
Przyjęto ustawę o ochronie praw nabywcy mieszkania lub domu
Sejm niemal jednogłośnie przyjął wczoraj ustawę o ochronie praw nabywcy mieszkania lub domu. – To rozporządzenie wyeliminuje z rynku małych i średnich deweloperów – utrzymuje Polski Związek Firm Deweloperskich i czeka, co w sprawie projektu zadecyduje Senat.
Zgodnie z ustawą, pieniądze klientów, powierzane deweloperom, trafiają na kontrolowany przez bank rachunek powierniczy. W przypadku, gdy jest to rachunek otwarty, a więc gdy deweloper może pobierać z niego pieniądze na rozwój inwestycji w miarę postępu robót, ma on obowiązek dodatkowego zabezpieczenia klientów w postaci gwarancji bankowej lub ubezpieczenia.
– "Takie rozwiązanie daje nabywcom pewność, że odzyskają oni swoje pieniądze w razie, gdyby deweloper zbankrutował albo nie ukończył inwestycji – komentuje Grzegorz Kurowski z serwisu RynekPierwotny.com. – Z drugiej strony dodatkowe zabezpieczenie klientów jest dość kosztowne, a tym samym nieosiągalne dla większości małych i średnich firm deweloperskich. Rachunek powierniczy to koszt rzędu 2,5 do 3,5 proc. od wartości sprzedaży, natomiast koszt dodatkowych zabezpieczeń może być kilkukrotnie wyższy" – dodaje Kurowski.
Polski Związek Firm Deweloperskich przestrzega, że nowa ustawa grozi upadkiem mniejszych deweloperów. To z kolei doprowadziłoby do podniesienia kosztów działalności, a tym samym do wzrostu cen nieruchomości. Obecnie jedynie 2,5 proc. inwestycji realizowanych przez deweloperów gwarantuje środki chroniące nabywców – wynika z danych serwisu RynekPierowtny.com.
Wciąż nie wiadomo, co z ustawą zrobi Senat. Jest szansa, że zaproponuje on poprawkę postulowaną przez rząd. Zgodnie z nią, deweloperzy mieliby sami decydować, czy oferują swoim klientom dodatkowe ubezpieczenie lub gwarancję bankową, czy rezygnują z oferty zabezpieczenia wpłat. Inną opcją jest rachunek zamknięty, z którego deweloper może pobrać pieniądze dopiero po zawarciu aktu notarialnego, przenoszącego własność mieszkania. Na takie rozwiązania mogą jednak pozwolić sobie wyłącznie deweloperzy, będący w dobrej kondycji finansowej.
– "Jeśli Senat zaproponuje poprawkę i decyzję o zabezpieczaniu klientów pozostawi deweloperom, nie będzie to rozwiązanie krzywdzące dla nabywców" – twierdzi Grzegorz Kurowski. – "Jest jednak jeden warunek – bank prowadzący rachunek musi rzetelnie weryfikować postęp prac budowlanych i uruchamiać kolejne transze adekwatnie do rozwoju inwestycji" – dodaje specjalista ds. nieruchomości z serwisu RynekPierwotny.com.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Gdzie szukać nieruchomości? Liczba postów: 299 Grupa: Rynek pierw... Ja bym powiedziała, że Chorwacja to taki ukryty skarb jeśli chodzi o nieruchomości. Masz morze, klimat, blisko do Polski, a jeszcze można coś wyrwać z niezłym p...
- Praca na wysokości – jakie są obowiązki pracodawcy... Liczba postów: 5 Grupa: Prawo
- Praca dla Kosztorysanta Liczba postów: 11 Grupa: Zanim wybud... W takim razie jeżeli przyszedł moment na zmianę pracy, jednak chcielibyście do tego podejść w odpowiedni sposób sprawdzając sobie różne możliwości zawodowe i te...
- wspolpraca z zarzadcami nieruchomosci Liczba postów: 35 Grupa: Wspólnoty m... Myślę, że współpraca z zarządcami nieruchomości nie jest zła. Mogą wyręczyć nas z tej niezbyt przyjemnej dla mnie funkcji, a pieniążki i tak zarabiam. Szukam wł...
- Mieszkanie w Warszawie - gdzie ? Liczba postów: 47 Grupa: Nieruchomoś... Słyszałem, że piękne domy są na nowym osiedlu w Falentach Nowych. To bardzo blisko miasta, nie ma problemu z dojazdem do pracy także w centrum Warszawy. A ceny....