Analizy, badania, raporty – lista artykułów

Czy wielkie, szklane biurowce powrócą do normalności?

Jak będzie wyglądać powrót do pracy w biurach? To jedno z najważniejszych pytań nad którym od kilku tygodni głowią się tysiące specjalistów i firm. Ale czy pracownicy w ogóle będą chcieli zrezygnować z home office, by wrócić do miejsca pracy w biurowcu? 70% z nich twierdzi, że chce powrotu do biura – to wynik przeprowadzonej analizy.
29-07-2020

Najnowszy raport - Koronawirus bez wpływu na obrót nieruchomościami na rynku wtórnym i pierwotnym

Pandemia koronawirusa nie wpływa na ceny mieszkań, a Polacy mimo wszystko nadal inwestują w nieruchomości. Największe zmiany dotyczą kredytów hipotecznych, gdzie banki żądają wyższego wkładu własnego. To wnioski z kwartalnego raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance II kw. 2020.
23-07-2020

Czy nadal, pomimo ulewnych deszczy mamy w Polsce problem suszy?

Zasoby wód powierzchniowych w Polsce wynoszą około 1,6 tys. m3/rok/osobę, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 tys. m3/rok/osobę). Tym samym zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie. O suszy w naszym kraju mówi się od lat, a zagrożenie nią, pomimo ulewnych opadów w ostatnich kilku dniach nie minęło. Ekspert Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnia, dlaczego nawalne opady ostatnich tygodni nie rozwiązały problemu suszy.
22-07-2020

Wyniki internetowej ankiety - Mieszkanie po #zostańwdomu

Co trzeci z nas po okresie izolacji społecznej ma inne oczekiwania wobec swojego mieszkania. Epidemia COVID-19 i zwrot ku pracy zdalnej sprawiły, że dziś znacznie więcej mieszkańców miast marzy o własnym ogródku i gabinecie – wynika z ankiety internetowej „Mieszkanie po #zostańwdomu”.
22-07-2020

Wyniki badań pokazują, że w Polsce buduje się coraz więcej i większych domów z drewna

Polacy coraz częściej decydują się na budowę dużego domu z drewna. Nieruchomości tego typu powstają głównie na terenach wiejskich, a ich budowa to koszt średnio 362 tys. zł – wynika z przeprowadzonych badań.
20-07-2020

Sytuacja małych i średnich firm nieco lepsza niż na początku roku

Na trzeci w tym roku pomiar Barometru EFL decydujący i pozytywny wpływ miało zniesienie ograniczeń związanych z powszechną kwarantanną oraz pakiety pomocowe dla firm. Po marcowym gwałtownym spadku do poziomu 32,5 pkt., główny indeks stopniowo rósł (do 40,8 pkt. pod koniec kwietnia i 47,1 pkt. w maju), aby jego wartość na III kwartał br. wyniosła 50,2 pkt. Obecny wskaźnik jest wyższy niż pomiar sprzed pandemii – 49,9 pkt. w I kwartale br. Przedstawiciele EFL zwracają uwagę, że po raz pierwszy od roku (od III kwartału 2019 roku) został przekroczony próg 50 pkt., co oznacza, że warunki do rozwoju sektora MŚP są oceniane jako, minimalnie, ale jednak, korzystne.
20-07-2020

Czy w obecnej sytuacji pandemii Polacy rezygnują z budowy domów?

Wyniki badań sondażowych sugerują, że wielu naszych rodaków obawia się drugiej fali koronawirusa oraz jej gospodarczych konsekwencji. Właśnie dlatego spora grupa Polaków postanowiła zacisnąć pasa i zrezygnować z niepotrzebnych wydatków konsumpcyjnych. Na rynku nieruchomości mieszkaniowych również odczuwalny jest nastrój wyczekiwania na dalszy rozwój sytuacji epidemiologicznej oraz gospodarczej. Warto sprawdzić, czy niepokój udzielił się też osobom zamierzającym rozpocząć budowę domu. Eksperci postanowili dowiedzieć się, czy koronawirus wywarł już widoczny wpływ na aktywność prywatnych inwestorów mieszkaniowych.
17-07-2020

Gospodarka odmrożona w 80%, ponieważ Polacy nadal ograniczają korzystanie z usług

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) w związku z kolejnym złagodzeniem obostrzeń przeciwepidemicznych oraz nowymi danymi dotyczącymi poziomu aktywności w gospodarce dokonały aktualizacji licznika strat gospodarczych spowodowanych przez COVID-19, który prowadzą od kwietnia wspólnie z Konfederacją Lewiatan. Skumulowany poziom strat sięga już ok. 180 mld zł, jednak za sprawą odmrażania gospodarki oraz łagodzenia zasad dystansowania społecznego tempo ich narastania wyraźnie spowolniło – do niewiele ponad 420 mln zł dziennie, wobec przeszło 2,1 mld zł na dobę w czasie obowiązywania najostrzejszego lockdownu. Oznacza to, że gospodarka została już odmrożona w ok. 80% w stosunku do tego punktu odniesienia.
14-07-2020

Pilna potrzeba zmian w polskim ciepłownictwie to wniosek z ostatniego raportu

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie przygotowała raport podsumowujący aktualny stan polskiego ciepłownictwa systemowego oraz prezentujący koszty niezbędne do transformacji branży. Wnioski są jednoznaczne - bez skorelowania polityki regulacyjnej z wymogami „zdrowej” ekonomii ciepłownikom nie uda się osiągnąć celów klimatycznych stawianych przez UE oraz tych poprawiających stan powietrza, którym na co dzień oddychamy.
13-07-2020

Produkcja w Europie Środkowo-Wschodniej na tle krajów zachodnich

Od 2004 r. udział sześciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE-6) w produkcji przemysłowej w Unii Europejskiej wzrósł ponad dwukrotnie. Tym samym region wyprzedził już Hiszpanię i Wielką Brytanię i zbliża się do Francji – podaje najnowszy raport Colliers International pt. ”COVID-19 & CEE’s Industrial Upside. Europe’s Near Shore Powerhouse”.
10-07-2020


Stron: 210 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15937 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 212

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >