Rodzina na Swoim na coraz droższe mieszkania i kredyty

Rodzina na Swoim na coraz droższe mieszkania i kredyty

Można zaszaleć kupując mieszkanie w ramach programu Rodzina na Swoim. Zmieniane co pół roku limity cen mieszkań w większości miast i województw od kwietnia poszły w górę. Czytaj dalej

 

W stolicy jest to już ponad 9,8 tys. zł za m kw., w Poznaniu prawie 7,2 tys. zł, a w Bydgoszczy i Toruniu ponad 7 tys. zł. Na tym nie koniec. Wzrosło też z 5,87 do 6,10 proc. oprocentowanie, według którego państwo liczy połowę odsetek. Większe możliwości od wiosny mają nie tylko mieszkańcy stolicy, ale również krakowianie i lublinianie, gdzie na kredyt z dopłatami można liczyć kupując mieszkanie o ponad 100 zł droższe za metr niż jeszcze w marcu. Teraz limit w Krakowie wynosi 6622,70 zł, a w Lublinie blisko 4817 zł. Lepiej o ponad 200 zł jest także w Katowicach (5518 zł) i w Kielcach (5663 zł). Ceny spadły jedynie w sześciu lokalizacjach. Najbardziej w województwach mazowieckim i opolskim oraz w Opolu, Olsztynie, Białymstoku i Łodzi.

 

Czytaj również: Czy Rodzina na Swoim będzie dla singli?

 

Sposób liczenia kosztu metra kwadratowego mieszkania kwalifikującego się programu Rodzina na Swoim sprawił, że choć np. wojewoda mazowiecki ogłosił spadek wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych na II kwartał dla Warszawy o 97 zł, to w programie kredytów z dopłatami mamy do czynienia ze wzrostem.

 

Czytaj również: Kredyt na dom – wskazówki

 

Luksusy za państwowe dopłaty

Efekt? Dwupokojowe mieszkanie, luksusowo wyposażone, po generalnym remoncie, w centrum Warszawy, blisko ulicy Marszałkowskiej i Placu Trzech Krzyży, po niewielkich negocjacjach można już kupić za kredyty z dopłatami. Jeśli klient zdecyduje się na to pięćdziesięciometrowe mieszkanie po 9816 zł za metr kwadratowy w całości za kredyt, pożyczy 490,8 tys. zł. Około połowy odsetek przez pierwszych osiem lat spłaty będzie dokładało państwo. Przy obecnym oprocentowaniu kredytów będzie to ponad 113 tys. zł. A rata klienta zamiast blisko 3 tys. zł, wyniesie 1,75 tys. zł. Jeśli ktoś zacząłby budować w stolicy dom na kredyt z dopłatami - czyli o maksymalnej powierzchni 140 m kw., z czego 70 m kw. jest dofinansowane, uzyskałby dopłatę do ponad 1,37 mln zł. Przez osiem lat państwo dołoży do takiego kredytu prawie 160 tys. zł.Jak zmieniły się limity obowiązujące w programie Rodzina na Swoim od II kw. 2011 r.  

 


Szukający na każdym kroku oszczędności rząd jest coraz hojniejszy. Maksymalne dopłaty państwa jeszcze na początku roku wyniosłyby w obu przypadkach odpowiednio 100,5 tys. zł oraz niecałe 141 tys. zł. W górę bowiem poszły nie tylko limity cen metra kwadratowego mieszkań kwalifikowanych do RnS, lecz również wysokość oprocentowania, według którego państwo liczy wypłacane odsetki. Wzrost stóp procentowych w styczniu sprawił, że od drugiego kwartału połowa odsetek liczona jest dla oprocentowania 6,1 proc. Aktualizowana co kwartał stopa referencyjna w pierwszym kwartale br. wynosiła 5,87 proc. Jak to działa? Jeśli ktoś ma obecnie kredyt z programu RnS z oprocentowaniem 6,5 proc., dostaje zwrot mniej niż połowy odsetek, ale jeśli oprocentowanie jego kredytu wynosi np. 5,8 proc., to otrzymuje zwrot ponad połowy odsetek.

 

Czytaj również: Gdzie po kredyt referencyjny?Limity najbardziej oderwane od realiów w Bydgoszczy, Łodzi i Katowicach

Odnieśliśmy nowe opublikowane limity cen mieszkań do mediany cen, po jakiej kupowali mieszkania w lutym 2011 roku klienci Open Finance i Home Brokera. Najbardziej wysokość limitu od realiów oderwana jest w Bydgoszczy. Dysproporcje są również bardzo wysokie w: Łodzi, Katowicach i Olsztynie. Z pewnością klienci nie mają tam najmniejszego problemu, aby kupić lokum na kredyt z dopłatami. W komfortowej sytuacji są także mieszkańcy Poznania, Gdańska i Warszawy - tu limity cen mieszkań z programu RnS przewyższają obecnie o ponad 20 proc. medianę cen transakcyjnych w tych aglomeracjach. Stosunkowo niewielkie różnice są w Szczecinie, Krakowie i Lublinie.

 

Czytaj również: Dopłaty państwa do kredytów mieszkaniowychPrzewaga (%) wysokości limitu cen mieszkań w RnS na II kw. 2011 r. nad medianą transakcji klientów OF i HB w lutym 2011 r.

 


 Wkrótce zmiany na gorsze


Program Rodzina na Swoim niedługo zostanie jednak zmieniony i zapowiada się, że z jednej skrajności wpadnie w drugą. Ceny metra kwadratowego mieszkania klasyfikowanego do programu mogą spaść o ponad 20 proc. Nie będzie też można kupować mieszkań na rynku wtórnym, a kredytobiorca nie będzie mógł mieć ukończonych 35 lat. Czy zmiany wejdą w życie jeszcze w pierwszej połowie roku czy też później, trudno dziś wyrokować. Zgodnie z przygotowanymi przez rząd zmianami, cały program ma się zakończyć wraz z 2012 rokiem.

 

 

 

 

Źródło: Poznanskie Nieruchomości.pl / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17210 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 212

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >