Ciągle brakuje magazynów. Podsumowanie rynku magazynowego w Polsce

Ciągle brakuje magazynów. Podsumowanie rynku magazynowego w Polsce

W 2019 r. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyła poziom 18 mln mkw. Według najnowszych danych w ubiegłym roku zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe w Polsce było rekordowe i osiągnęło poziom 4,25 mln mkw. Wysoki udział w całości popytu stanowiły nowe umowy, które stanowiły aż 55% transakcji. Czytaj dalej


 

Pomimo licznych inwestycji zrealizowanych w 2019 roku, o łącznej powierzchni 2,79 mln mkw., podaż w dalszym ciągu nie nadąża za popytem. Wśród największych inwestycji oddanych w ostatnich kwartałach należy wskazać nowe centrum logistyczne Zalando w Olsztynku (120,5 tys. mkw.) oraz trzy nowe obiekty Amazon (łącznie ponad 315 tys. mkw.). W budowie nadal pozostaje zaś blisko 2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.


Ciągle brakuje magazynów. Podsumowanie rynku magazynowego w Polsce

 

Czytaj również: Branża handlowa w Polsce - jakie trendy będą dominowały w tym biznesie w 2020 r.


Według prognoz ekspertów Colliers International największym rynkiem magazynowym w 2020 roku pozostanie Warszawa z 4,25 mln mkw., natomiast pod względem nowo dostarczonej powierzchni w czołówce znajdą się rynek Polski Centralnej (605,3 tys. mkw.) oraz Górny Śląsk (556 tys. mkw.).


Średni poziom pustostanów w Polsce wynosi obecnie 7%. Najniższe  wskaźniki odnotowały region wschodniej Polski (1,61%) oraz Szczecin (2,9%). Wzrostem zainteresowania najemców cieszą się przede wszystkim lokalizacje we wschodniej Polsce (1,61%), natomiast w zachodniej części kraju już od 2 lat obserwujemy całkowity brak wolnej powierzchni do wynajęcia. Miesięczne efektywne stawki czynszu utrzymywać się będą na poziomie 2,7-3,5 EUR/mkw.


— Na rynku magazynowym wciąż obserwujemy problem braku rąk do pracy, co skutkuje coraz większą automatyzacją procesów produkcyjnych i logistycznych. Silnym trendem, który z pewnością będzie się umacniał w 2020 roku jest ekologia – najemcy coraz bardziej doceniają budynki z zielonymi certyfikatami. Dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio także obiekty typu „last mile”, czyli projekty miejskie, które pozwalają firmom zminimalizować czas dostawy towaru do klienta — mówi Maciej Chmielewski, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.

 

Czytaj również: Digitalizacja branży budowlanej w Polsce niezbędna w obniżaniu kosztów

 

Ciągle brakuje magazynów. Podsumowanie rynku magazynowego w Polsce

2020-02-06
Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15837 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 113

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >