Rozwiązania Autodesk do tworzenia planów oraz cyfrowych makiet Łodzi

Rozwiązania Autodesk do tworzenia planów oraz cyfrowych makiet Łodzi

Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi (MPU) została utworzona w październiku 2006 roku. Pracownia działa jako jednostka budżetowa Miasta w oparciu o statut nadany jej przez Radnych Rady Miejskiej w Łodzi oraz regulamin organizacyjny zatwierdzony przez Prezydenta Miasta Łodzi. Do jej głównych zadań należy sporządzanie planistycznych dokumentów dla Łodzi, jakimi są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Czytaj dalej

 

Na etapie tworzenia tych opracowań podejmowany jest szereg strategicznych decyzji wpływających na rozwój miasta, co wymaga dokładnej koordynacji różnych branż. Przyspieszenie tego procesu oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia pewnych kolizji wymusza wykorzystanie specjalistycznych narzędzi, które ułatwiają zarządzanie projektem i pozwalają na przetwarzanie różnorodnych danych.


Cyfrowa Łódź 3D

 

Do tych celów w MPU wykorzystywane jest m.in. oprogramowanie wchodzące w skład pakietu Autodesk Infrastructure Design Suite Premium. „Platforma Autodesk wykorzystywana jest w naszej pracowni w wielu branżach – towarzyszy całemu procesowi, począwszy od osób, które zajmują się infrastrukturą techniczną, komunikacją, trasują skrzyżowania, robią przekroje, aż do prac projektowych” – mówi Mariusz Stępniewski, Kierownik Zespołu Informatyki i Baz Danych, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi.


Cyfrowa Łódź 3D

 

Czytaj również: Kreatywna pomoc dla architektów i projektantów wnętrz - konfigurator posadzek.

 

Rysunki planów powstają w AutoCAD Map 3D, a dane dotyczące infrastruktury technicznej i drogowej w AutoCAD Civil 3D. Cyfrowe makiety 3D opracowywane są w InfraWorks 360. Zaletą wykorzystania tego oprogramowania jest łatwość obsługi a zarazem wysoka jakość tworzenia projektów 3D. Dla każdego projektu MPZP przygotowywane są w aplikacji InfraWorks dwie cyfrowe makiety – stanu istniejącego i projektowanego. Makieta stanu istniejącego składa się z numerycznego modelu terenu, wysokiej rozdzielczości ortofotomapy, zieleni 3D oraz budynków opracowanych na podstawie stereodigitalizacji zdjęć lotniczych i skaningu laserowego LIDAR (w szczegółowości LOD2, w formacie CityGML). Dodatkowo na podstawie mapy zasadniczej można wymodelować pod terenem całą infrastrukturę techniczną wraz z przyłączami do budynków. Koncepcja opracowania drugiej makiety uzależniona jest od potrzeb i działań wynikających z ustaleń MPZP. Pojawia się nowa zabudowa, układ dróg, nowe parki, skwery, place, przebicia kwartałów, co tworzy nowe przestrzenie publiczne.

 

Dzięki tego typu danym można w łatwy i czytelny sposób przedstawić, jak wygląda część miasta w perspektywie 360º dzisiaj i jak będzie wyglądać po wprowadzeniu zmian wynikających z różnych opracowań urbanistycznych. MPU jest w stanie dynamicznie wprowadzać zmiany w modelu, na bieżąco weryfikować decyzje projektowe i konsultować je pomiędzy zespołami. Program umożliwia także modelowanie w bardzo dużym szczególe, począwszy od budynków i ulic, poprzez infrastrukturę, obiekty inżynieryjne, kończąc na meblach miejskich i zieleni.

 

„Stworzenie takiej makiety umożliwia także dalsze przetwarzanie danych, jak chociażby wydrukowanie makiety z tworzywa sztucznego lub dalsze uszczegóławianie modelu za pomocą programu 3ds Max” – mówi Małgorzata Saciuk, Starszy Asystent, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi.


Cyfrowa Łódź 3D

 

Wirtualne modele miasta mają również znaczący wpływ na pełniejsze poznanie Łodzi i zrozumienie zachodzących w niej procesów przestrzennych. Wykorzystując tego typu narzędzia, można łatwiej i lepiej planować rozwój miasta, co ma znaczący wpływ na poprawę jakość przestrzeni planistycznej.

„Jako Miejska Pracownia Urbanistyczna doceniamy zalety płynące z możliwości kształtowania przestrzeni trójwymiarowo, zarówno w postaci makiet fizycznych, jak i makiet cyfrowych. Pomagają one w rozmowach z władzami, w kontaktach z mieszkańcami, w tłumaczeniu nadchodzących zmian” – tłumaczy dr inż. arch. Robert Warsza, Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi.

 

Cyfrowe modele odgrywają nie tylko kluczową rolę w procesie planowania i urbanistyki, ale również powoli stają się platformą koordynującą dla procesu rewitalizacji. Prezentacja zachodzących zmian na interaktywnym modelu 3D pobudza działania prywatne w procesie rewitalizacji. Wprowadzenie tego typu praktyk ma również znaczący wpływ na poprawę wizerunku miasta poprzez prezentację walorów zamieszkania i inwestowania w Łodzi.

 

W oparciu o rozmowy z pracownikami Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi powstał materiał wideo zatytułowany „Cyfrowa Łódź 3D”, dostępny pod adresem:

www https://youtu.be/qgp9xxJ4884.

 

Czytaj również: Wirtualne kompendium wiedzy na temat technologii BIM

 

Film wraz z opisem projektu powstał dzięki uprzejmości Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi. W filmie wykorzystano ujęcia z oprogramowania Autodesk® InfraWorks®. Miejska Pracownia Urbanistyczna wykorzystuje również Autodesk® 3ds Max®, Autodesk® ReCap 360, Autodesk® AutoCAD Civil 3D® oraz Autodesk® AutoCAD® Map 3D. Za doradztwo, wdrożenie i wsparcie w zakresie oprogramowania Autodesk odpowiedzialna była firma Aplikom Sp. z o.o. – Autoryzowany Partner Autodesk.


2017-01-31
Źródło: Omega Communication / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czy warto brać chwilówkę? Liczba postów: 45 Grupa: Trudne tema... Uważam, że kredyty konsumpcyjne nie są dobrym pomysłem, ludzie dużo pieniędzy tracą wraz z odsetkami oddawanymi do banku. Osobiście chcę nawet wybudować dom bez...
  • Dobry warsztat samochodowy Liczba postów: 659 Grupa: Trudne tema... Jeżeli ktoś z was szuka firmy, która oferuję naprawę i regenerację takich urządzeń jak turbosprężarka to polecam skontaktować się z firmą http://www.turboprof.p...
  • Reklama firmy Liczba postów: 221 Grupa: Trudne tema... Ja moją reklamę firmy zawiesiłem na bardzo dużej wysokości. Znaczy to nie ja wywiesiłem,a firma usługi alpinistyczne Bydgoszcz . Tę firmę polecił mi kolega.
  • samochód nowy czy używany Liczba postów: 430 Grupa: Trudne tema... Tak naprawdę nie ma znaczenia na jaki samochód się zdecydujesz. O każdy warto dbać. Trzeba pielęgnować go zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Teraz na rynku są...
  • Jakie jest Wasze hobby? Liczba postów: 102 Grupa: Trudne tema... Rozwijanie swojego hobby to jedno z przyjemniejszych zadań jakie mamy do zrealizowania jeśli chodzi o naszą codzienność. Warto więc zadbać o to wraz z dobrymi s...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16016 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 167

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >