Wywóz odpadów

Wywóz odpadów

W Polsce powstaje sześć spalarni odpadów komunalnych. Coraz częściej pojawiają się głosy, że mieszkańcom miast, w których są one budowane, grożą drastyczne podwyżki opłat za wywóz śmieci, bo powstające instalacje są za duże, a założenia, na których oparto ich budowę - zbyt optymistyczne. Czytaj dalej

 

WYWÓZ ODPADÓW MOŻE PODROŻEĆ, ALE KOLEJNE SPALARNIE SĄ POTRZEBNE

 

Istnieje rzeczywiste zagrożenie, że stawki za wywóz odpadów pójdą w górę. Kolejne spalarnie są potrzebne, będę namawiał władze Wrocławia do takiego rozwiązania - zapowiada Janusz Ostapiuk, wiceminister środowiska.

 

Wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk przyznaje, że rzeczywiście jest zagrożenie, że te stawki pójdą w górę. Jego zdaniem można zastanawiać się, co będzie za 8-10 lat, czy dzisiejsze stawki za wywóz odpadów będą utrzymane.

- Patrząc na światowe ceny termicznego przetwarzania odpadów, należy się spodziewać, że nasze ceny na poziomie 200 zł są mocno zaniżone - uważa Janusz Ostapiuk.

Mimo wszystko wiceminister uważa, że powinniśmy budować kolejne spalarnie odpadów.

- Widzę cztery, pięć spalarni, które byłyby w Polsce potrzebne. Na północy, np. w Gdańsku, na pewno w Warszawie, we Wrocławiu, także w Łodzi - przekonuje Janusz Ostapiuk.

Jego zdaniem z bilansu wynika, że 3,5 mln ton odpadów możemy spalić, włączając w to przemysł cementowy. Do takiego poziomu rząd będzie aprobował budowę spalarni w Polsce, ponieważ nie ma więcej odpadów do spalenia, potrzebny jest odzysk materiałowy.

Janusz Ostapiuk jeszcze w listopadzie zapowiedział wizytę w sprawie spalarni we Wrocławiu i spotkanie z odpowiedzialnym za gospodarkę odpadami wiceprezydentem tego miasta Wojciechem Adamskim.

 

 

 

Czytaj również: Jak rozwiązać problemy ekologiczne?

 

- Będziemy rozmawiać o spalarni, bo tam ten temat w ostatnich dniach mocno się ożywił. Pomówimy, jak władze Wrocławia widzą rozwiązanie problemu odpadowego dla aglomeracji wrocławskiej. To zamożny region, z dużą liczbą mieszkańców - charakteryzował Janusz Ostapiuk.

Zdaniem Ostapiuka władze Wrocławia absolutnie nie wykluczają termicznego przekształcania odpadów, chce ich namawiać, by zastosowali nowoczesne urządzenie tego typu.

Janusz Ostapiuk podkreśla, że nie boi się o rentowność spalarni poznańskiej. Po pierwsze, jest to związek międzygminny, po drugie - projekt PPP, a więc Sita zadba o to, by były odpady. To, że odpady będą dowożone, będzie problemem Sity, firma podjęła ryzyko budowy.

 

Czytaj również: Nałęczów nowe osiedle czeka na lokatorów

 

- Bardziej obawiam się o Białystok, gdzie jest to znacznie biedniejszy, mniej zurbanizowany region, ilość odpadów jest mniejsza. Dlatego w nowelizacji ustawy o odpadach otwieramy dla spalarni możliwość, by można było odpady dostarczać do instalacji spoza regionu - wyjaśnia.

Zdaniem wiceministra przestrzeganie bliskości bezwzględnie jest konieczne, dlatego byłoby niedobre, gdyby odpady do spalarni trzeba dowozić na większe odległości.

 

 

Źródło: IGN / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 777 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 126 Grupa: Robimy dach Użytkownik Alina11789 napisał: Witam,bedziemy pokrywac dach na oborze i stodole około 700 metrów.Chcemy pokryć blachą trapezową,ocynkowaną kolorową.popytal ismy....
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 170 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)
  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 174 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.
  • Podłogi Liczba postów: 224 Grupa: Robimy stro... Może dla kogoś z was przydatny będzie namiar na firmę DREW-MIŚ we Wrocławiu i Żarach https://drewmis.pl/kontakt/ . Ja kupiłem od nich ostatnio dużą dostawę dre...

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17192 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 305

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >