Szykujesz się na remont? Nie zapomnij podpisać umowy z podwykonawcami!

Szykujesz się na remont? Nie zapomnij podpisać umowy z podwykonawcami!

Zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie prac remontowych nie maleje, w związku z czym dostępność wysoko wyspecjalizowanych profesjonalistów na rynku jest mocno ograniczona. Zdarza się, że ciężko zweryfikować umiejętności osoby, z którą zdecydujemy się wejść we współpracę, czy to dotyczącą montażu/wymiany instalacji elektrycznej czy jakiegokolwiek innego obszaru. Dlatego warto pamiętać o podpisaniu szczegółowej umowy jeszcze przed wpuszczeniem ekipy do domu lub mieszkania. Czytaj dalej

 

Jaką formę umowy wybrać?

Jaką formę powinna mieć umowa na remont i wykończenie mieszkania? Zdecydowanie formę pisemną. Warto, aby zawierała zapis, że prace zostaną wykonane zgodnie z obowiązującymi i aktualnymi przepisami prawa, aby w razie ewentualnych szkód uchronić inwestora przed zarzutami ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. Ponadto należy określić zakres prac zleconych do wykonania, miejsce wykonania oraz termin rozpoczęcia i zakończenia robót. Warto też, wprowadzić do umowy zapisy dotyczące kary umownej w przypadku opóźnienia ze strony wykonawcy lub nieuzasadnionego zaniechania/porzucenia miejsca prac. Istotne jest również określenie terminu rozpoczęcia prac oraz jasne wskazanie sposobu ich rozliczenia. 

 

Szykujesz się na remont? Nie zapomnij podpisać umowy z podwykonawcami!

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas sporządzania umowy? Na przykład na dodanie w odpowiednim miejscu zapisu, że wszelkie zmiany wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności oraz ustalenie zasad gwarancji, którą wykonawca daje inwestorowi. Oczywiście im dłuższa gwarancja, tym lepiej dla inwestora. A co w przypadku umowy podpisywanej z elektrykiem? Tutaj poza wyżej wymienionymi, bardzo ważne jest aby do pracy zaangażować osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Brak uprawnień może skutkować poważnymi konsekwencjami dla wykonawcy! A i dla nas, jako osób ponoszących koszty. 

 

Wsparcie prawnika

Podczas sporządzania umowy na remont czy wykończenie mieszkania, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy prawnika. Dlaczego? Ponieważ jest szereg rzeczy, o których możemy nie pomyśleć lub pominąć, a które mogą nas zaskoczyć. Wśród nich można wymienić na przykład odpowiedzialność za opóźnienia wykonawcy czy kwestię rozliczania niezbędnych prac dodatkowych, które podbijają cenę, a o których inwestor dowiaduje się często na końcu. Żeby mieć pewność, że o niczym nie zapomnimy, szczególnie jeżeli proces remontu się wydłuża, zwróćmy się o pomoc do specjalisty, który będzie wiedział, jak najlepiej skonstruować umowę remontową.

 

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę: https://laczynasnapiecie.pl/blog/umowa-na-wykonanie-uslug-remontowo-budowlanych

 

Czytaj również: Generalni wykonawcy robót budowlanych a spory o płatności z inwestorami

 


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 17076 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 193

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >