Drogie mieszkania w stolicach województw

Drogie mieszkania w stolicach województw

Ceny mieszkań w dużych miastach są często blisko 60 proc. wyższe niż ceny w mniejszych miastach w tym samym regionie. Czytaj dalej

 

Metr kwadratowy nieruchomości położonej na obrzeżach metropolii jest tańszy nawet o ponad 5 tys. złotych od tej zlokalizowanej w mieście, a cena za mkw takiego lokum stanowi często połowę średniej dla całego województwa. Największe różnice w cenach nieruchomości pomiędzy miastami w tym samym regionie, są w województwie mazowieckim oraz pomorskim. Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania, warto zastanowić się czy zakup nieruchomości pod miastem lub w okolicznej mniejszej miejscowości nie będzie bardziej korzystny. Analitycy morizon.pl, zbadali różnice cen nieruchomości pomiędzy miastami w obrębie jednego województwa oraz porównali je ze średnimi cenami z regionu.

 

Czytaj również: Wzrost czynszów na rosyjskim rynku nie ruchomości

 

„Z naszych analiz wynika, że coraz więcej użytkowników przy zakupie nieruchomości kieruje się ceną, i wybiera nieruchomości zlokalizowane na obrzeżach oraz w mniejszych miastach i miejscowościach oddalonych od centrum do 50 kilometrów. Jeśli decydujemy się na zakup nieruchomości poza granicami dużego miasta, dzięki zaoszczędzonym pieniądzom, możemy sobie pozwolić na zakup znacznie większego lokum bądź też odłożoną gotówkę przeznaczyć na wykończenie czy umeblowanie mieszkania.” – komentuje Bolesław Drapella, Prezes morizon.pl. 

 

Czytaj również: Poprawa sytuacji dla osób sprzedających mieszkanie

 

Średnie ceny w województwie

Średnie ceny metra kwadratowego mieszkania dla danego województwa w ciągu ostatniego roku spadły, jednak nadal widać w nich dużą dysproporcję pomiedzy regionami. W województwie mazowieckim za mieszkanie zapłacimy najwięcej – średnio 8689 złotych za metr kwadratowy. Kolejne w zestawieniu najdroższych województw są małopolskie oraz pomorskie, jednak tutaj ceny są już zdecydowanie niższe niż na Mazowszu – za metr kwadratowy zapłacimy odpowiednio, 7293 i 6708 złotych. Najmniej za mieszkanie zapłacą mieszkańcy województwa lubuskiego – metr kwadratowy w regionie kosztuje średnio 3171 złotych, czyli aż o około 63 proc. mniej niż w województwie mazowieckim. Mieszkanie, którego średnia cena nie przekracza 4 tys. za metr kwadratowy mogą kupić również mieszkańcy województw: śląskiego i opolskiego.

 

 

Tabela 1. Uśrednione ceny za metr kwadratowy w poszczególnych województwach. Źródło: morizon.pl. 

 

Miasto miastu nierówne

Równie duże dysproporcje w cenach występują pomiędzy miastami w obrębie tego samego województwa. W województwie mazowieckim, w którym średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości wynosi aż 8689 złotych, lokum możemy kupić prawie o 50 proc. taniej. Na Mazowszu najwięcej zapłacimy za mkw mieszkania jednopokojowego - średnio 10175 złotych za kawalerkę w Warszawie. Warto jednak zauważyć, że mieszkanie o podobnym metrażu, w oddalonym o niespełna 35 km Grodzisku Mazowieckim, możemy nabyć nawet za 5944 złotych za mkw, czyli niemal 42 proc. taniej. Kupując mieszkanie w mniejszym mieście oddalonym od Warszawy o około 50 km, średnio na metrze kwadratowym zaoszczędzimy 3,4 tys. złotych.

 

Tabela 2. Uśrednione ceny za metr kwadratowy lokum w poszczególnych miastach w województwie mazowieckim. Źródło: morizon.pl.

 

W województwie pomorskim, różnice pomiędzy cenami mieszkań w poszczególnych miastach również są znaczące. W turystycznym Sopocie mkw lokum jest droższy od średniej województwa nawet o 67 proc. i wynosi 11218 złotych. Lokum o podobnym metrażu w pobliskiej Rumii można kupić już za jedną trzecią sopockiej ceny – nawet za 3698 złotych za mkw. Ceny w Sopocie zdecydowanie przewyższają te z pobliskich miast – za mkw zapłacimy tam nawet ponad 50 proc. więcej niż za lokum w Gdańsku.

 

Tabela 3. Uśrednione ceny za metr kwadratowy w poszczególnych miastach w województwie pomorskim. Źródło: morizon.pl.

 

Średnia cena za lokum w województwie śląskim jest niższa o niespełna 60 proc. od ceny mieszkań na Mazowszu, jednak różnice między miastami w województwie również są widoczne. Na Śląsku najwięcej zapłacimy za lokum w stolicy województwa, Katowicach. Ceny w mieście sięgają 4546 złotych za mkw mieszkania pięciopokojowego. Lokum o podobnym metrażu w leżącym w województwie Bytomiu jest jednak o niemal 52 proc. tańsze, a jego cena za mkw wynosi jedynie 2190 zł. Kupując mieszkanie w mniejszym mieście w województwie śląskim, na metrze możemy zaoszczędzić nawet ponad 2 tys. złotych.

 

Tabela 4. Uśrednione ceny za metr kwadratowy w poszczególnych miastach w województwie śląskim. Źródło: morizon.pl.

 


2012-02-20
Źródło: Inner Look / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czy opłaca się pracować na wysokości? Liczba postów: 1 Grupa: Aktualności Interesujący artykuł. Praca na wysokości to jednak bardzo trudne i ryzykowne zajęcie. Sam niedawno współpracowałem z firmą https://rojam.eu/firma, której pracow...
  • Pożyczki pozabankowe - co radzicie ? Liczba postów: 98 Grupa: Trudne tema... Rzeczywiście nie jest to łatwy temat i zanim się coś pożyczy trzeba dobrze czytać. A zwłaszcza to ile trzeba spłacić i w jakim terminie. Wiele osób ten krok pom...
  • Prezent dla kobiety? Trudna sprawa Liczba postów: 31 Grupa: Trudne tema... Znasz swoją żonę najlepiej więc powinieneś wiedzieć co jej się spodoba ;) Zorientuj się czy nosi srebro czy złoto - i kup zegarek zgodnie z tworzywem jaki woli....
  • Tłuste włosy Liczba postów: 163 Grupa: Trudne tema... Peeling skóry głowy przynajmniej raz w tygodniu. A przy każdym myciu włosów używanie szamponu dwa razy - czyli myjemy szamponem, spłukujemy i znowu myjemy i spł...
  • Prezent dla szefa - zegarek? Liczba postów: 49 Grupa: Trudne tema... Wydaje mi się, że porządny zegarek to fajny pomysł na prezent. A przy większej liczbie osób nie wydacie na niego jakichś ogromnych kwot ;)

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17339 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 197

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >