Nowe centrum wypoczynkowo- handlowe VITAM’Parc

Nowe centrum wypoczynkowo- handlowe VITAM’Parc

Otwarty w 2009 roku kompleks wypoczynkowo-handlowy VITAM’Parc, zajmujący ponad 43.000 m2 powierzchni użytkowej, znajduje się we francuskim dystrykcie Neydens, zaledwie 11 kilometrów od szwajcarskiej Genewy. Czytaj dalej

 

Ten położony u podnóża Mont Salève kompleks, zaprojektowany przez hiszpańskie biuro architektów L35, pomimo swych ogromnych gabarytów, niemalże organicznie wtapia się w otoczenie. Zgodnie z oczekiwaniami ze swoich ulubionych form aktywnego wypoczynku korzystać będzie tu ponad 600 000 odwiedzających rocznie.

 

Największym wyzwaniem dla barcelońskicharchitektów było usytuowanie tego zakrojonegona wielką skalę obiektu w niezwykle malowniczejokolicy i bezpośrednim sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego.Vitam’Parc, który w zamierzeniu miałzaspokajać wszelkie potrzeby odwiedzającychzwiązane z dobrym samopoczuciem, nie tylkooferuje połączenie usług z zakresu wellness i zajęćsportowych, lecz również sklepy i restauracje, wktórych nacisk położony jest na dobre samopoczucie.Jest to świeża koncepcja, zaś tematycznycharakter tego centrum jest odzwierciedleniemwspółczesnych trendów wypoczynkowo-rekreacyjnych.

 

Aby zapewnić możliwość zlokalizowaniaw jednym obiekcie imponującego wachlarza usługrekreacyjnych, obejmujących obok części przeznaczonejna zabiegi wellness (1.100 m2) również parkwodny z krytymi i otwartymi basenami (o łącznejpowierzchni 22.300 m2), centrum sportowe z saląścian wspinaczkowych, oraz strefę handlową o popowierzchni10 000 m2 z supermarketem, 16 sklepami, 6restauracjami i 83-pokojowym hotelem, biuro architektówzaprojektowało strukturę, która świadomie wnikawe właściwości topograficzne terenu a także częściowoje kontynuuje. Wizualne powiązanie budynków z otoczeniemoraz przestrzeni wewnętrznej z zewnętrzną jestpowracającym motywem w tej inwestycji.

 

Czytaj również: Dom Towarowy Manor w Szwajcarii

 

KONSTRUKCJA Z ETFE

 

Długa, płaska konstrukcja wsunięta pod zielonydach o powierzchni 15.000 m2 wyznacza południowo‑zachodniągranicę kompleksu, nie zasłaniającwidoku na widoczne w oddali góry. W tej części obiektuzlokalizowana jest strefa handlowa oraz centrum sportowe.Prawie dokładnie w środku płaskiego zielonegodachu wyłania się z niego transparentna wybrzuszonaforma. Pod tą kopułą znajduje się sala ścian wspinaczkowycho wysokości ponad dwóch kondygnacji,przykryta filigranową konstrukcją stalową wypełnionątransparentnymi poduszkami z ETFE (kopolimer etylen/tetrafluoroetylen).

 

Konstrukcje wypełniane poduszkamiz ETFE zastosowano w tak prestiżowym obiekcie, jakstadion Allianz-Arena w Monachium zaprojektowanyprzez Herzog & de Meuron. We Francji VITAM’Parc jestpierwszą inwestycją, w której tę technologię zastosowanona tak wielką skalę. Wysoka transparentnośćmateriału użytego w obiekcie w Neydens zapewniaobfity dopływ naturalnego światła do sali ze ścianamiwspinaczkowymi i jednocześnie umożliwia odwiedzającympatrzenie na zewnątrz, dając im uczucie, że są nawolnym powietrzu.

 

 

Do silniejszego połączenia przestrzeni wewnętrznychi zewnętrznych przyczynia się również elewacja,wykonana z zastosowaniem systemu elewacyjnego CW 50 firmy Reynaers Aluminium oraz systemudrzwi TS 57. Wielkie połacie szkła, przerywane jedyniesmukłymi profilami tego systemu i okrągłymibetonowymi filarami wspierającymi drewnianydach, zapewniają obfity dopływ światła dziennegooraz umożliwiają odwiedzającym napawaniesię krajobrazem i obserwowanie zajęć odbywającychsię w zewnętrznej części kompleksu.

 

Czytaj również: Nowoczesna willa w zachodniej Holandii

 

 

INNOWACYJNA ARCHITEKTURA

 

Po przeciwnej, północno‑wschodniej stronieznajduje się niewątpliwie najbardziej imponującai – ze względu na innowacyjną architekturę –godna uwagi część tego obiektu. Jest to delikatna,wykonana z drewna 92-metrowa konstrukcja,wypełniona 63 poduszkami z ETFE o długości do42 metrów, pokrywająca obszar krytych basenów.Ta kompleksowa konstrukcja łukowa, wznoszącasię na wysokość 16 metrów, podtrzymujezamontowane na stalowych elementach podporyz profilami aluminiowymi, pomiędzy którymi zawieszonesą trzywarstwowe poduszki.

 

Wykonanoją z tych samych materiałów co salę ze ścianamiwspinaczkowymi, lecz w znacznie większej skali(obszar membrany ma 4300 m2). Zmniejszającstrzałkę dźwigarów łukowych w kierunku środka,uzyskano falistą wzdłużną linię grzbietowąpokrycia budynku, dzięki czemu jego łagodniewygięty kształt zintegrowany jest z otaczającymkrajobrazem.

 

 

Transparentność folii ETFE ma szczególne waloryużytkowe w strefach basenów pływackich. Ponieważtransparentna membrana przepuszcza około90% promieniowania z zakresu UV-A, gwarantuje towewnątrz ciepły klimat. Możliwość jak największegootwarcia na przestrzeń zewnętrzną dają również wielkopołaciowetafle szklane systemu CW 50, zastosowanew dolnej części tego budynku.

 

 

Membrana, lekka konstrukcja drewniana i systemyReynaers wykorzystane w różnych strefachkompleksu,współgrają ze sobą, doskonale wspomagającprzenikanie się przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznejoraz osadzenie tego obiektu w otoczeniu.

 

Odwiedzający mogą korzystać zarówno z walorówjego otoczenia, jak i z bogatej oferty usług wypoczynkowych.Ponadto użycie materiałów chroniącychzasoby naturalne oraz wysoka efektywność energetycznabudynków przyczyniły się do przyznaniainwestycji VITAM’Parc francuskiego certyfikatu HQE(Haute Qualité Environnementale, Wysoka JakośćŚrodowiska), będącego krajowym standardem zrównoważonegobudownictwa.

Źródło: Reynaers Aluminium / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Dom energooszczędny Liczba postów: 159 Grupa: Innowacje w... Witajcie! Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony! Zajmujemy się frezowaniem pod ogrzewanie podłogowe! Z tą usługą dom będzie energooszczędny. https://szlifuj...
  • Osuszanie mieszkań- co radzicie ? Liczba postów: 27 Grupa: Innowacje w... Chcesz się skutecznie pozbyć wilgoci w domu to wykorzystaj wiedzę i doświadczenie tej firmy https://optimal-osuszanie.pl/osuszanie-p omieszczen/ Oni wiedzą jak w...
  • Tanie domy szkieletowe Liczba postów: 71 Grupa: Innowacje w... Jedna z najdłużej działających firm na rynku budowy domów z bali w Polsce https://domyzbali.eco/ i do tej pory się trzymają.
  • Nowoczesne budownictwo?] Liczba postów: 58 Grupa: Innowacje w... Ja jestem zwolennikiem tradycyjnych materiałów i dlatego polecam drewno a dokładniej drewniane podłogi. Odwiedź witrynę https://podlogizcharakterem.pl/ a przeko...
  • Realizacje budowlane - projekt i wykonanie Liczba postów: 3 Grupa: Innowacje w... Jakie Wy macie zdanie an temat obecnych cen materiałow budowlanych? Bluza chłopięca

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 18509 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 98

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >