odpowiedzi na ten problem coraz więcej samorządów promuje elektromobilność, ponieważ pojazdy elektryczne zapewniają transport bez emisji spalin i hałasu silnika. Udostępnienie mieszkańcom systemu rowerów wspomaganych elektrycznie czy elektrycznego carsharingu albo tworzenie punktów ładowania samochodów elektrycznych to działania już teraz prowadzone przez miasta. Przykładami dobrych praktyk mogą pochwalić się Wrocław, Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Czytaj dalej

 

 

Mobilność zrównoważona jest jedną z kategorii konkursu ECO-MIASTO, w ramach którego nagradzane są samorządy najlepiej realizujące ideę zrównoważonego rozwoju miast. Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z Renault Polska, Ceetrus Polska, Dalkią i Dalkią Wastenergy.

 

Od niedawna elektromobilność wspierana jest na poziomie krajowym – w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych zapisano m.in. zniesienie akcyzy na samochody elektryczne i hybrydy plug-in (PHEV), zwolnienie ich z opłat za parkowanie czy możliwość poruszania się po buspasach. Prawo określa również konieczny do osiągnięcia w najbliższych latach udział pojazdów elektrycznych we flocie jednostek samorządowych czy minimalną liczbę ogólnodostępnych punktów ładowania, które mają zostać zainstalowane w danej gminie.


JAK POLSKIE MIASTA WSPIERAJĄ ELEKTROMOBILNOŚĆ

 

Czytaj również: Raport zrównoważonego rozwoju za rok 2018

 

Niezależnie od centralnych regulacji niektóre miasta już teraz promują elektromobilność. Dzięki przemyślanym działaniom samorządów mieszkańcy mają okazję korzystać z nowych sposobów przemieszczania się po mieście i poznać zalety elektrycznego transportu.

 

Elektryczny carsharing we Wrocławiu

Carsharing sprzyja ograniczeniu liczby samochodów w miastach, dzięki niemu może zmniejszyć się również liczba potrzebnych miejsc parkingowych. Jeszcze więcej zalet mają systemy carsharingu wykorzystujące auta elektryczne, które nie emitują spalin oraz hałasu silnika. Takie usługi pozwalają mieszkańcom samodzielnie przekonać się o tym, jak samochody elektryczne sprawdzają się w miejskim transporcie.


Promocja elektromobilności - które polskie miasta są najbardziej zaangażowane

 

Czytaj również: Wynajem mieszkań w miastach średniej wielkości - gdzie najwięcej zarobimy

 

We Wrocławiu od 2017 r. działa Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych Vozilla. Mieszkańcy za pomocą aplikacji mogą wypożyczać auta na minuty. W kwietniu br. częścią floty Vozilli stało się 40 w pełni elektrycznych Renault ZOE.

 

Rowery wspomagane elektrycznie na Pomorzu

Również elektryczne rowery mogą być dobrą alternatywą dla prywatnych samochodów, zwłaszcza podczas podróży na krótszych dystansach. W Obszarze Metropolitalnym Gdańsk Gdynia Sopot obejmującym 14 gmin od marca można wypożyczyć 4080 rowerów wspomaganych elektrycznie w ramach systemu MEVO. Te rowery w dalszym ciągu wymagają od użytkownika napędzania kół siłą własnych mięśni, ale elektryczny napęd sprawia, że jazda na takim pojeździe wymaga mniej wysiłku niż na tradycyjnym rowerze. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku bardziej wymagających podjazdów pod górę.

 

Punkty ładowania elektryków w Łodzi

Niezwykle ważna dla rozwoju elektrycznego transportu jest dostępność punktów ładowania. Do końca 2020 r. aż 210 takich punktów ma powstać w Łodzi. W marcu mieszkańcy za pośrednictwem internetowej platformy mogli zgłaszać proponowane lokalizacje takich stacji. Dzięki temu miasto będzie mogło zapewnić infrastrukturę do ładowania w miejscach, gdzie jest na nią największe zapotrzebowanie.

 

130 autobusów elektrycznych dla Warszawy

Warszawa już wkrótce ma być drugim miastem w Europie, które posiada w swojej flocie ponad 100 autobusów elektrycznych. Pierwsze z zamówionych 130 pojazdów miałyby wyjechać na ulice już na początku 2020 r. Łącznie elektrycznych autobusów w stolicy będzie 160. W ten sposób miasto chce walczyć m.in. z zanieczyszczeniem powietrza i hałasem w mieście.


2019-04-16
Źródło: Constans PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • odszkodowanie Liczba postów: 61 Grupa: Trudne tema... Niekiedy sytuacja jest na tyle trudna i poważna, że przede wszystkim trzeba postawić na pomoc prawną i dobrze przygotowane działanie. Taką sytuacją jest zadośću...
  • Gdzie wesele? Liczba postów: 173 Grupa: Trudne tema... Zawsze organizacja wesela jest bardzo trudna. Chodź jak ja organizowałem swoje wesele to musiałem tylko kupić alkohol z https://torunskiewodki.pl .
  • Bolesne miesiączki-czym zaradzić? Liczba postów: 42 Grupa: Trudne tema... Dobry ginekolog Wrocław jest wstanie pomóc w wielu obszarach o tej tematyce. Przede wszystkim jednak jest wyrozumiały, empatyczny i otwarty na dobro pacjentki.....
  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1266 Grupa: Trudne tema... O siebie zadbać to nie problem. Jednak osoby starsze już w zdecydowanej większości sobie nie radzą ze schorzeniami, z jakimi przyszło im się borykać. Dlatego te...
  • nauka Liczba postów: 23 Grupa: Trudne tema... Moim zdaniem naprawdę warto uczyć się języków obcych. Co by nie mówić one z pewnością nam się przydadzą. Czasami może okazać, że będzie on nam potrzebny w pracy...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15994 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 118

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >