Analizy, badania, raporty – lista artykułów

W których miastach Polski najbardziej podrożały mieszkania z rynku pierwotnego w ciągu ostatniej dekady?

Kolejne doniesienia o wzrostach cen nowych lokali, mogą budzić skojarzenia z czasami poprzedniego boomu mieszkaniowego. Aktualny okres dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym, bardzo różni się od hipotecznego szaleństwa sprzed dziesięciu lat. Mimo tych różnic warto sprawdzić, jak wygląda porównanie obecnych cen nowych mieszkań na dużych rynkach i analogicznych wyników sprzed 10 lat. W ramach takiego porównania, eksperci RynekPierwotny.pl uwzględnili wpływ inflacji.
31-07-2018

Ceny mieszkań nadal idą w górę - kiedy przyjdą lepsze czasy na zakup mieszkania?

Raporty dotyczące rynku mieszkaniowego w Polsce i za granicą nie pozostawiają złudzeń, mieszkania są coraz droższe. I to nie tylko te nowiutkie wprost od developera, ale i te z rynku wtórnego również. Drugi kwartał tego roku zakończył się kolejnym wzrostem cen mieszkań, duży wzrost odnotowano w Katowicach, Szczecinie oraz w Bydgoszczy. Kiedy można się spodziewać spadku cen i czy w ogóle opłaca się czekać?
27-07-2018

Rynek mieszkań w Warszawie. Jak kształtują się ceny?

Warszawa od zawsze przoduje w rankingach najdroższych mieszkań. Przywilej lub przekleństwo stolicy. Zaraz za nią jest Kraków. To w tych dwóch miastach nieruchomości są często 2 razy droższe niż w mniejszych miejscowościach czy na obrzeżach miast.
22-07-2018

Najnowszy raport - Rynek mieszkaniowy w Polsce – II kwartał 2018 r

W drugim kwartale 2018 r. działający na 6 największych rynkach w Polsce deweloperzy sprzedali 15,6 tys. nowych mieszkań. Był to wynik o 15,2% gorszy niż przed kwartałem i pierwszy tak wyraźny spadek sprzedaży od ponad 5 lat. Był to też trzeci z rzędu kwartał, w którym na rynek trafiało wyraźniej mniej nowych mieszkań, w wyniku czego znacząco wzrosły ceny – czytamy w najnowszym raporcie firmy doradczej REAS „Rynek mieszkaniowy w Polsce – II kwartał 2018r.”
19-07-2018

Mieszkania komunalne - gdzie w Polsce buduje się ich najwięcej?

Wyniki budowy gminnych mieszkań już od dłuższego czasu nie dają nadziei na szybką likwidację deficytu wynoszącego około 160 000 takich lokali. W tym kontekście trzeba wspomnieć, że od stycznia do grudnia 2017 r. polskie samorządy ukończyły 1715 mieszkań. Analogiczny wynik dotyczący wszystkich deweloperów (zarówno przedsiębiorców jak i spółek), przekroczył 105 000 mieszkań w 2017 r. Mimo tej dysproporcji, warto dokładniej przyjrzeć się aktywności inwestycyjnej poszczególnych miast. Analiza przeprowadzona przez ekspertów pokazuje bowiem, że w poszczególnych miastach na prawach powiatu liczba nowych mieszkań komunalnych jest bardzo zróżnicowana.
14-07-2018

Budujesz dom? Sprawdź, którym typem inwestora jesteś!

Polaków, którzy mają, albo planują mieć dom cechuje zróżnicowane podejście do jego budowy, jednak pomimo licznych różnic, dziewięciu na dziesięciu z nich zdecydowałoby się na zastosowanie rozwiązań energooszczędnych.
03-07-2018

Działania SIPUR w II kwartale 2018 r.

Związek „SIPUR” był jednym ze sponsorów konkursu inżynierskiego EBEC Challenge, którego finał lokalny był rozgrywany m.in. na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. European Best Engineer Competition jest przedsięwzięciem organizowanym przez Stowarzyszenie Studentów BEST na sześciu wiodących uczelniach technicznych w całej Polsce. Głównym celem konkursu jest umożliwienie studentom kierunków inżynierskich sprawdzenie wiedzy zdobytej podczas studiów poprzez rozwiązywanie praktycznych problemów z różnych dziedzin nauki oraz zastosowanie nowych technologii.
02-07-2018

Dopłaty do czynszu dla najuboższych w Polsce i Europie

Rząd niedawno przyjął projekt ustawy wprowadzającej dopłaty do czynszów dla uboższych beneficjentów programu Mieszkanie Plus. To oznacza spory krok w kierunku dotowania najemców z nowych „czynszówek”. Eksperci niedawno przypomnieli, że już teraz wydajemy miliony złotych na dotowanie najmu w ramach tak zwanych dodatków mieszkaniowych. Warto sprawdzić, czy różnorakie dopłaty do czynszów są przyznawane również w innych krajach Unii Europejskiej. To ważna kwestia, bo rząd przy okazji wprowadzania nowych dopłat do najmu (w ramach Mieszkania Plus), powołuje się na rozwiązania stosowane za granicą.
29-06-2018

Kraków i Warszawa to miasta, w których najczęściej kupowane są nieruchomości przez obcokrajowców

Deweloperzy przeżywają sprzedażowy boom, a nowych klientów wciąż przybywa. Są wśród nich nie tylko krajowi inwestorzy, ale też obywatele innych państw m.in. Niemcy, Brytyjczycy, a nawet obywatele państw egzotycznych. Przeważają jednak Ukraińcy, którzy stanowią siłę napędową polskich nieruchomości.
28-06-2018

Opóźnienia w płatnościach największą bolączką sektora MŚP

Nieterminowe regulowanie opłat za sprzedane wyroby czy wykonane usługi dotyka 6/10 przedstawicieli sektora MŚP – wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index. Z problemem niezapłaconej na czas faktury przynajmniej raz w miesiącu styka się ponad połowa (52,6%) ankietowanych firm. Optymistyczne jest to, że w poprzedniej fali odsetek tych odpowiedzi był większy (56,4%). Co więcej, prawie 37% przebadanych na uregulowanie należności czeka średnio od 7 do 14 dni po terminie, w porównaniu do 14. fali nastąpił wzrost o 4 pkt. proc. Nieterminowe płatności odczuwają najbardziej właściciele mikro, małych i średnich firm, którzy są zmuszeni szukać nie zawsze korzystnych dla siebie form finansowania, aby nie stracić płynności finansowej.
11-06-2018


Stron: 195 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18203 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 225

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >