Duże mieszkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Duże mieszkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Mieszkania czteropokojowe można dziś kupić w Warszawie często w niższej cenie niż wynosi średnia stawka za metr kwadratowy dla miasta. Choć to nie mały wydatek, chętnych na duże lokale nie brakuje. Czytaj dalej

 

Deweloperzy ograniczają dziś liczbę dużych mieszkań w nowych inwestycjach. Udział lokali czteropokojowych w realizowanych obecnie stołecznych projektach jest kilkuprocentowy. Tendencja ta potrwa prawdopodobnie do czasu, kiedy nie poprawią się możliwości finansowania zakupu nabywców. Kupujący poszukują teraz głównie lokali dwu i trzypokojowych. Większe mieszkania stanowią tylko propozycję dodatkową, skierowaną głównie do osób, które są w dobrej sytuacji finansowej. Takich lokali najczęściej poszukują osoby, którym powiększyła się rodzina.

 

Czytaj również: We Wrocławiu rusza kolejna inwestycja mieszkaniowa

 

Minimum za pół miliona

 

Ze względu na dużą powierzchnię czteropokojowych lokali ich cena całkowita przekracza możliwości finansowe większości warszawiaków. Przy zakupie takiego lokum, nawet przy najmniejszej powierzchni, trzeba być przygotowanym na duży wydatek. W stolicy taka transakcja oznacza koszt co najmniej 500 tys. zł. Banki natomiast niezbyt chętnie udzielają teraz kredytów o większej wartości niż 400 tys. zł.

 

Optymistyczne wiadomości dla kupujących płyną z ostatniego raportu firmy Emmerson. Z analizy wynika, że w III kwartale br. w większości głównych miast średnie ceny nowych mieszkań obniżyły się. Poziom spadków nie był jednak zbyt wysoki. W Warszawie od lipca do września br. przeciętna stawka za metr kwadratowy nowego mieszkania zmalała o niewiele ponad 50 zł. Na rynku deweloperskim 1 mkw. mieszkania kosztuje teraz średnio 8,5 tys. zł/mkw. Na początku tego roku cena nowego lokum w stolicy utrzymywała się na poziomie 8,9 tys. zł/mkw. W dłuższej perspektywie, od początku 2010 roku średnia stawka spadła o 6,7 proc.

 

Czytaj również: Jak uzyskać dopłatę do mieszkania?

 

Niższe ceny dużych mieszkań

 

Na większe obniżki decydowali się głównie deweloperzy sprzedający już ukończone mieszkania, bądź inwestorzy chcący znaleźć nabywców na ostatnie lokale w swoich projektach. Z kolei największym zainteresowaniem poszukujących dużych mieszkań cieszą się te osiedla, których budowa jest na ukończeniu lub dobiegła końca. Oczekiwania kupujących znajdują zatem odzwierciedlenie w podaży, bo wiele czteropokojowych lokali można znaleźć dziś właśnie w inwestycjach oddanych już do użytkowania. Ich cena jest najczęściej niższa od tych wprowadzanych do sprzedaży.

 

 

Kilkanaście gotowych mieszkań można kupić na przykład na Osiedlu Lazurowa w Bemowie. PBM Południe Development oferuje je w przedziale cenowym od 6,1 tys. do 6,8 tys. zł/mkw. Podczas, gdy średnia cena nowych mieszkań w tej dzielnicy wynosi teraz 7,5 tys. zł/mkw. (dane GazetaDom.pl z dnia 5 października br.).

 

Czytaj również: Jakie ofert mają dla nas deweloperzy?

 

Wybór 2,5 tysiąca lokali

 

Choć za większość czteropokojowych mieszkań w Warszawie trzeba zapłacić średnio 8,6 tys. zł/mkw. to w ofercie stołecznego rynku pierwotnego są też droższe propozycje. Z analiz redNet Consulting wynika, że 17,8 proc. takich lokali jest w cenie ponad 10 tys. zł/mkw., a 5 proc. dużych mieszkań kosztuje ok. 15 tys. zł. za mkw.

 

Osoby zainteresowane czterema pokojami mogą wybierać w Warszawie z ok. 2,5 tys. nowych lokali. Stanowi to ok. 14 proc. całej stołecznej oferty nowych mieszkań, wg danych portalu Tabelaofert.pl, który gromadzi w swej bazie ok. 70 proc. ofert rynku pierwotnego. W puli mieszkań czteropokojowych w mieście nieznacznie przeważają lokale w trakcie budowy. 

 

Źródło: Prestige PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 77

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >