Gdzie najlepiej wynająć kawalerkę?

Gdzie najlepiej wynająć kawalerkę?

Kawalerki są jednymi z najczęściej i najchętniej wynajmowanych typów mieszkań. Cieszą się one popularnością wśród studentów, osób pracujących, nierzadko także wśród par. Czytaj dalej

 

Samodzielne kawalerki są dla wynajmujących atrakcyjnym lokum, zarówno ze względu na stosunkowo niskie koszty wynajmu jaki i utrzymania. Z uwagi na ich niewielką ilość w odniesieniu do całości dostępnej oferty niektórzy deweloperzy decydują się na uwzględnienie tego typu lokali w swoich projektach.  Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty w oparciu o dane serwisu otoDom.pl dokonali zestawienia dzielnic w Warszawie oraz Krakowie o największej podaży kawalerek na rynku wynajmu mieszkań. W analizie pominięto obszary, w których ich liczba ofert nie przekraczała 50 lokali.

 

Zestawienie warszawskich dzielnic o największym udziale kawalerek w ofercie rynku wynajmu, marzec 2014

 

Dzielnica

Udział w całości dostępnych kawalerek w mieście

Cena wynajmu   mieszkania (zł/m-c)

Śródmieście

31%

1 941

Mokotów

17%

1 849

Wola

8%

1 755

Ursynów

8%

1 677

Praga-Południe

8%

1 517

Ochota

6%

1 762

Bielany

4%

1 509

Żoliborz

3%

1 615

Praga-Północ

2%

1 338

Targówek

2%

1 316

Białołęka

2%

1 311

Źródło: portal otoDom.pl

 

Warszawski rynek wynajmu posiada indywidualne cechy, które nie występują często na innych rynkach mieszkaniowych. Jedną z nich jest niski odsetek mieszkań jednopokojowych wśród dostępnych do wynajęcia lokali – w całym mieście odpowiadają one średnio jedynie za 8% oferty. Największy udział w liczbie kawalerek w Warszawie mają dzielnice, na których obszarze zlokalizowanych jest jednocześnie najwięcej mieszkań na wynajem. Pozycję lidera pod względem liczebności lokali 1-pokojowych zajmuje Śródmieście. Lokale w tej dzielnicy składają się łącznie 1/3 dostępnych na wynajem kawalerek w Warszawie. Kolejny w tym zestawieniu jest Mokotów, posiadający 17% udziału wśród wszystkich lokali jednopokojowych.

 

Czytaj również: Otwarto galerię handlową Atrium Felicity w Lublinie

 

Ostatnie miejsce na podium zajmują trzy dzielnice. Łączna liczba dostępnych na Woli, Ursynowie oraz Pradze-Południe kawalerek odpowiada za mniej niż 10% wszystkich jednopokojowych mieszkań do wynajęcia w stolicy. Z drugiej strony, warto zauważyć odległą w tym zestawieniu pozycje Wilanowa. Pod względem wielkości całej oferty mieszkań przeznaczonych na wynajem znajduje się on na szóstym miejscu, w przypadku liczby kawalerek zajmuje jednak odległą pozycje. Mieszkania o takim kryterium stanowią tutaj tylko 2% oferty. Potencjał tej dzielnicy zauważył jeden z deweloperów, którego inwestycja zakłada powstanie budynku w całości składającego się z mieszkań 1-pokojowych.

 

Biorąc pod uwagę kryterium cenowe, średni miesięczny koszt wynajmu wynosi najwięcej we wspomnianym Śródmieściu. Za miesiąc mieszkania w kawalerce należy zapłacić niewiele poniżej 2 tys. zł. Niewiele mniej należy zapłacić w dzielnicach Mokotów oraz Ochota. Najmujący w tych lokalizacjach kawalerkę musi liczyć się z kosztem wynoszącym kolejno 1 849 zł/m-c i 1 755 zł/m-c. Taka sytuacja nie dziwi, gdyż wymienione części miasta wciąż pojawiają się w rankingach najdroższych dzielnic Warszawy. Szukając najtańszych mieszkań 1-pokojowych należy przyjrzeć się ofercie Białołęki, Targówka oraz Pragi-Północ.  Oferta w tych częściach miasta nie daje jednak dużego wyboru potencjalnym klientom. Drugim miastem w Polsce pod względem liczby dostępnych mieszkań na wynajem jest Kraków. W przeciwieństwie do Warszawy, odsetek kawalerek w odniesieniu do całości jest stosunkowo wysoki i wynosi on 19%.

 

Zestawienie krakowskich dzielnic o największym udziale kawalerek w ofercie rynku wynajmu, marzec 2014

 

Dzielnica

Udział w całości dostępnych kawalerek w mieście

Cena wynajmu   mieszkania (zł/m-c)

Krowodrza

27%

1 226

Stare Miasto

20%

1 532

Podgórze

18%

1 183

Nowa Huta

8%

953

Kazimierz

5%

1 492

Bronowice

3%

1 289

Ruczaj

3%

1 192

Dębniki

3%

1 313

Grzegórzki

3%

1 462

Łobzów

3%

1 193

Prądnik Czerwony

2%

1 074

Prądnik Biały

1%

1 096

Olsza

1%

1 030

Wola Justowska

1%

1 233

Źródło: portal otoDom.pl


Pierwsze miejsce pod względem liczby dostępnych kawalerek w Krakowie zajmuje Krowodrza. Lokale o takim kryterium stanowią 27% dostępnej w mieście oferty. Duży wybór będą miały również osoby chcące znaleźć mieszkanie jednopokojowe w centrum, a konkretnie wśród zlokalizowanych w obrębie Starego Miasta. Co piąta kawalerka w mieście znajduje się w tym obszarze. Kolejne miejsce w rankingu objęło Podgórze, na którego terenie jest 18% kawalerek w Krakowie. Ich średnia cena zbliżona jest do 1,2 tys. zł/m-c.

 

Czytaj również: Czy leasing odzieży roboczej się opłaca?

 

Najdroższe mieszkania jednopokojowe zlokalizowane są na Starym Mieście, Kazimierzu oraz Grzegórzkach. Średnia cena wynajmu w tych częściach Krakowa przekracza 1 450 zł na miesiąc. Z drugiej strony, najmniej za wynajem kawalerki zapłacimy w Nowej Hucie oraz Olszy. Średni koszt wynosi średnio 1 tys. zł/m-c.

 

Przemysław Kotwicki z serwisu Otodom.pl zauważa, iż pomimo ponad sześciokrotnej różnicy w wielkości oferty mieszkań na wynajem pomiędzy Warszawą a Krakowem, widoczna jest przewaga Krakowa pod względem odsetka kawalerek wśród wszystkich lokali. W Krakowie ich udział wynosi 18% przy tylko 8% udziale w Warszawie. Na obu rynkach widoczne jest duże zainteresowanie kawalerkami, które są dobrem pożądanym wśród najemców, dlatego tak szybko znikają one na rynku najmu. 

2014-03-26
Źródło: Emmerson / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17195 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 169

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >