Popularny dom-kostaka

Popularny dom-kostaka

Popularna kostka mazowiecka to typowy nie tylko dla tego regionu dom jednorodzinny. Swoją nazwę wziął właśnie od swojej prostej, sześciennej formy. Czytaj dalej

 

Domy budowane w ten sposób coraz częściej są rewitalizowane i dostosowywane do dzisiejszych standardów. Po przemianie mogą być funkcjonalne, estetyczne i wygodne. Dominującym w naszym krajobrazie typem domów jest, chętnie budowany w czasach PRL, dom-kostka. Podobnie jak bloki z wielkiej płyty zdominowały one krajobraz wielu podmiejskich osiedli. Nie lada wyzwaniem dla architektów w najbliższych latach będzie rewitalizacja zarówno bloków, jak i ponurych kostek.

 

Czytaj również: W Szwecji powstaje pierwszy na świecie wieżowiec do pionowej uprawy roślin

 

Charakterystyczna dla tego typu domów była prosta bryła i regularna forma zakończona płaskim dachem. Estetyka i funkcjonalność tych rozwiązań pozostawia wiele do życzenia. Stąd coraz częściej właściciele takich domów chcą je rewitalizować. Dzięki uniwersalnej bryle niewielkim nakładem finansowym można podnieść zarówno walory estetyczne, jak i użytkowe tego typu obiektów. Zadanie polegające na zmodernizowaniu „kostki” mazowieckiej znajdującej się na warszawskim Mokotowie powierzono architektom z pracowni 81.WAW.PL. Celem modernizacji było przekształcenie typowego domu jednorodzinnego w mały dom mieszkalny, w którym mogłoby zamieszkać kilka rodzin.

 

 

- Dom jednorodzinny w wielorodzinny udało się nam zamienić m.in. poprzez dodanie jednego piętra - mówi Anna Paszkowska z pracowni 81.WAW.PL. - Dzięki temu, że kostki mazowieckie, mają płaskie dachy, taki zabieg nie przysporzył większych problemów - dodaje.

 

W wyniku dobudowania jednego piętra dom posiada teraz 3 niezależne mieszkania o powierzchni użytkowej ok. 100 mkw. każde. Do poszczególnych mieszkań można się dostać przez klatkę schodową, która powstała w miejsce istniejącego wcześniej tarasu i balkonu. Mieszkania na niższych kondygnacjach nie mają balkonów. Jedynie mieszkanie zlokalizowane na ostatnim piętrze posiada wyjścia na taras znajdujący się na dachu.

 

Czytaj również: Kostka mazowiecka w nowym wydaniu

 

Zewnętrzna elewacja budynku została obłożona płytami betonowymi, dzięki czemu dom nabrał nowoczesnego i minimalistycznego wyglądu. Surowość i szczerość betonu dodatkowo podkreślają prostotę otrzymanej bryły. Dzięki pomysłowości architektów i odwadze inwestorów postał ciekawy dom, w którym znalazły się trzy spore mieszkania. Jego architektura w pełni odpowiada dzisiejszym trendom, a funkcjonalność – potrzebom mieszkańców.

 

Źródło: Core PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 18816 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 348

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >