Przyjęto ustawę o ochronie praw nabywcy mieszkania lub domu

Przyjęto ustawę o ochronie praw nabywcy mieszkania lub domu

Sejm niemal jednogłośnie przyjął wczoraj ustawę o ochronie praw nabywcy mieszkania lub domu. – To rozporządzenie wyeliminuje z rynku małych i średnich deweloperów – utrzymuje Polski Związek Firm Deweloperskich i czeka, co w sprawie projektu zadecyduje Senat.

 

Zgodnie z ustawą, pieniądze klientów, powierzane deweloperom, trafiają na kontrolowany przez bank rachunek powierniczy. W przypadku, gdy jest to rachunek otwarty, a więc gdy deweloper może pobierać z niego pieniądze na rozwój inwestycji w miarę postępu robót, ma on obowiązek dodatkowego zabezpieczenia klientów w postaci gwarancji bankowej lub ubezpieczenia.

 

"Takie rozwiązanie daje nabywcom pewność, że odzyskają oni swoje pieniądze w razie, gdyby deweloper zbankrutował albo nie ukończył inwestycji – komentuje Grzegorz Kurowski z serwisu RynekPierwotny.com. – Z drugiej strony dodatkowe zabezpieczenie klientów jest dość kosztowne, a tym samym nieosiągalne dla większości małych i średnich firm deweloperskich. Rachunek powierniczy to koszt rzędu 2,5 do 3,5 proc. od wartości sprzedaży, natomiast koszt dodatkowych zabezpieczeń może być kilkukrotnie wyższy" – dodaje Kurowski.

 

 

Polski Związek Firm Deweloperskich przestrzega, że nowa ustawa grozi upadkiem mniejszych deweloperów. To z kolei doprowadziłoby do podniesienia kosztów działalności, a tym samym do wzrostu cen nieruchomości. Obecnie jedynie 2,5 proc. inwestycji realizowanych przez deweloperów gwarantuje środki chroniące nabywców – wynika z danych serwisu RynekPierowtny.com.

 

 

Wciąż nie wiadomo, co z ustawą zrobi Senat. Jest szansa, że zaproponuje on poprawkę postulowaną przez rząd. Zgodnie z nią, deweloperzy mieliby sami decydować, czy oferują swoim klientom dodatkowe ubezpieczenie lub gwarancję bankową, czy rezygnują z oferty zabezpieczenia wpłat. Inną opcją jest rachunek zamknięty, z którego deweloper może pobrać pieniądze dopiero po zawarciu aktu notarialnego, przenoszącego własność mieszkania. Na takie rozwiązania mogą jednak pozwolić sobie wyłącznie deweloperzy, będący w dobrej kondycji finansowej.

 

 

– "Jeśli Senat zaproponuje poprawkę i decyzję o zabezpieczaniu klientów pozostawi deweloperom, nie będzie to rozwiązanie krzywdzące dla nabywców" – twierdzi Grzegorz Kurowski. – "Jest jednak jeden warunek – bank prowadzący rachunek musi rzetelnie weryfikować postęp prac budowlanych i uruchamiać kolejne transze adekwatnie do rozwoju inwestycji" – dodaje specjalista ds. nieruchomości z serwisu RynekPierwotny.com.

Źródło: Rynek Pierwotny / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • podatki i oplaty lokalne Liczba postów: 9 Grupa: Zanim wybud... Jak najbardziej jeśli prowadzimy własną działalność to ja również jestem zdania, że coraz więcej na sam temat podatków powinniśmy wiedzieć. Jak dla mnie bardzo....
  • Sprzedaż mieszkania w Warszawie Liczba postów: 16 Grupa: Rynek wtórn... wydaje mi się że sprzedaż mieszkania w Warszawie to nic trudnego ? tyle ludzi tam chce kupic cos sensownego _____________________ https: //www.stonoga.edu.pl/ja...
  • Kupno mieszkania Liczba postów: 56 Grupa: Rynek wtórn... Ja od urodzenie mieszkałem w bloku i dom a raczej obowiązki, które są związane z jego posiadaniem mnie przerażały. Osobiście wolę przeznaczyć ten czas, który po...
  • Gdzie szukać nieruchomości? Liczba postów: 248 Grupa: Rynek pierw... Zobacz tutaj gdzie polecają wystawić domy na sprzedaż i tej podstawie szukaj, będzie najszybciej :)
  • deweloper we Wrocławiu Liczba postów: 362 Grupa: Nieruchomoś... Ja zdecydowałam się na wybór dewelopera inkom we Wrocławiu. Myślę, że warto. Wszystkie informacje były mi przekazywane. Serdecznie polecam.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 17348 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 242

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >