-LQ_001_D_3K2A2670.jpg)
VIBE: Ekologiczny lider biurowy z certyfikatem DGNB Gold
Należący do Ghelamco biurowiec VIBE, zlokalizowany w biznesowym centrum Warszawy, uzyskał certyfikację DGNB New Buildings International 2020 na poziomie Gold. To pierwszy budynek biurowy w Polsce z takim certyfikatem.
VIBE to jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce, który dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań wyróżnia się energooszczędnością i niskoemisyjnością. Biurowiec powstał zgodnie z najwyższymi standardami i założeniami strategii ESG firmy Ghelamco. Zostało to teraz przypieczętowane otrzymaniem kolejnego prestiżowego certyfikatu – DGNB New Buildings International 2020 na poziomie Gold. DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen) to jedno z najbardziej uznanych na świecie wyróżnień w dziedzinie zrównoważonego budownictwa, oceniające projekty pod kątem ekologii, ekonomii i aspektów społecznych.
Zrównoważony charakter VIBE potwierdzają także inne certyfikaty: BREEAM na najwyższym możliwym poziomie Outstanding, Green Building Standard, Obiekt bez Barier oraz precertyfikat WELL (a docelowo WELL v2 Core). Biurowiec może się też poszczycić certyfikatami SmartScore i WiredScore z ratingiem Platinum, które poświadczają najwyższy poziom zaawansowania cyfrowego i technologicznego.
– Uzyskanie certyfikatu DGNB Gold przez VIBE umacnia naszą pozycję jako lidera w tworzeniu innowacyjnych i przyjaznych środowisku powierzchni biurowych. Realizujemy projekty, które nie tylko spełniają najwyższe wymagania ekologiczne, ale także dostarczają komfortowe i inteligentne przestrzenie do pracy, odpowiadające na potrzeby nowoczesnych najemców – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
Czytaj również: Stolarka przeciwpożarowa: klucz do bezpieczeństwa i ochrony
Za koordynację procesu certyfikacji odpowiadała firma PM Services, która wspierała zespół Ghelamco w pozyskaniu certyfikatu.
– Pomimo, że certyfikacja DGNB budynku VIBE jako pierwszego w Polsce budynku biurowego była sporym wyzwaniem, liczba zrównoważonych rozwiązań zaplanowanych przez Inwestora już na etapie koncepcji znacznie ułatwiła ten proces. Budynek ten jest przykładem doskonałego połączenia innowacyjnych rozwiązań i dbałości o środowisko, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego komfortu użytkowania, co czyni go wzorem do naśladowania – mówi Weronika Kamińska, DGNB International auditor w PM Services.
Biurowiec w rytmie ESG
VIBE to ostatnia z inwestycji Ghelamco na warszawskiej Woli. Liczący 11 pięter i 15 tys. mkw. powierzchni biurowej budynek powstał w biznesowym centrum stolicy, w narożniku ulic Towarowej i Kolejowej. Zasłynął za sprawą swojego muzycznego DNA i specjalnie skomponowanej dla niego audiosfery, co było pierwszym tego typu zabiegiem w Polsce.
Biurowiec wykorzystuje liczne nowatorskie rozwiązania, które czynią go ekologicznym – m.in. ultranowoczesny Building Energy Management System (BEMS) pozwalający na znaczące zmniejszenie zużycia energii, kanalizację podciśnieniową obniżającą zużycie wody w toaletach (do 75% w skali roku), a także innowacyjną aplikację InBin, która służy do analizy generowanego śladu węglowego na podstawie wagi wytworzonych przez najemców odpadów i umożliwia optymalizację harmonogramu ich odbioru.
Czytaj również: Dom Pamięci Obławy Augustowskiej powstał w odrestaurowanym zabytkowym Domu Turka
W procesie budowy wykorzystano materiały o obniżonym śladzie węglowym (m.in. beton i stal), a w ramach wspierania bioróżnorodności wokół budynku zasadzono dużo nowej zieleni, m.in. 18 okazałych drzew (wysokich na 7 m) oraz ponad 8600 krzewów, bylin i innych roślin. Docelowo VIBE zasilany będzie w 100 proc. czystą energią pochodzącą m.in. z farm fotowoltaicznych należących do Ghelamco.
Sukces VIBE’a podkreślają znakomite wyniki komercyjne (budynek jest w pełni wynajęty), a także liczne branżowe nagrody, jakie otrzymał: Eurobuild Awards 2024 w kategorii Office Building of the Year, Złoty Kompas 2024 dla najlepszego budynku biurowego w Polsce, CEE Investment Awards 2024 w kategorii Office Project, Real Estate IMPACTOR 2024 w kategorii "Imponujące projektowanie", a także statuetkę Up Awards! tygodnika „Wprost” w kategorii Ekologia.
DGNB bazuje na trzech centralnych filarach zrównoważonego rozwoju: ekologii, ekonomii oraz jakości społeczno-kulturowej, które są traktowane równorzędnie w procesie oceny. W duchu podejścia holistycznego system uwzględnia również jakość lokalizacji, a także aspekty techniczne i procesowe. Ocenę w tych obszarach umożliwiają kryteria certyfikacji, które są dostosowywane do różnych schematów i mogą być stosowane do nowych budynków, istniejących obiektów, modernizacji oraz budynków w użytkowaniu.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Nowoczesne domy z drewna Liczba postów: 23 Grupa: Innowacje w... Nowoczesne domy z drewna https://domyhbe.pl/ to coraz popularniejszy trend w dzisiejszym budownictwie, łączący tradycyjne materiały budowlane z nowoczesnymi tec...
- PRAWO JAZDY Liczba postów: 36 Grupa: Innowacje w... Na stronie https://osk-tempo.pl/prawo-jazdy-na-auto mat/ znajdziecie ofertę nowoczesnej i profesjonalnej szkoły nauki jazdy samochodem TEMPO. Jeżeli jesteście za...
- Oczyszczanie wody Liczba postów: 32 Grupa: Innowacje w... Dzbanki i butelki do wody z filtrami to rewelacja. Trzeba tylko pamiętać, żeby odpowiednio często wymieniać filtr. To wystarczy, żeby mieć do dyspozycji świetne...
- Wyjątkowa galeria sztuki powstaje na ul. Długiej... Liczba postów: 6 Grupa: Architektur... Ciekawa inicjatywa, będziemy korzystać. Miłość do sztuki najlepiej pielęgnować już od najmłodszych lat. My myśleliśmy o zapisaniu naszej córki na ciekawy obóz a...
- Obejmy do rur instalacje Liczba postów: 3 Grupa: Innowacje w... Firma Zew Inwestycje dostarcza wysokiej jakości wyroby ze stali nierdzewnej, w tym elementy kanalizacyjne. Ich produkty są stosowane w wymagających systemach ka...