Solaria Center – inwestycja z charakterem

Solaria Center – inwestycja z charakterem

Już w przyszłym roku w samym centrum Opola, przy placu Kopernika, otwarte zostanie nowoczesne centrum handlowo-usługowe Solaris Center. Na środę 28 listopada zaplanowano ceremonię wmurowania kamienia węgielnego. Inwestor – Irlandzka Grupa Inwestycyjna (IGI), przy bliskiej współpracy z władzami miej-skimi, opracowała niezwykle funkcjonalną koncepcję nowej przestrzeni miejskiej, łączącej aspekty komercyjne i społeczne. Czytaj dalej

 


Solaris Center będzie miało ok. 19.500 m kw. powierzchni handlowej. Otworzy się tu ok. 100 sklepów i restauracji. Komercjalizacja inwestycji: ok. 85 proc. Wartość inwe-stycji: ok. 50 mln euro. Koncepcja architektoniczna centrum powstała w prestiżowej polsko-niemieckiej pracowni J.S.K. Architekci, która w październiku zwyciężyła w kon-kursie na projekt stadionu na Euro 2012 we Wrocławiu.
Celem inwestora, władz miejskich i projektanta było optymalne dostosowanie nowej inwestycji do istniejącej struktury architektonicznej, przy pełnym zachowaniu har-monii z istniejącymi obiektami i urokiem centrum Opola.

Unikalna architektura obiektu łączy walory nowoczesnej przestrzeni miejskiej, obej-mującej strefy handlowe i rekreacyjne, z istniejącymi elementami i formami architektury miejskiej. Projekt centrum integruje funkcjonujący multipleks kinowy z pasażami han-dlowymi i ogródkami restauracyjnymi, co – zgodnie z wizją architektoniczną – stworzy unikalny układ urbanistyczny, harmonijnie wpisujący się w otoczenie. Zastosowane materiały i detale architektoniczne stworzą wrażenie ciągłości między bryłą nowego obiektu a istniejącą zabudową.

Intencją inwestora było poszanowanie lokalnej tradycji i atmosfery miejsca. Rewitaliza-cja centralnej przestrzeni Opola nie naruszy istniejącej tkanki architektonicznej; prze-ciwnie – stanowić będzie twórcze jej rozwinięcie i dopełnienie. Z tych powodów projekt będzie dopasowany do otoczenia (starych kamieniczek otaczających Plac Kopernika, jak również Uniwersytetu Opolskiego, bezpośrednio sąsiadującego z centrum).

Przy budowie Solaris Center zostaną użyte wysokiej jakości materiały wykończe-niowe, które połączą tradycję (np. cegła klinkierowa) z nowoczesnością (np. efektowne przeszklenia i duże witryny od strony deptaku). Wewnątrz zaplanowano także efektow-ną fontannę oraz 4 panoramiczne windy.

Całe centrum będzie bardzo dobrze skomunikowane. Do galerii prowadzić będą trzy główne wejścia: od strony pl. Kopernika, od ul. Oleskiej i od ul. Żeromskiego, gdzie teraz znajduje się wejście do kina. W chwili obecnej trwa przebudowa dróg wokół centrum. Na styku ulic Oleskiej i Żeromskiego powstaje bezkolizyjne rondo. Ulica Sienkiewicza zo-stanie wyłączona z ruchu i stanie się miejscem spacerowym.

Padraic Coll – prezes zarządu: Chcemy, aby Solaris Center stał się wizytówką Opola, był miejscem tętniącym życiem, nie tylko w znaczeniu handlowym, ale przede wszyst-kim społecznym. Dlatego angażując się w tą inwestycję założyliśmy, że finalna koncep-cja będzie wspólnym przedsięwzięciem inwestora i władz lokalnych. Połączenie funk-cjonalnych aspektów obiektu ze społecznymi i kulturowymi funkcjami centrum sprawi, że Solaris aspirować będzie do miana centralnego punktu na mapie Opola. Miejsca przy-jaznego i lubianego przez mieszkańców. Będzie to przestrzeń ekskluzywna, w której, oprócz sklepów, znajdzie się również fitness klub Gymnasion oraz istniejące kino.

 

SOLARIS CENTER – DANE
 Lokalizacja: Opole, Plac Kopernika
 Powierzchnia komercyjna: 19 500 m kw.
 Ilość sklepów: ok. 100 sklepów, restauracji i punktów usługowych
 Najwięksi najemcy i pow.: Alma (2200 m. kw.); Zara (1600 m kw.) Euro TV (1300 m kw.)
 Struktura obiektu:
 poziomy -1, 1 oraz 2 – galeria handlowa
 poziom 3”– kawiarnie, restauracja, centrum sportowo-rekreacyjne
 parking: 400 miejsc
 Wartość prac wyburzeniowych: 2,5 mln zł
 Wartość inwestycji: ok. 50 mln euro

 

INWESTOR

Irlandzka Grupa Inwestycyjna (IGI) wraz z Irlandzką Grupą Deweloperską (IGD) jest prężną grupą inwestorską z kapitałem irlandzkim, działającą w sektorze nieruchomości komercyj-nych, mieszkaniowych, biurowych oraz obiektów hotelowych. Łączna wartość realizowa-nych transakcji szacowana jest na 1 miliard euro.

IGI współpracuje bezpośrednio z siostrzaną firmą doradczą Keyinvest – ekspertem do spraw nieruchomości, działającym na polskim rynku od 2001 r.
Irlandzka Grupa Inwestycyjna, jako deweloper, zaangażowana jest w budowę dużych, nowo-czesnych centrów handlowych, m.in. w Opolu, Toruniu i Oświęcimiu. Zarządza też powierzch-niami handlowymi w Warszawie. W portfolio inwestycji obsługiwanych przez IGI oraz Keyinvest znalazły się też wysokiej klasy biurowce w Warszawie: Bliski Centrum, Antares oraz Cirrus. Jest to razem 30.000 m kw. powierzchni przeznaczonej pod wynajem o wartości rynkowej sza-cowanej na 87 mln euro.
IGI w ramach swojej działalności inwestuje również w segment rynku hotelarskiego. Planuje rozbudowę kilku wysokiej klasy hoteli w centralnej części kraju: nad Zalewem Zegrzyńskim oraz w południowej Polsce. Wartość tych inwestycji to ponad 220 mln euro. W maju tego roku spółka nabyła zabytkowy hotel „Prezydent” w samym centrum Bielska-Białej.
Działalność firmy IGD dotyczy prestiżowych nieruchomości mieszkaniowych i opiera się na pozyskiwaniu atrakcyjnych lokalizacji i ekspansji w największych miastach Polski. Do najcie-kawszych inwestycji w Warszawie należą projekty: „Rezydencja Wilanowska” i „Rezydencja Królewska”.

Najbardziej spektakularną inwestycją w Warszawie będzie ekskluzywna wieża apartamentowa, której projekt powstał przy współpracy dwóch słynnych firm architektonicznych: Epstein Polska oraz londyńskiej filii SOM. Będzie to budynek mieszkaniowy o wysokości 82 m, nowoczesnej formie i unikalnej architekturze.

 

ARCHITEKCI

Autorem kompleksowej koncepcji architektonicznej Solaris Center jest biuro projektowe J.S.K. Architekci – zespół 50 polskich i międzynarodowych projektantów.
J.S.K. Architekci projektuje budynki biurowe, mieszkalne, centra handlowe, hotele i centra kon-gresowe. Szczególną specjalnością J.S.K. jest projektowanie terminali lotniczych i kolejowych, terminali cargo i centrów lotniskowych oraz obiektów sportowych, w szczególności stadionów oraz aren widowiskowych.
J.S.K. Architekci jest generalnym projektantem rozbudowy lotnisk we Frankfurcie nad Menem, Dusseldorfie oraz Münster-Osnabrück oraz aktualnie powstającego lotniska Berlin-Schönefeld.
Do realizowanych projektów należą też: nowy stadion piłkarski Legii Warszawa, budynki biuro-we Horizon Plaza, studia telewizyjne TVN w Warszawie oraz szereg centrów handlowych:
w Bydgoszczy, Opolu, Oświęcimiu i Toruniu.
W październiku tego roku pracownia zwyciężyła w konkursie na koncepcję stadionu na Euro we Wrocławiu; bierze też udział w konkursie na projekt Stadionu Narodowego w Warszawie. Do projektów zrealizowanych w Polsce należą m.in.: siedziba koncernu DaimlerChrysler w War-sza¬wie oraz zespół budynków biurowych przy ul. Domaniewskiej 50 w Warszawie.
Zarządzającymi partnerami i wspólnikami odpowiedzialnymi za biuro J.S.K. Architekci w War-szawie są panowie Zbigniew Pszczulny oraz Mariusz Rutz.

 

GENERALNY WYKONAWCA

Generalnym wykonawcą inwestycji Solaris Center jest utworzona w 1997 r. BEG Ingénierie Polska, należąca do francuskiej grupy BEG Ingénierie.
Jako filia BEG Ingénierie w Polsce, prowadzi działalność w zakresie projektowania i realizacji centrów handlowych, obiektów przemysłowych, magazynowych, logistycznych, produkcyjnych, biurowych jak również obiektów użyteczności publicznej.
BEG Ingénierie Polska oferuje współpracę w trzech formach, tj.: zastępstwa inwestycyjne-go, generalnego wykonawstwa, wykonawstwa „pod klucz”.

 

Czytaj również: Ażurowość w architekturze


Źródło: Firma Reklamowa Kuc / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Handel fotowoltaiką Liczba postów: 3 Grupa: Innowacje w... EcoPartner rozwiązuje problem. Zawierasz jedną umowę i masz wielu wykonawców z całej Polski do dyspozycji - znane marki. Wszystko załatwiasz przez aplikację, sa...
  • Stalowe hale Liczba postów: 502 Grupa: Innowacje w... Uważam, że hale stalowe są przede wszystkim miejscem, w którym odbywa się handel sklepów o dużej powierzchni. Takie hale można też bardzo szybko postawić, a wię...
  • Projekt hali magazynowej Liczba postów: 89 Grupa: Innowacje w... Dużo z tego wątku się dowiedziałem. Ta wiedza na pewno bardzo mi się przyda. ________________________________ ____________________ zaproszenia ślubne glamour
  • Budowa hali Liczba postów: 211 Grupa: Innowacje w... Ja ze swojej strony polecam zapoznać się z tym artykułem "najpopularniejsze gatunki stali" https://www.metalopedia.pl/artykul/najpo pularniejsze-gatunki-stali-12...
  • Jesienne dekoracje Liczba postów: 2 Grupa: Innowacje w... super linki :)

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych