Dobra postawa indeksu na giełdzie

Dobra postawa indeksu na giełdzie

Po trzydniowej szarży byków, w środę kontrolę nad GPW znów przejął obóz niedźwiedzi. Czytaj dalej

 

Pomiędzy wczorajszym zamknięciem sesji, a tym z ostatniego czwartku indeks szerokiego warszawskiego rynku (WIG) zyskał na wartości 2,2%, zawdzięczając to bardzo dobrej postawie indeksu największych i najbardziej płynnych spółek (WIG20), który w tym samym czasie poprawił swoje notowania o 2,7%. Niestety dziś wczesnym popołudniem oba te wskaźniki zniżkowały przejściowo nawet o: 1,40% i 1,60%, idąc w ślad za: spadającymi zachodnimi indeksami  - benchmarkowy dla Starego Kontynentu Stoxx Europe 600 spadł wtedy maksymalnie o 1,50% - oraz kursem euro względem dolara, który w środę znalazł się na swoim nowym najniższym poziomie od lipca 2010 r.

 

Zwiększony niepokój wśród inwestorów związany jest niezmiennie z ich negatywną oceną sytuacji w Hiszpanii i Grecji, ale swoje trzy grosze do pogorszenia nastrojów dorzuciły dziś także dane makro ze strefy euro, które to okazały się być gorsze niż sądzono, pokazując majowy spadek indeksu nastrojów w gospodarce strefy euro do poziomu notowanego ostatnio w październiku 2009 r. Atmosfery na parkietach nie poprawiały także wczorajsze doniesienia państwowej agencji informacyjnej Xinhua według której to nie ma planów na to, aby Chiny zamierzały wprowadzić do swojej gospodarki tak silne programy stymulacyjne jak te które wdrożono podczas poprzedniego kryzysu przed czterema laty.

 

Czytaj również: Centrum Handlowo-Rozrywkowe "Sukcesja" w Łodzi

 

W drugiej części środowego handlu skala przeceny na europejskich parkietach, w tym także w Warszawie, uległa jednak zmniejszeniu. Dopomogły w tym publikowane corocznie przez Komisję Europejską rekomendacje. W tej przedstawionej dziś KE zaleciła Eurolandowi m.in. powołanie „unii banków”, bezpośrednią rekapitalizację banków poprzez mechanizm ESM oraz wspólną emisję euroobligacji.

 

Po stronie makro

O godz. 11:00 Komisja Europejska podała, że w piątym miesiącu br. indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu spadł do poziomu 90,6 pkt z 92,9 pkt po korekcie w kwietniu i ukształtował się na najniższym poziomie od października 2009 r. Na rynku spodziewano się tego, że wyniesie on od 91,9 pkt do 92,0 pkt wobec 92,8 pkt przed rewizją.
Gorsze niż oczekiwano i zarazem niż w kwietniu okazały się być także inne przedstawione również wtedy majowe indeksy dla tego samego obszaru: klimatu w biznesie i sentymentu w przemyśle. Zgodny z prognozami był jedynie odczyt indeksu nastrojów wśród konsumentów, który nie uległ zmianie.

 

Czytaj również: Co zrobić, gdy nadchodzą chwiejne czasy gospodarcze?


Bieżąca sytuacja rynkowa. Dziś o godz. 15:00 indeks blue-chipów, czyli WIG20, szedł w dół o 0,68% do 2076,42 pkt, a indeks szerokiego rynku, czyli WIG, zniżkował o 0,77% do 37372,49 pkt. W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 spadał o 1,03% do 241,79 pkt., a kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P500 pogarszały swoje notowania o 0,69% do 1322,45 pkt.

 

2012-05-30
Źródło: DK Notus / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kolonie dla dzieci Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Swego czasu mój syn jeździł na kolonie, ale teraz zamarzyło mu się wyjechać na obóz piłkarski i nawet znalazłem taką ofertę https://soccerskills.pl/pl/ . Od jak...
  • Części zamienne, czy oryginalne? Liczba postów: 80 Grupa: Trudne tema... Interesuję się trochę sprawami gospodarczymi. Z moich prywatnych obserwacji wynika, że przyczyną tego stanu rzeczy jest większa ilość gotówki na rynku. Ot choci...
  • Usprawnienie procesów produkcji Liczba postów: 115 Grupa: Trudne tema... Na pewno teraz juz jest coś w necie;)
  • Reklama firmy Liczba postów: 344 Grupa: Trudne tema... Jeśli prowadzimy marketing internetowy i mamy swój profil w mediach społecznościowych to koniecznie trzeba wiedzieć jak prawidłowo używać hasztagi, ponieważ dzi...
  • Rolnictwo Liczba postów: 251 Grupa: Trudne tema... Wiadomo, że rolnictwo z każdym rokiem się rozwija i widać to na różnych gospodarstwach. Rolnicy inwestują w zaawansowane maszyny, nowoczesne urządzenia i to pom...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17342 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 151

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >