Najnowszy raport Banku Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements (BIS)) dotyczący danych za I kw. 2014 r. przedstawia mocno zróżnicowany obraz rynku nieruchomości na świecie. Podczas gdy ceny nieruchomości w niektórych państwach bardzo mocno rosną, w innych wyraźnie spadają.

 

Tymczasem w Europie sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. W najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajach pozostających poza strefą euro obserwowany jest wzrostowy trend. W krajach takich jak Islandia, Szwecja, czy też Wielka Brytania, ceny nieruchomości wzrosły w ciągu roku o ponad 6%. W Szwajcarii obecnie wzrost ten spowolnił do poziomu 2% rocznie. Realne ceny nieruchomości (uwzględniające inflację) w strefie euro spadły tymczasem o 1% r/r. Na ten wynik składały się jednak kraje takie jak Grecja i Włochy, w których w tym czasie notowano ponad 5%-owe spadki. W mniejszym stopniu na wartości straciły też nieruchomości we Francji i w Hiszpanii. Z drugiej strony na szali znajdują się Niemcy z 1%-owym wzrostem cen nieruchomości oraz Irlandia, w której nieruchomości zdrożały o 7% r/r.

 

Czytaj również: Co wynająć? Pokój czy kawalerkę?

 

 

Realne ceny nieruchomości mieszkaniowych w wybranych państwach G20, dane za 1 kw. 2014 r., procentowe zmiany w relacji do analogicznego okresu poprzedniego roku.

 

                                         Ceny nieruchomo-ci na -wiecie. Gdzie dro-ej a gdzie taniej.1

Źródło: Raport „Residential property price developments – first quarter of 2014” Bank for International Settlements

 

Czytaj również: Polski rynek nieruchomości wtórnych

 


W krajach zaliczanych do wschodzących rynków sytuacja na rynkach nieruchomości także pozostaje mocno zróżnicowana.

 

W Azji ceny nieruchomości wzrosły w wielu krajach. Przykładem są Chiny oraz Filipiny, gdzie zdrożały one w skali roku o 13%. W Izraelu oraz w Indiach analogiczna zmiana sięgnęła 6%, a w Malezji 4%.

 

W krajach Ameryki Południowej Brazylia odnotowała 4%-owy wzrost cen nieruchomości, podczas gdy w Meksyku wartość ta zwiększyła się r/r już tylko o 1%.  Na  naszym kontynencie nieruchomości mieszkaniowe podrożały o 5% r/r w Turcji i aż o 10% w Estonii i Łotwie. Na drugim biegunie znalazła się Rosja (spadek o 6% r/r/) oraz Chorwacja i Słowenia (spadek o ponad 7% r/r). W większości pozostałych krajów Europy  Środkowej i Wschodniej realne ceny nieruchomości mieszkaniowych pozostały stabilne.