Kupno mieszkania na rynku pierwotnym – na co zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym – na co zwrócić uwagę?

Nowe mieszkanie to marzenie wielu Polaków. Decydując się na nieruchomość z rynku pierwotnego, zyskujemy wiele dogodnych możliwości. Należy jednak pamiętać, że taka opcja też niesie ze sobą pewne ryzyka. Poniżej sprawdzamy, jak analizować mieszkania deweloperskie, na co uważać i jakiego rodzaju firmom warto zaufać! Czytaj dalej

 

Nowe mieszkania na rynku pierwotnym – ceny, możliwości, etap budowy

Nowe mieszkania osiągają zawrotne ceny pomimo recesji gospodarczych, a długoterminowo raczej nie ma co liczyć na większe obniżki w przypadku Polski. Choć prognozy demograficzne są dalekie od korzystnych, popyt na mieszkania wciąż jest niezapełniony. Mieszkania developerskie powstają więc bez zwalniania tempa. Wybierając nieruchomość z rynku pierwotnego, można liczyć na komfort dowolnego urządzenia wnętrza (osoby wynajmujące często nie pozwalają na różne przeróbki) i swobody mieszkania na swoim, w nowym budownictwie. 

 

Przy decyzji należy uwzględnić lokalizację – pod kątem planu zagospodarowania przestrzeni, szkół, żłobków, przedszkoli, a także sklepów i punktów usługowych. O cenie będzie decydowało także piętro i rozmieszczenie na klatce schodowej, Kter wpływająca komfort użytkowania. 

 

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym – na co zwrócić uwagę?

 

Czytaj również: Zakup mieszkania w Warszawie. O czym należy pamiętać?

Niewątpliwie istotnym kryterium jest etap budowy inwestycji. Na gotowe mieszkanie developerskie trzeba po prostu poczekać. Tym bardziej liczy się czas, więc kiedy tylko już będziemy gotowi, koniecznie przystąpmy do poszukania odpowiedniego projektu mieszkaniowego i dewelopera.

 

Doświadczenie dewelopera i analiza trendów rynkowych

Wybór dobrej firmy powinien też zawierać analizę jej dotychczasowego doświadczenia. Nie musi to być od razu deweloper, który działa w obrębie całej Polski. Jeżeli interesują nas nowe mieszkania w Bydgoszczy, sprawdźmy dewelopera w Bydgoszczy. Jeśli mają to być nowe mieszkania w Toruniu,  koniecznie zapoznajmy się z ofertą dewelopera mającego realne i wieloletnie doświadczenie na lokalnym rynku. To bardzo istotne, ponieważ takie doświadczenie przekłada się na lepsze projekty jeśli chodzi o nowe mieszkania developerskie, lepsze ich położenie, zagospodarowanie przestrzeni itd. 

 

Podane przykłady są zresztą ciekawe z perspektywy rynkowej pod kątem ewolucji trendów mieszkaniowych, na co także trzeba zwrócić uwagę. Aglomeracji i duże miasta będą zyskiwały na popularności w związku z trendem przeprowadzania się mieszkańców małych gmin do dużych ośrodków miejskich. Niektóre średniej wielkości miasta, których doskonałymi przykładami są właśnie Toruń i Bydgoszcz, prędzej czy później i nawet wbrew niektórym animozjom będą się do siebie zbliżały, by nie powiedzieć – łączyły ze sobą. Uchwycenie takich trendów to także ważny etap w trakcie poszukiwania nieruchomości z dobrą lokalizacją i przyszłością. 

 

Mieszkania developerskie a umowa – diabeł tkwi w szczegółach

Dobre nowe mieszkania to tak naprawdę wybór dobrego dewelopera, a dobry deweloper to przede wszystkim firma z dużym doświadczeniem i wieloma zadowolonymi klientami. Przy nieruchomości z rynku pierwotnego trzeba jednak zachować uważność zwłaszcza w kontekście umów. 

 

Na początku podpisujemy zazwyczaj umowę przedwstępną, która określa także sposób „zarezerwowania” nieruchomości (dwie najczęstsze formy to zadatek i zaliczka). Umowa powinna być poświadczona notarialnie. Sprawdźmy dokładnie, czy umowa przypadkiem nie zawiera wyłącznie jednostronnych kar umownych (niewywiązujący się deweloper to sytuacja, która także powinna być przewidziana karami umownymi). To kolejnych istotnych rzeczy należy długość okresu reklamacyjnego (gwarancyjnego), punkcie o możliwej zamianie materiałów budowlanych i fragmencie dotyczącym ew. waloryzacji ceny. Oczywiście wiadomo, że umowa powinna maksymalnie doprecyzowywać terminy oddania nieruchomości. Dokładne zapoznanie się z dokumentem pozwoli na oszczędzenie sytuacji spornych i zabezpieczenie się na wypadek ewentualnych trudności. 

 

Nowe mieszkania a dodatkowe opłaty, o których trzeba wiedzieć 

Nowe mieszkania wymagają kapitału nie tylko związanego z ceną zakupu. Oprócz tego nabywca nieruchomości od dewelopera zobowiązany będzie do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wys. 2% ceny mieszkania (wyjątkiem będzie zakup lokalu na fakturę z przeznaczeniem na działalność, choć nie zawsze jest to możliwe). Dodatkowe koszty związane są z taksą notarialną, kosztami bankowymi w przypadku inwestycji kredytowanej, opłatą za wpis do księgi wieczystej (200 zł – wpis własności, 60 zł – założenie księgi, dod. drobne koszty za kopie wpisu). 

 

Czytaj również: Dlaczego wynajęcie fachowca do odbioru technicznego się nam opłaci?

 

Kupując nowe mieszkanie bezpośrednio w biurze dewelopera, oszczędzić można na prowizji pośrednika. Dobrze wybrane lokum, które można będzie swobodnie zaaranżować, stanie się podstawą komfortu każdego dnia, dlatego warto do całego procesu przystąpić maksymalnie rozważnie!

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19162 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 198

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >