Reindustrializacja fabryki w Ursusie

Reindustrializacja fabryki w Ursusie

„Miasto przemysłowe 2.0“ – pod takim hasłem rusza konkurs, którego celem jest prezentacja, na przykładzie terenu byłych ZPC Ursus, najnowszych tendencji w światowej urbanistyce. Czytaj dalej

 

W ramach konkursu studenci Uniwersytetu Warszawskiego, pod okiem dr Krzysztofa Nawratka, wykładowcy z Uniwersytetu w Plymouth w Wielkiej Brytanii, zaplanują re-industrializację terenów byłej fabryki ciągników.

 

– "Wypędzenie przemysłu z miast (jak i z Europy), to rodzaj samobójstwa – mówi dr Krzysztof Nawratek, który wykłada architekturę i urbanistykę na Uniwersytecie w Plymouth. – Takie miasto nie ma motoru, nie ma z czego żyć. Jedynym wyjściem jest re-industralizacja. Ale nie jako pomysł na powtórne wprowadzenie przemysłu do miast, lecz głęboki proces odbudowy relacji pomiędzy kapitałem a życiem i miejscem. Taki unikatowy projekt chcemy stworzyć w Ursusie, gdzie przemysł wciąż działa i re-industrializację można rozpocząć błyskawicznie" – podsumowuje dr Krzysztof Nawratek.

 

Czytaj również: Rewitalizacja Browaru Kościerskiego

 

Zadaniem uczestników konkursu jest zaproponowanie wizji rozwoju terenów po fabryce ZPC Ursus, w powiązaniu z resztą dzielnicy oraz miastem Warszawa. Wyznaczy ona przyszłość „Miasta Przemysłowego 2.0“. Miasta, w którym się mieszka, pracuje i spędza wolny czas; dumnego z tego, co się w nim wytwarza, które nie jest pasożytem ani obszarem kolonizacji, lecz silnym, świadomym siebie podmiotem tworzącym liczne powiązania lokalne. „Miasto przemysłowe 2.0“ może dzięki temu zbudować barierę przeciw wpływom kryzysów na rynkach finansowych, czy efektami globalizacji.

 

 

Konkurs, do którego można się zgłaszać poprzez stronę internetową www.ursusnaprzyszlosc.pl, został zorganizowany we współpracy z dr Krzysztofem Nawratkiem z Uniwersytetu w Plymouth, Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej UW „SPATIUM” (działającym przy Instytucie Studiów Regionalnych i Globalnych UW), a także „Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Ursusa“. Uczestnicy konkursu stworzą m.in. wizualizację planów zagospodarowania byłej fabryki. Zwycięzców wyłoni jury pod przewodnictwem dr Krzysztofa Nawratka. Wyniki konkursu będę znane w połowie czerwca br. Nagrodami są staże w AIG/Lincoln (renomowany deweloper komercyjny) i APA Wojciechowski (renomowana pracownia architektoniczna).

 

Konkurs poprzedzą dwudniowe warsztaty urbanistyczne dla studentów, które w najbliższy weekend poprowadzi w Ursusie dr Krzysztof Nawratek. Przygotowaniem do wejścia w tematykę re-industrializacji będzie również dyskusja „Miasto NEOindustrialne CZY REindustrialne? Przypadek: Ursus“ zorganizowana przez Fundację Bęc Zmiana. Odbędzie się w Galerii Raster przy ul. Wspólnej 63, w najbliższy piątek 20.04, o godz. 18.30. Wezmą w niej udział Edwin Bendyk i dr Krzysztof Nawratek.

 

Czytaj również: Polacy szukają promocji u deweloperów


Partnerzy konkursu: Instytut Studiów Regionalnych i Globalnych UW, Koło Naukowe Studentów Gospodarki Przestrzennej UW „SPATIUM”, Uniwersytet w Plymouth, a także firmy AIG/Lincoln Polska, APA Wojciechowski, Energetyka Ursus, ASmet, Korurs, EL-BOX, Tomkor, Agencja Raphael, Poland Business Park X oraz „Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ursusa“.

 

 

Krzysztof Nawratek - architekt i urbanista, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, doktor nauk technicznych, wykładowca School of Architecture & Design w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Wskazuje zjawisko reindustralizacji jako jeden z elementów pozwalających na wyjście współczesnych miast z kryzysu. Wykładał geografię społeczną na uniwersytecie w Rydze. Autor alternatywnego planu zagospodarowania przestrzennego Rygi. Napisał kilka książek i ponad trzydzieści artykułów oraz esejów opublikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej, Krytyce Politycznej, Archivolcie, czy Czasie Kultury.

Źródło: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Ursusa / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 145

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >