Finał konkursu na Gminę przyszłości czyli ranking najlepszych gmin

Finał konkursu na Gminę przyszłości czyli ranking najlepszych gmin

10 najlepszych projektów zgłoszonych przez gminy w ogólnopolskim konkursie na „Gminę przyszłości” zostało opublikowanych w prestiżowym „Rankingu dobrych praktyk”. Publikacja przybliża najbardziej innowacyjne działania polskich gmin na rzecz ochrony środowiska oraz rozwoju lokalnej społeczności.

Ranking Dobrych Praktyk” to publikacja przybliżająca proekologiczne i prospołeczne inicjatywy polskich gmin, które mogą stanowić przykład działań skutecznych, ale i inspirację do podejmowania analogicznych aktywności przez inne gminy. 10 najlepszych projektów zostało wytypowanych przez grono ekspertów konkursu „Gmina przyszłości” organizowanego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi” pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.

 „Jeśli gmina właściwie wykorzystuje swoje atuty (geograficzne, kulturowe, środowiskowe, gospodarcze, społeczne) i wybiega w swoich planach rozwojowych w przyszłość, bez wątpienia zasługuje na miano Gminy przyszłości” – wyjaśnia Artur Michalski, juror konkursu. „Przyszłość gmin zaczyna się dzisiaj, tak więc Gmina przyszłości to taka, która już dziś podejmuje aktywne działania z myślą o jutrze” – dodaje dr Andrzej Hałasiewicz, członek jury.

Do konkursu gminy zgłaszały projekty w jednej z dwóch kategorii – ekologia i społeczeństwo. W kategorii ekologia zwyciężyła Szczawnica zgłaszając projekt instalacji 2000 kolektorów słonecznych u mieszkańców indywidualnych. W tym celu gmina powołała niezależne Stowarzyszenie „EKO Szczawnica”. Inicjatywa objęła dostawę i montaż kompletnych instalacji solarnych dla gospodarstw domowych oraz obiektów zbiorowego zakwaterowania. Dziś stowarzyszenie skupia przeszło 380 członków, którzy są aktywnie zaangażowani w realizację programu. ]

 

 

„Szczawnica wyróżnia się na tle innych zgłoszonych projektów kompleksowym podejściem oraz efektywnym wykorzystaniem dostępnych zasobów środowiskowych i finansowych. Gmina doskonale zna swoje atuty i skutecznie z nich korzysta; to doskonały przykład na to, jak szukać i wdrażać innowacyjne projekty w Polsce” – komentuje Andrzej Chodacz, kierownik programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

W kategorii społeczeństwo, zwyciężyły ex aequo Bieliny i Reszel. Bieliny nagrodzono za projekt „Centrum Tradycji i Tradycji Gór świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego krzyża”, w ramach którego rewitalizacji poddanych zostało 6 zabytkowych obiektów zlokalizowanych na terenie gminy Bieliny i Nowa Słupia. Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu oraz poprawa warunków życia lokalnej społeczności m.in. poprzez zwiększenie liczby miejsc pracy w regionie.

„Projekt Bielin wyróżnia silne prospołeczne podejście. Gmina w sposób przemyślany czerpie z lokalnych zasobów, by budować innowacyjną lokalną społeczność oraz wpływać na poprawę sytuacji ekonomicznej i gospodarczej w regionie” – komentuje dr Andrzej Hałasiewicz, juror konkursu.

 

 

Reszel został wyróżniony za udział w „Międzynarodowym Stowarzyszeniu Miast Cittaslow”, którego celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia poprzez badania, eksperymentowanie i stosowanie rozwiązań dotyczących organizacji miasta. W ramach projektu gmina podejmuje liczne działania m.in. na rzecz ochrony środowiska, rozwoju infrastruktury miejskiej, promowania lokalnych produktów i turystyki.

„To niezwykle ważne, by angażować mieszkańców do uczestniczenia w rozwoju i promocji gminy. W ten sposób zyskuje gmina, ale i jej mieszkańcy; tworzą się nowe więzi i relacje między pokoleniami, różnymi grupami społecznymi i gospodarczymi, tak kluczowe dla zrównoważonego rozwoju” – uzasadnia dr Hałasiewicz.

W dziesiątce najlepszych gmin, których dobre praktyki zaprezentowano w rankingu, znalazły się ponadto: Wisznice, Wierzchosławice, Jaworzno, Dierzgoń, Słupsk, Sanok i Racibórz. Wszystkie projekty wyróżniało nowoczesne podejście, wymierne korzyści, jakie wynikały dla gminy i jej mieszkańców oraz umiejętne wykorzystanie dostępnych środków unijnych i krajowych na realizację projektów.

 

 

„Ranking pokazuje, że dziś nie ma już tak wielkiego znaczenia, jak wielka czy zamożna jest dana gmina. Dzięki możliwości otrzymania dotacji na zieloną energię m.in. z funduszy unijnych czy krajowych, niemal każda z nich  ma szansę podejmować proekologiczne inwestycje, np. w efektywność energetyczną. Kluczowym wyznacznikiem powodzenia staje się wówczas zaangażowanie, pomysłowość i konsekwencja w dążeniu do osiągnięcia założonego celu” – komentuje Sylwester Śmigiel Prezes Gaspol S.A., będącej inicjatorem publikacji.

W skład jury oceniającego nadesłane projekty weszli eksperci w dziedzinie energetyki, socjologii, pozyskiwania środków unijnych oraz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii:

- dr inż. Arkadiusz Węglarz, członek Krajowej Agencji Poszanowania Energii

- dr  Andrzej Hałasiewicz, Instytut Socjologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zastępca dyrektora Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

- inż. Artur Michalski, Group Grupa Doradztwa Europejskiego, były Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)

- Kamil Dolata, Gaspol

- Bożena Wróblewska, Gaspol

- Andrzej Chodacz, kierownik programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Pełen opis nagrodzonych projektów znajduje się w „Rankingu Dobrych Praktyk” dostępnym na stronie www.kibicujklimatowi.pl/konkurs. Ogólnopolski Program na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi” – celem programu jest edukacja polskiego społeczeństwa na temat wykorzystania nowoczesnych rozwiązań energetycznych i ich roli w redukcji emisji szkodliwych gazów CO2 do atmosfery. Zadaniem programu jest również aktywizowanie gmin, powiatów i społeczności lokalnych do podejmowania inicjatyw proekologicznych jako istotnych dla zrównoważonego rozwoju poszczególnych regionów. Program jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.

Cele i założenia programu „Gaspol kibicuje klimatowi” będą kontynuowane w ramach Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE), będącego częścią europejskiej inicjatywy. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na ograniczony dostęp do nowoczesnych, efektywnych oraz bezpiecznych rozwiązań energetycznych na terenach pozamiejskich. Inicjatywa FREE została zapoczątkowana przez firmę SHV Gas - globalnego lidera rynku LPG (ang. Liquefied Petroleum Gas).

 

Źródło: On Board PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Opony Dębica Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Wiesz, ja akurat tych opon nie znam - jakoś nie miałem okazji, pomimo tego że autem jeżdzę od ponad 20 lat po polskich i nie tylko polskich drogach. Ale jeśli c...
  • Opony wielosezonowe - jakie? Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... hej, wiesz co jak Twoi rodzice jeżdżą raczej po mieście i chcą uniknąć zmiany opon co sezon to faktycznie takie wielosezonowe opony są dobrym rozwiązaniem. Zerk...
  • Jaki monitoring domu wybrać? Liczba postów: 196 Grupa: Trudne tema... Warto mieć w domu takie zabezpieczenie. Co prawda nie mam jakiegoś tam wypasionego monitoringu tylko zwykłe kamerki wewnętrzne wifi i gdziekolwiek jestem mogę....
  • Filmy na podstawie książek? Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... hej, no takich pozycji jest sporo :) Od siebie polecam obejrzeć Gambit królowej albo Irlandczyka (a najlepiej i to i to). Te i wiele innych naprawdę dobrych poz...
  • Bezpieczeństwo w magazynie Liczba postów: 178 Grupa: Aktualności Niedawno po serii włamań w naszej okolicy także postanowiliśmy zainwestować w monitoring oraz system alarmowy. W doborze i projekcie instalacji pomogła nam firm...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17193 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 235

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >