Wykup mieszkania zakładowego od A do Z

Wykup mieszkania zakładowego od A do Z

Wykup mieszkania zakładowego to kuszące rozwiązanie, które może stać się sposobem na spore oszczędności. Koszt takiego lokalu może zostać obniżony nawet o 95%! Sprawdź, komu przysługuje pierwszeństwo do wykupu mieszkania zakładowego i na jakich zasadach przyznawane są bonifikaty. Czytaj dalej

Mieszkanie zakładowe – co to znaczy?

Znaczna część mieszkań zakładowych pochodzi z lat 60. i 70 XX wieku. Bloki z takimi lokalami były budowane głównie przez:

 • państwowe zakłady pracy, takie jak Polskie Koleje Państwo czy Lasy Państwowe,
 • wojsko,
 • przedsiębiorstwa i spółki.

Mieszkania w blokach zakładowych były oddawane pod najem pracownikom wymienionych instytucji. W dużej mierze zamieszkiwali je (i często nadal zamieszkują) górnicy, żołnierze, kolejarze, leśnicy czy hutnicy.

Dzisiaj mieszkania zakładowe są w posiadaniu zarówno spółek państwowych, jak i gmin czy prywatnych firm.

 

Wykup mieszkania zakładowego od A do Z

 

Mieszkania zakładowe – dla kogo?

Jeśli jesteś najemcą mieszkania zakładowego i chcesz je wykupić, wiedz, że o sprzedaży nieruchomości zdecyduje jego właściciel, czyli zakład pracy. W związku z tym, jeśli nie zgodzi się on na sprzedaż mieszkania, nie będziesz mógł rościć sobie żadnych praw do lokalu. Często jednak zakłady pracy nie stają na drodze do kupna nieruchomości.

 

Wykup mieszkania zakładowego od A do Z

Czytaj również: Kupno nieruchomości pod przyszły wynajem - jak przeprowadzić transakcję, aby najwięcej zarobić?

 

Gdy zakład pracy sam decyduje się na sprzedaż mieszkania, informuje o takim zamiarze najemców, wysyłając stosowne pismo. Znajdują się z nim informacje, takie jak:

 • rynkowa wartość mieszkania,
 • termin, w którym należy złożyć oświadczenie o kupnie mieszkania.

Jeśli na wykup mieszkania jest kilku chętnych, prawo własności do nieruchomości przyznawane jest na zasadzie pierwszeństwa. Prawo pierwszeństwa przysługuje następującym osobom:

 • pracownikom lub byłym pracownikom, którzy są głównymi najemcami mieszkania;
 • członkom rodziny, partnerom i bliskim osobom nieżyjącego pracownika, którzy tworzyli z nim wspólne gospodarstwo domowe aż do jego śmierci.

 

Wniosek o wykup mieszkania zakładowego

Jeśli decydujesz się na zakup mieszkania od zakładu pracy, musisz złożyć wniosek i dołączyć do niego następujące dokumenty:

 • decyzję o przydziale lokalu,
 • umowę najmu na czas określony lub nieokreślony,
 • zaświadczenie o zameldowaniu.

Gdy o wykup mieszkania starają się bliscy zmarłego najemcy, do wniosku muszą dołączyć:

 • skrócony odpis aktu zgonu,
 • skrócony odpis aktu małżeństwa (tylko dla małżonków).

Emeryci zobowiązani są przedstawić decyzję o ustaleniu prawa do emerytury.

 

Wykup mieszkania zakładowego od A do Z

 

Korzystne warunki zakupu mieszkania zakładowego

Mimo iż zakład pracy określa rynkową cenę mieszkania, możesz znacznie obniżyć koszty zakupu mieszkania. Najemcom są bowiem przyznawane bonifikaty, dzięki którym koszt mieszkania może spaść do 5% jego wartości.

 

Bonifikaty przyznawane są w następujący sposób:

 • za każdy rok pracy w firmie, która sprzedaje mieszkanie, przysługuje 6% zniżki,
 • za każdy rok najmu sprzedawanego lokalu najemcy należy się 3% zniżki.

Suma bonifikat przyznawanych kupcom może wynieść maksymalnie 95% wartości mieszkania.

 

Regulacje prawne

Kwestie przyznawania bonifikat czy pierwszeństwa zakupu reguluje ustawa z 15 grudnia 2000 rokuo zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa.

Bonifikaty przy zakupie mieszkania przyznawane są zarówno głównym najemcom, jak i bliskim zmarłego najemcy. W związku z tym za wykup mieszkania zakładowego możesz zapłacić nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, co na rynku nieruchomości jest kwotą niemal niespotykaną.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

 

Czytaj również: Jak mądrze i bez ryzyka inwestować w nieruchomości?

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Budowa hali produkyjnej Liczba postów: 1102 Grupa: Inwestycje Widzę, że czeka was całkiem spora inwestycja. Pewnie przygotowujecie się do niej już pełną parą. Szukacie poszczególnych istotnych materiałów oraz firmy. W sumi...
 • Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 91 Grupa: Inwestycje Moim zdaniem warto jest kupić obiekt nad morzem, albo w atrakcyjnym turystycznie miejscu i go wynajmować turystą. Na stronie: https://www.dobryadres.pl/ofertyni...
 • Proekologiczna malarnia proszkowa Liczba postów: 90 Grupa: Inwestycje Jeżeli szukasz dobrej malarni proszkowej to warto zapoznać się z ofertą firmy www.techni-kor.pl z Płochocina. Firma oferuje usługi malowania proszkowego, chromo...
 • Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 66 Grupa: Inwestycje Mieszkania z rynku wtórnego posiadają często ciekawsze lokalizacje oraz niższe ceny. Ja znalazłem bardzo ładne 70 metrowe mieszkanie w centrum Rybnika. W poszuk...
 • Zakup mieszkania bez zagrożeń Liczba postów: 120 Grupa: Inwestycje Moim zdaniem najbezpieczniej jest kupować od sprawdzonego dewelopera, przynajmniej jeśli chodzi o mieszkania z rynku pierwotnego. Jeśli szukalibyście mieszkania...

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 15711 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 137

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >