Wzrosty na rynku giełdowym

Wzrosty na rynku giełdowym

Pierwsza część środowej sesji upłynęła na światowych rynkach finansowych - w tym także na polskim - w dobrych nastrojach, co stanowiło pewne odreagowanie po słabszym wtorkowym handlu. Czytaj dalej

 

Inwestorzy pozytywnie odebrali dziś po pierwsze wypowiedź szefa chińskiego banku centralnego Zhou Xiaochuana, który to podkreślił że jego kraj jest gotowy bardziej zaangażować się w proces walki z europejskim kryzysem zadłużenia poprzez mechanizmy EFSF i ESM. Jego słowa zwiększyły tylko siłę tych analogicznych, a wypowiedzianych wcześniej przez chińskiego premiera Wen Jiabao.

 

Drugą sprawą były dane o PKB w Eurolandzie za IV kw. Co prawda na obszarze całej strefy euro spadł on k/k o 0,3%, idąc w dół po raz pierwszy od II kw. 2009 r., ale prognozy mówiły, że będzie to od minus 0,3% do minus 0,4%, tak więc osiągnięty wynik był w górnej granicy tych widełek. Co więcej dane o tempie wzrostu gospodarek nr 1 i 2 Eurolandu zaskoczyły pozytywnie. PKB Niemiec spadł k/k o 0,2%, a nie jak się tego spodziewano o 0,3%, a dodatkowo tempo wzrostu w III kw. zostało skorygowane w górę z 0,5% do 0,6%. Z kolei PKB Francji nieoczekiwanie wzrósł k/k o 0,2%, po tym jak w III kw. zwyżkował o 0,3%, choć zakładano, że będzie to też 0,2%, ale spadek. Aby nie było za słodko, to analogiczny odczyt z gospodarki nr 3 strefy euro był już gorszy niż sądzono. PKB Włoch spadł w IV kw. k/k o 0,7%, po tym jak kwartał wcześniej zniżkował o 0,2%. Rynek prognozował, że będzie to od minus 0,5% do minus 0,6%.

 

Czytaj również: Pozytywne dane o inflacji dla Polaków

 

W sumie na plus w środę działa też sprawa Grecji. Choć wczoraj okazało się, że zamiast fizycznego spotkania Eurogrupy dziś mamy jedynie jej telekonferencję - do tego pierwszego dojdzie dopiero w poniedziałek - to rynek zdaje się jest dobrej myśli co do finalnego wyniku ciągnących się już miesiącami rozmów i negocjacji. Wczoraj szef PASOK-u zobowiązał się pisemnie do przeprowadzenia refom, a dziś ma dokonać tego przywódca Nowej Demokracji. Oznacza to spełnienie warunku nr 2 narzuconego Grecji w zeszłym tygodniu przez Eurogrupę.          

 

Po stronie makro

Oprócz omówionych powyżej danych o PKB, dziś przed południem napłynęły także inne doniesienia z Eurolandu. W grudniu bez uwzględnienia czynników sezonowych nadwyżka handlowa strefy euro wyniosła 9,7 mld euro i była wyraźnie wyższa od spodziewanej (3,5 mld euro). Listopadowy odczyt został skorygowany w dół z +6,9 mld euro do +6,3 mld euro. Z kolei po południu i wieczorem przedstawiona zostanie cała paczka informacji zza oceanu dotyczących m.in.: indeksu Empire State za luty, produkcji przemysłowej za styczeń oraz zapisków z posiedzenia Fed w dniach 24-25 stycznia. We środę światło dzienne ujrzy także jedna z najważniejszych comiesięcznych z publikacji z Polski. O godz. 14:00 GUS poda, jak w styczniu ukształtował się wskaźnik inflacji. Rynek spodziewa się, że w ujęciu rok do roku obniżył się on do poziomu 4,3% z 4,6% w grudniu.  

 

Czytaj również: 150-lecie istnienia firmy Tikkurila

 

Bieżąca sytuacja rynkowa

Dziś o godz. 12:38 indeks WIG20 szedł w górę o 0,79% do 2347,83 pkt, a złoty zyskiwał na wartości: 0,17% wobec euro (kurs EUR/PLN 4,1763) i 0,62% wobec dolara (kurs USD/PLN 3,1736). W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zwyżkował o 0,81% do 264,69 pkt, a kurs EUR/USD aprecjonował o 0,24% do 1,3160.

 

2012-02-16
Źródło: DK Notus / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19171 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 366

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >