4 Raport Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC)

4 Raport Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC)

2 października br. w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie został oficjalnie przedstawiony, po raz pierwszy w Polsce, 4. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

4. Raport IPCC obejmuje, m.in.: analizę historycznych zmian klimatu i projekcje przyszłych zmian w skali globalnej i regionalnej, konsekwencje ocieplenia atmosfery Ziemi w różnych dziedzinach oraz metody zapobiegania zmianom klimatu i łagodzenia ich skutków. Zaprezentowane w nim rezultaty badań, przeprowadzonych w wielu ośrodkach badawczych na świecie, dowodzą m.in., że globalna emisja gazów cieplarnianych wzrosła od początku ery przemysłowej, tj. od roku 1750 aż o 70%. Te rewolucyjne wnioski, podkreślające, że działalność człowieka w głównej mierze przyczynia się do zmian klimatu, stwarzają podstawę do globalnej dyskusji na ten temat pod auspicjami ONZ.

Nad treścią merytoryczną Raportu pracowało ponad 600 wybitnych naukowców i specjalistów z 40 krajów, w tym również z Polski. Wśród nich znaleźli się m.in.: prof. Mirosław Miętus, kierownik Zakładu Klimatologii w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii Instytutu Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Zbigniew Kundzewicz z Zakładu Badania Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu oraz Pracowni Klimatu i Zasobów Wodnych, a także prof. Piotr Tryjanowski z Zakład Ekologii Behawioralnej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowcy ci znaleźli się w gronie osób wyróżnionych przez IPCC specjalnym dyplomem potwierdzającym ich wkład w uzyskanie w grudniu 2007 roku Pokojowej Nagrody Nobla przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu wraz z Alem Gorem, byłym wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych.

Rangę i znaczenie 4. Raportu IPCC prof. Miętus ocenia w następujący sposób: Jest on efektem bardzo skrupulatnej analizy publikacji naukowych, które ukazały się po opublikowaniu 3. Raportu IPCC w 2001 roku. Przedstawia on najbardziej wiarygodne i kompleksowe informacje dotyczące zmiany klimatu. W sposób jakościowy i ilościowy opisuje wspomniane zjawisko, jego wpływ, a także sposoby ograniczenia negatywnych skutków. Z tego powodu 4. Raport IPCC stanowi naukową podstawę do dyskusji nad zagadnieniami dotyczącymi dostosowania się do występujących zmian, jak również ograniczenia ich tempa. Prestiż, jakim cieszy się Nagroda Nobla podnosi jeszcze znaczenie Raportu, a także innych dokumentów opracowywanych przez IPCC i przekazywanych do sekretariatu UNFCCC.

Prezentacja 4. Raportu IPCC dokonana została podczas warsztatów dla mediów poświęconych zagadnieniom globalnego ocieplenia, organizowanych przez IPCC oraz Instytut Gospodarki i Meteorologii Wodnej w Warszawie (IMGW) w ramach inicjatywy Partnerstwo dla Klimatu. Patronat nad wykładami objął prof. Maciej Nowicki, Minister Środowiska, a jednocześnie gospodarz zbliżającego się szczytu COP 14 w Poznaniu.

Źródło: Partner of Promotion Sp. z o.o. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak dbać o samochód? Liczba postów: 308 Grupa: Trudne tema... Robić regularne przeglądy i korzystać z pomocy dobrego fachowca. Osobiście mogę polecić serwis https://fastserv.pl/ - szybcy, profesjonalni i skuteczni.
  • Jak odzyskać dane z komputera? Liczba postów: 9 Grupa: Trudne tema... Programów do odzyskiwania danych jest sporo - jedne są bardziej skuteczne, inne mniej, oczywiście bardziej te płatne. Z darmowych chyba najbardziej skuteczny je...
  • Potrzebny adwokat Liczba postów: 183 Grupa: Trudne tema... To poszukaj w internecie kancelarii prawnej
  • Gdzie na wczasy ? Liczba postów: 15 Grupa: Trudne tema... Ja najchętniej wybrałabym się do Chorwacji albo nad polskie morze, bo długie lata nie byłam.
  • W co warto obecnie inwestować? Liczba postów: 3048 Grupa: Trudne tema... Co myślcie o inwestowaniu w nieruchomości? Myślimy powoli o osiedleniu się gdzieś pod Warszawą, żonie się Ożarów spodobał, ma tam koleżankę i bardzo jej się ogó...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15709 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 161

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >