Powstanie w Polsce osiedle zaprojektowane z ideą zrównoważonego rozwoju

Powstanie w Polsce osiedle zaprojektowane z ideą zrównoważonego rozwoju

Do końca 2014 roku na Nowych Żernikach we Wrocławiu powstanie pierwsze w Polsce osiedle mieszkaniowe zaprojektowane zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Czytaj dalej

 

Dyskusja na temat planów jego budowy odbyła się w ostatni czwartek 29 marca we Wrocławskim Centrum Kongresowym w Hali Stulecia. W tym dniu na seminarium „Zrównoważone projektowanie - potrzeba zintegrowanego projektowania” spotkali się architekci, deweloperzy, generalny wykonawca, przedstawiciele miasta,  wykładowcy Politechniki Wrocławskiej i przedstawiciele wszystkich grup zawodowych zaangażowanych w budowlany proces inwestycyjny.

 

Wydarzenie zainicjowało III edycję ogólnopolskich seminariów, które odbywają się w ramach cyklu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa” w najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie regionach Polski. Jego inicjatorem i sponsorem jest firma RD bud, Generalny Wykonawca należący do francuskiej grupy budowlano-deweloperskiej Rabot Dutilleul, wspierany organizacyjnie przez Bluevine Consulting.  Celem projektu jest pogłębianie świadomości na temat zrównoważonego projektowania, poprzez inicjowanie branżowej dyskusji wśród wszystkich zainteresowanych stron.

 

Czytaj również: Rośnie zainteresowanie zabytkowymi nieruchomościami

 

- "Naszym celem jest edukacja i wypracowanie zasad współpracy wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego na każdym jego etapie, aby realizacja zrównoważonych budynków stała się faktem. Obecnie dysponujemy technologiami, które pozwalają realizować inwestycje w taki sposób, aby nie niszczyć równowagi środowiska i zachować je dla przyszłych pokoleń." – ocenił  Jean Luc Darras, Dyrektor Techniczny i Specjalista ds. Zrównoważonego Rozwoju w firmie RD bud.

 

Podczas wrocławskiego seminarium odbyła się debata na tematów planów budowy osiedla na Nowych Żernikach, z udziałem m.in. Piotra Fokczyńskiego- architekta miejskiego Wrocławia, Zbigniewa Maćkowa- przewodniczącego Dolnośląskiej Izby Architektów i Rafała Jarodzkiego -prezesa firmy Archicom. Uczestnicy seminarium zgodzili się, że plany budowy osiedla na Nowych Żernikach wymagają współpracy pomiędzy miastem i zaangażowanymi w przedsięwzięcie deweloperami i architektami.

 

 

 - "Osiedle na Nowych Żernikach będzie ekologiczne i samowystarczalne. Będą tutaj miejsca zarówno do pracy, jak i mieszkania." – podkreślił architekt Zbigniew Maćków. Architekt miasta Wrocławia Piotr Fokczyński dodał, że obecnie projekt jest konsultowany społecznie. Okoliczni mieszkańcy aktywnie uczestniczą we wszystkich spotkaniach.

 

Czytaj również: Powstanie nowe osiedle mieszkaniowe we Wrocławiu


W drugiej części seminarium odbyły się praktyczne warsztaty przygotowane przez Arup i APA Wojciechowski, które przybliżyły uczestnikom  kwestie związane ze zrównoważonym projektowaniem. Uczestnicy pracowali nad modelowymi projektami różnych obiektów w zespołach obejmujących wszystkie grupy zawodowe zaangażowane w proces inwestycyjny. Punktowana była wiedza dotycząca zagadnień efektywności energetycznej budynku, ochrony środowiska, planowania i organizacji budowy, racjonalnej gospodarki terenem i wodą, a także aspekty finansowe.

 

Po inicjującym cykl seminarium we Wrocławiu, kolejne odbędą się, m.in. w Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Trójmieście i w  Poznaniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Rada Architektury, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Politechnika Wrocławska, Polski Związek Firm Deweloperskich  i Forum Odpowiedzialnego Rozwoju.  Patronat medialny objęły: Architektura Murator, Muratorplus.pl, Inwestycjebudowlane, KRN, Eco manager, Urbanistyka.info, Gazeta Wyborcza Wrocław i miastowroclaw.pl

 

Źródło: Bluevine Consulting / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19247 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 69

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >