Ubezpieczenie domu – od czego warto się ubezpieczyć?

Ubezpieczenie domu – od czego warto się ubezpieczyć?

Ceny nieruchomości w Polsce w ostatnich latach dynamicznie rosną. Posiadanie własnego domu staje się inwestycją coraz kosztowniejszą. Polacy decydują się jednak na taką inwestycję. Sprzyjają temu rosnące wynagrodzenia, rekordowo tanie kredyty i sama pandemia, podczas której jeszcze bardziej doceniliśmy fakt posiadania własnej nieruchomości, a w tym podwórka. Mając ją, powinno się obowiązkowo kupić ubezpieczenie domu. Od czego warto się ubezpieczyć? Czytaj dalej

 

Domy coraz droższe i bardziej popularne

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Bankier.pl, w ciągu ostatnich 3 lat średnia cena domu jednorodzinnego w Polsce wzrosła o 40–50 proc., w zależności od regionu i miasta. Np. w Warszawie przeciętna cena transakcyjna zwiększyła się z ponad 5,5 tys. zł w II kwartale 2018 roku do 8 tys. zł w I kwartale 2021 roku. To ogromna zmiana. Tymczasem średni metraż domów w Polsce wynosi od ponad 120 do 150 metrów. To oznacza, że cena za taką nieruchomość jest wyższa nawet o ponad 300 tys. zł.

 

Ubezpieczenie domu – od czego warto się ubezpieczyć?

 

Czytaj również: Co warto wiedzieć o ubezpieczaniach turystycznych i dodatkowych zabezpieczaniach na wakacje

 

Bez względu na to, czy dom kupiliśmy bądź wybudowaliśmy w 2021 roku, czy dawno temu, koniecznie powinniśmy go ubezpieczyć. Jeśli dojdzie do jego zniszczenia w wyniku pożaru czy też działania silnego wiatru, a nie korzystamy z ochrony ubezpieczeniowej, to wówczas sami będziemy musieli pokryć koszt przywrócenia nieruchomości poprzedniego stanu. Biorąc pod uwagę, że wielu Polaków zaciąga na dom kredyt hipoteczny, może się okazać, że nie tylko nie mamy gdzie mieszkać, ale jeszcze musimy spłacać raty, znaleźć środki na remont i na nieruchomość, w której będziemy wyczekiwać na zakończenie prac. To może sparaliżować życie rodziny i doprowadzić do bardzo trudnej sytuacji finansowej.

 

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować sobie jakimikolwiek działaniami, że taka szkoda nam się nie przydarzy, ale jak najbardziej możemy się zabezpieczyć przed ryzykiem takich zdarzeń. Co powinno uwzględniać ubezpieczenie domu?

 

Zakres ubezpieczenia domu

Kluczowe przy wyborze ubezpieczenia domu jest postawienie na ochronę, która będzie obejmować ryzyka, które rzeczywiście dotyczą naszej nieruchomości. Jednocześnie suma ubezpieczenia powinna być na tyle wysoka, aby z wypłaconego odszkodowania możliwe było przywrócenie domu stanu sprzed szkody. Podstawą jest to, aby pokrywało szkody spowodowane m.in. przez pożar, powódź, silny wiatr, grad, upadek drzewa czy też zalanie wodą z opadów.

 

Ochrona powinna obejmować ściany nośne i działowe, stropy, podłogi, garaże i piwnice, które są częścią tego samego budynku, armaturę, stolarkę drzwiową i okienną, stałą zabudowę meblową. Wielu właścicieli nieruchomości zapewne będzie również interesować, czy ochrona dotyczy też kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych.

 

Im szerszą ochronę zapewnia towarzystwo ubezpieczeniowe, tym lepiej. Np. firma Aviva (więcej o ofercie: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/) w cenie polisy gwarantuje:

 

  • Ubezpieczenie psa i kota –  ochrona pokrywa m.in. zwrot kosztów leczenia weterynaryjnego do 2 tys. zł, jeśli zwierzę ucierpi w wypadku.
  • Pomoc specjalisty – możliwość skorzystania w razie potrzeby z usług ślusarza, elektryka, hydraulika i nie tylko.
  • Usługi medyczne – m.in. zorganizowanie i opłacenie domowej wizyty lekarskiej.

 

Ponadto warto rozważyć również umowy dodatkowe, które mogą nam się przydać. Przykładem może być ubezpieczenie roweru, z którego możemy skorzystać m.in. w razie kradzieży tego pojazdu czy jego uszkodzenia w wypadku. Trzeba pamiętać, że sama nieruchomość to jedno, a dużą wartość może również przedstawiać jej wyposażenie. Wystarczy pęknięta rura, aby doszło do zalania – warto, aby ochrona ubezpieczeniowa uwzględniała ruchomości, które znajdują się w domu. Kolejnym ryzykiem, które dotyczy wyposażenia, jest kradzież. Możemy na wiele sposobów chronić się przed  takim zdarzeniem, ale żaden system nie da nam gwarancji, że nie stracimy cennych rzeczy z domu. Najlepiej, aby nasze ubezpieczenie obejmowało kradzież z włamaniem, a wtedy, jeśli do tego dojdzie, towarzystwo wypłaci nam odszkodowanie. 

 

Czytaj również: Jak ustrzec się oszutów wynajmując mieszkanie?

 

 


 

Źródła:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-transakcyjne-domow-jednorodzinnych-I-kw-2021-r-Raport-8136942.html

https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-polski-dom-2018-sredni-metraz-z-jednym-pietrem-w-tradycyjnej,nId,4183501

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18325 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 81

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >