Mniejsze restrykcje dla kredytobiorców niż na początku pandemii

Mniejsze restrykcje dla kredytobiorców niż na początku pandemii

Banki łagodzą polityki dotyczące oceny zdolności kredytowej i przyznawania wsparcia finansowego na zakup mieszkania lub domu. Najwięksi gracze na rynku wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób marzących o własnych czterech kątach. Do jakich zasad sprzed lockdownu wracają banki? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają? Oto najważniejsze zmiany, które zostały wdrożone w ostatnich kilku tygodniach. Czytaj dalej

 

Więcej akceptowanych dochodów

mBank daje kredytobiorcom szanse na lepszy wynik kalkulacji zdolności kredytowej. Od 25 sierpnia 2020 roku do dochodu wliczane jest ponownie wynagrodzenie pochodzące z umowy o dzieło lub zlecenie. PEKAO Bank Hipoteczny natomiast wrócił 1 września tego roku do akceptowania przy liczeniu zdolności kredytowej dochodów uzyskiwanych w ramach umowy o pracę na czas określony (wcześniej tylko na czas nieokreślony). Warto także dodać, że ING Bank Śląski zaczął dopuszczać dochody z działalności gospodarczej (oprócz branż zagrożonych).

 

BNP Paribas od 16 września 2020 przy liczeniu zdolności kredytowej przyjmuje dochody ze wszystkich źródeł akceptowanych przez bank – czyli np. umów o pracę, o dzieło, zlecenie, działalności gospodarczej itp. Wcześniej o kredyt hipoteczny w tym banku mogły ubiegać się wyłącznie osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony albo będące już jego klientami.

 

mniejsze restrykcje dla kredytobiorców niż na początku pandemii

 

Czytaj również: Czy banki chętnie udzielają kredytów mieszkaniowych po wybuchu pandemii COVID-19

 

Co ciekawe, od 7 września BNP Paribas udostępnia kredyt hipoteczny z zieloną hipoteką. W ramach tego rozwiązania osoby zainteresowane finansowaniem nieruchomości energooszczędnych mogą wnioskować o kredyt hipoteczny z zastosowaniem dodatkowej obniżki marży o 0,10 %  – dodaje Kinga Burcan, ekspert kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity Finance.

 

Niższy wkład własny

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) zdecydował się na wprowadzenie od 16 września 2020 roku nowego maksymalnego poziomu LTV – 80% (wcześniej 70%). Zmiana ta oznacza, że wymagany przez BOŚ wkład własny może wynosić 20%, zamiast 30%. Wskaźnik LTV określa stosunek kwoty kredytu do wartości finansowej nieruchomości – wyjaśnia Kinga Burcan, ekspert kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity Finance.

 

Zasady swojej polityki odnoszące się do limitu wkładu własnego zmienił w ostatnim czasie również ING Bank Śląski. Od 15 września 2020 roku znów wynosi on w tym banku 20% wartości nieruchomości.

 

Czytaj również: Dlaczego coraz trudniej uzyskać kredyt na mieszkanie?

 

Obserwujemy obecnie kolejne ruchy banków mające na celu poluzowywanie zaostrzonej w czasie pandemii polityki kredytowej. Skutkuje to łatwiejszym dostępem do pieniądza i może pozytywnie wpłynąć na rynek kredytów hipotecznych oraz tym samym rynek nieruchomości – mówi Kinga Burcan, ekspert kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity Finance.

Źródło: Triple PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 71

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >