Kontrowersyjne bryły

Kontrowersyjne bryły

Studenci architektury na podstawie bryły budynku potrafią ocenić do której epoki przynależy. Patrząc na jego kształt widzą style i trendy, które dominowały w danym czasie.

 

Bo to właśnie bryła jest znakiem rozpoznawczym architekta i daje impuls do dialogu z odbiorcą. Empire State Building w Nowym Jorku , Wieża Eiffela w Paryżu czy opera w Sydney, to budynki, które wyznaczały ścieżki i inspiracje dla architektów. Były nowatorskimi projektami, które wyróżniały się na tle miejskiego krajobrazu, wywoływały dyskusje, uśmiech na twarzy, a w skrajnych sytuacjach nawet oburzenie. 

 

Czytaj również: Time Warner Cable Arena w Charlotte


Wbrew regułomJoern Utzon, krytykowany pod koniec lat 50. XX wieku za swój odważny projekt, dopiero niemal pół wieku po zaprojektowaniu gmachu Opery w Sydney został uhonorowany Nagrodą Pritzkera, określaną Noblem w dziedzinie architektury. Zaprojektowany przez niego budynek przypominał kształtem żagle, będące uzupełnieniem otaczającego go morskiego krajobrazu. W latach 50., kiedy tworzył Utzon,  królował modernizm, dominowały kubiczne formy, dlatego wychodząc poza obowiązujące ramy, architekt naraził się na krytykę.

 

 

Uznawany niegdyś za ekscentryczny, budynek Opery jest obecnie symbolem Sydney i całej Australii. Szkielet z metaluNie inaczej było w przypadku wieży Eiffla, która początkowo budziła skrajne emocje, wywoływała dyskusje i spory, by ostatecznie zostać uznaną za symbol Paryża i ikonę architektury. Usytuowanie wieży w historycznym centrum miasta wzbudziło kontrowersje wśród konserwatywnych mieszkańców Paryża, którzy chcieli utrzymać obowiązujące status quo. Wieża zaprojektowana przez Gustave Eiffela z okazji 100. rocznicy Rewolucji , miała być zdekonstruowana z końcem wystawy. Dziś jest silną dominantą w przestrzeni miejskiej Paryża, wokół której toczy się życie mieszkańców i odwiedzających miasto turystów.

 

Czytaj również: Rosyjskie wieżowce

 

Podpis architektaProjektowanie budynku architekt zaczyna od szkicu bryły. Przykłada do niego dużą wagę, bo to na podstawie jej wyglądu obserwator uznaje budynek za atrakcyjny bądź nie. – Bryła decyduje o unikalności stylu danego architekta. Jest dowodem jego umiejętności i wyobraźni. Za pomocą narzędzi, jakie oferuje program SketchUp Pro, można zaprojektować budynek, którego wszystkie elementy będą z precyzją odzwierciedlać jego rzeczywisty wygląd. Jest to bardzo ważne, z uwagi na to, że bryła budynku jest niczym podpis artysty pod dziełem – mówi Łukasz Popławski z firmy ProGrupa.

 

 

To na podstawie bryły uznaje się dany budynek za nowoczesny. Architekt decydując się na określony styl w szkicowaniu bryły, tym samym tropem podąża przy projektowaniu wnętrza budynku. Bryła jest dla niego inspiracją, w którą architektoniczną stronę pójść. Pogoń za nowością, poszukiwanie oryginalności cechuje pracę dzisiejszych architektów. Eklektyzm w sztuce, dotknął także architekturę, stąd trudno doszukiwać się stałych trendów w bieżącej działalności architektów. Ich projekty nie wzbudzają także takich kontrowersji, jak te autorstwa Gustave Eiffla czy Joerna Utzona. Może to nowatorskie prace tych autorów przetarły szlaki architektom, a może to my zmieniliśmy się w bardziej liberalnych, otwartych na nowości obserwatorów?

Źródło: Mission PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Budowa hali Liczba postów: 241 Grupa: Innowacje w... Jeśli chodzi o znaki, to podczas budowy nowych osiedli konieczne jest także zaplanowanie dróg oraz ich właściwe oznakowanie. Informacje na ten temat można znale...
  • pompy ciepła Liczba postów: 29 Grupa: Innowacje w... Z jakiej formy ogrzewania korzystacie i dlaczego? producent ogrodzeń aluminiowych
  • Tanie domy szkieletowe Liczba postów: 75 Grupa: Innowacje w... Polecam Skandic Hus jeżeli jesteś zainteresowany ciekawym projektem na ładny i wygodny dom.
  • Centrala pożarowa Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Z jakich systemów zabezpieczeń korzystacie? producent ogrodzeń aluminiowych
  • Nowoczesne budownictwo?] Liczba postów: 64 Grupa: Innowacje w... Szanowni Państwo, Szczególną uwagę warto zwrócić na rodzaj materiału ociepleniowego oraz zastosowany system wykończenia elewacji (preparat gruntujący, zaprawa k...

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych