Czy mieszkania od dewelopera będzie można kupić jeszcze taniej?

Czy mieszkania od dewelopera będzie można kupić jeszcze taniej?

Publikowane ostatnio informacje, dane oraz sygnały z rodzimego rynku nieruchomości, posiłkując się coraz dramatyczniejszymi tytułami, wskazują na wejście krajowej mieszkaniówki we wstępną fazę zapaści cenowej, skorelowanej w dodatku z gwałtownym zanikaniem strony popytowej rynku. Czytaj dalej

 

Aktualne dane portalu RynekPierwotny.com nie potwierdzają jednak w pełni aż tak zaskakujących zmian i perspektyw rynku. RynekPierwotny.com przeprowadził badanie stanu rynku mieszkaniowego w oparciu o dane własne zebrane z ośmiu aglomeracji, których wielkość obrotu jest w skali kraju największa (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Katowice, Łódź, Szczecin).

 

Czytaj również: RPP realizuje swoje zapowiedzi i podnosi poziom stóp procentowych

 

- "Statystyki naszego portalu  potwierdzają utrzymywanie się spadkowej tendencji cen nowych mieszkań. Na koniec 1Q br. ceny mkw. lokali mieszkalnych w rozpatrywanych lokalizacjach nie zanotowały jednak spektakularnej przeceny w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku albo gwałtownego przyśpieszenia tendencji zniżkowej. Trzeba jednak zaznaczyć, że analizowane statystyki dotyczą cen ofertowych, a te jak wiadomo są w większości przypadków wyższe od cen transakcyjnych, w obecnych okolicznościach rynkowych w granicach kilku procent" – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

 

 

Bardzo ciekawym i dość zaskakującym, a także nietypowym jak na obecne czasy zjawiskiem, jest fakt statystycznie istotnego wzrostu ceny mkw. nowego mieszkania w jednej z ośmiu rozpatrywanych lokalizacji. Efektowny w tej kwestii przykład katowicki pokazuje, że mocno utrwalona już w polskich realiach ekonomicznych i świadomości uczestników rynku, a także powszechnie spodziewana w kolejnych kwartałach  tendencja zniżkowa ceny nowych lokali mieszkalnych, nie jest zjawiskiem aż tak oczywistym na dzień dzisiejszy, jak można by tego oczekiwać.

 

Czytaj również: Gdzie sprzedaje się najwięcej mieszkań


I tak, w Katowicach cena ofertowa mkw. mieszkania w omawianym okresie wzrosła o 180 złotych, a więc o 3,8 procent, co można określić jako swoiste rynkowe „novum”. Prawdopodobnie stan taki może mieć związek z publikowanymi ostatnio informacjami o dalszym umacnianiu przez Katowice pozycji samotnego lidera w rankingu wysokości  średniej płacy w firmach, która w tym mieście po raz pierwszy w Polsce przekroczyła okrągły pułap 5 tys. zł. brutto.

 

2012-05-11
Źródło: RynekPierwotny / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17192 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 168

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >