Rekordowo niskie oprocentowanie kredytów

Rekordowo niskie oprocentowanie kredytów

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, listopad przyniósł dobre wiadomości dla kredytobiorców. W minionym miesiącu odnotowano bowiem obniżki marż bankowych, w wyniku których, średnie oprocentowanie kredytu z 25-procentowym wkładem własnym znajduje się obecnie na rekordowo niskim poziomie 4,29 proc. Czytaj dalej

Spadek wysokości marży

Listopad, po kilku miesiącach podwyżek marż, przyniósł pozytywne wiadomości dla osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytu na zakup własnego M. – W ostatnich tygodniach kilka banków podjęło decyzje o obniżce marż kredytów hipotecznych – zauważa Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. – Warto zauważyć, że średnie oprocentowanie ofert z wysokim, 25-procentowym wkładem własnym, wróciło do najniższego w historii poziomu i wynosi obecnie 4,29 proc.

 

Czytaj również: Przeciętny okres kredytowania Polaków

 

Oferta zależy od wielkości mieszkania

Końcówka roku nie przyniosła spadku cen ofertowych. Jest to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym nie obniżyła się średnia wartość nieruchomości. – W listopadzie średnia cena ofertowa wzrosła o 0,7 proc. – twierdzi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Różnice widoczne są bardziej w poszczególnych segmentach rynku. Dla przykładu, na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy, ceny kawalerek wzrosły średnio o trzy procent we wszystkich analizowanych przez nas miastach. Z drugiej strony, spadają ceny większych mieszkań. Pięciopokojowe lokale straciły na wartości ponad 5 proc. Eksperci podkreślają, że w związku ze zmianami na rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych, które w styczniu 2014 roku wprowadzi nowa Rekomendacja S oraz program Mieszkanie dla Młodych, koniec roku może przynieść większą niż zazwyczaj liczbę transakcji przy jednoczesnej stabilizacji cen ofertowych.

 

Czytaj również: Biuro jak marzenie – jak wygląda idealne miejsce pracy?

 


 

Niewielkie zmiany w cenach transakcyjnych

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, utrzymujące się zainteresowanie mieszkaniami sprzyja stabilizacji cen. – Miniony miesiąc nie przyniósł istotnych zmian w średnich cenach transakcyjnych – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – We wszystkich analizowanych w raporcie miastach nie odnotowano różnicy przekraczającej dwa procent. W czterech z sześciu lokalizacji odnotowaliśmy spadki cen sprzedażowych. W przypadku Krakowa i Gdańska listopad był już kolejnym miesiącem z rzędu, w którym koszt zakupu nieruchomości spadł. Poza Poznaniem, średnie ceny transakcyjne w największych miastach Polski pozostały na poziomie zbliżonym do analogicznego okresie zeszłego roku.

Źródło: expander / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17556 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 185

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >