Analizy, badania, raporty – lista artykułów

Słabe prognozy na koniec 2019 r. dla restauratorów i hotelarzy

Barometr EFL na IV kwartał br. wskazuje, że hotelarze i restauratorzy kończą 2019 rok z najsłabszymi nastrojami w tym roku. Subindeks dla sektora HoReCa osiągnął najniższą wartość w historii pomiarów (od początku roku 2015) – tylko 43,8 pkt. Jest to spadek o 11,2 pkt. w porównaniu do III kwartału br. i o 4,5 pkt. w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku. Eksperci EFL zwracają uwagę, że w perspektywie pół roku wskaźnik dla HoReCa spadł aż o 20,3 pkt. Na załamanie nastrojów największy wpływ mają coraz mniej optymistyczne prognozy dotyczące sprzedaży. W IV kwartale br. tylko 21 proc. hotelarzy i restauratorów spodziewa się większych zamówień, podczas gdy kwartał wcześniej uważało tak 42 proc. zapytanych, a w połowie roku 60 proc.
20-11-2019

Cyfryzacja wyzwaniem dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników

Cyfryzacja, robotyka i sztuczna inteligencja w ciągu najbliższych 10 lat istotnie zmienią sposób w jaki pracujemy. Znacząco i w szybkim tempie wpłyną na charakter i organizację pracy w całej Europie, a także przyczynią się do powstania nowych form pracy i zmian w statusie zatrudnienia. Powstałe możliwości biznesowe, w tym zwiększona wydajność i wzrost gospodarczy, mogą jednak łączyć się z narastaniem nierówności, jeśli chodzi o obciążenie pracowników i dystrybucję korzyści czerpanych z tego wzrostu. Możliwe jest znaczne zmniejszenie puli miejsc pracy wymagających średnich kwalifikacji i zauważalny wzrost liczby miejsc pracy wymagających wyższych kwalifikacji – co będzie się łączyć z ryzykiem wystąpienia tzw. „wyścigu na dno” w zakresie standardów zatrudnienia.
15-11-2019

V edycja „Barometru zdrowych domów" pod hasłem - Czy budynki są przyczyną chorób naszych dzieci?

Aż 1,5 mln dzieci w Polsce mieszka w domach, których stan techniczny może wywierać negatywny wpływ na ich zdrowie. W Europie problem ten dotyka co trzecie dziecko.1/4 zgonów dzieci przed 5 rokiem życia jest spowodowana przez skażone środowisko,w tym zanieczyszczone powietrze, do którego w dużym stopniu przyczyniają się budynki. Poprawa stanu budynków i pełna dekarbonizacja zasobów budowlanych jest kluczowa dla zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń.
14-11-2019

Budownictwo po raz kolejny znalazło się pod lupą ekspertów - branża przeżywa boom ale grozi jej kryzys

5 listopada br. w Warszawie odbyła się 22 edycja konferencji Monitoring Rynku Budowlanego. Wydarzenie było zorganizowane przez ASM i Polską Izbę Budownictwa pod honorowym patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
07-11-2019

Podsumowanie konferencji Polski Rynek Mieszkaniowy 2019 - mieszkania ciągle drożeją i to się szybko nie zmieni

Rynek nieruchomości mieszkaniowych - choć wszedł już w fazę spowolnienia - ma się znakomicie. Choć deweloperzy z powodu braku działek pod zabudowę ograniczają podaż, popyt nie słabnie - rosnące ceny wciąż nie odstraszają nabywców. Uczestnicy konferencji „Polski Rynek Mieszkaniowy 2019”, którą firma Nowy Adres S.A. zorganizowała 21-22 października w warszawskim hotelu Hilton, mogą mieć powody do zadowolenia
06-11-2019

Sytuacja rodzimych firm z sektora MŚP ponad rok po powstaniu Polskiej Strefy Inwestycyjnej

Szczegóły zmian wprowadzonych w ustawie z 2018 r., doświadczenia przedsiębiorstw, które już skorzystały ze wsparcia na nowych zasadach, a także korzyści i wyzwania, jakie towarzyszą działalności ze wsparciem PSI – m.in. takie zagadnienia zostały opracowane w raporcie „Polska Strefa Inwestycji” przygotowanym przez Colliers International, EY oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A.
25-10-2019

W Europejskim Tygodniu Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy zastanawiamy się, jak można ustrzec się przed chorobami nowotworowymi

Nowotwory stanowią w Polsce narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. W 2016 odnotowano ponad 164 tys. przypadków nowych zachorowań i niemal 100 tys. zgonów z ich powodu. W porównaniu do 2015 roku to około 1 tys. przypadków więcej. Wśród przyczyn chorób nowotworowych jedną z najczęstszych jest narażenie na substancje chemiczne o działaniu rakotwórczym w środowisku pracy i życia człowieka. Skutki narażenia na kancerogeny – czyli czynniki rakotwórcze – nie ujawniają się od razu. Mogą wystąpić po kilkudziesięciu latach od pierwszego kontaktu z tymi czynnikami – okres ten w zależności od rodzaju nowotworu może wynosić 25, a nawet 45 lat. Z tego powodu zawodowe podłoże zachorowań na nowotwory jest często niedostrzegane przez lekarzy diagnozujących, jak i samych pracowników.
25-10-2019

Czy polskie budownictwo jednorodzinne odbiega od standardów europejskich

Polski rynek budowlany rozwija się dynamicznie, z roku na rok powiększa się liczba nowo budowanych domów, jak i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Polskie budownictwo ma jednak swoją charakterystykę. O tym, czym różnimy się od krajów zachodnich, jakie domy budują Polacy oraz czy smart dom to teraźniejszość, czy przyszłość pytamy Marcina Szczygła, Prezesa Zarządu SIG sp. z o.o.
17-10-2019

Czy deweloperzy powinni obawiać się rządowych programów mieszkaniowych?

Czy deweloperzy zauważają wpływ programu Mieszkanie Plus lub Funduszu Mieszkań na Wynajem na rynek w lokalizacjach, w których realizują inwestycje? Czy rządowe propozycje rzutują na decyzje nabywców mieszkań? Czy stanowią konkurencję dla rynku wynajmu komercyjnego i wpływają na wybory osób kupujących w celach inwestycyjnych? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości.
14-10-2019

Czy maski antysmogowe stanowią remedium na stan powietrza w polskich miastach?

Smog, potworne zjawisko, którego fatum powraca niczym bumerang. Co roku Polacy słuchają licznych komunikatów o przekroczeniu dopuszczalnych norm zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu. Jak co roku media robią wszystko, aby uświadomić społeczeństwo o skali problemu, wyjaśniając skąd bierze się ta szara mgła unosząca się nad miastem i jak jej zapobiegać. Polska wciąż pozostaje w czołówce krajów europejskich, w których stale słychać bijące alarmy antysmogowe.
10-10-2019


Stron: 203 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18000 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 160

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >