Jak kształtuje się przyszłość polskiej gospodarki? Pozytywna ocena polskiej gospodarki.

Jak kształtuje się przyszłość polskiej gospodarki? Pozytywna ocena polskiej gospodarki.

Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych wzrósł do poziomu 25,3 punktów – nienotowanego od momentu rozpoczęcie publikacji tego wskaźnika przez firmę Expander, czyli od maja bieżącego roku.

IKEF obliczony został na podstawie przeprowadzonej w ostatnich dniach października ankiety skierowanej wyłącznie do ekspertów i menedżerów zatrudnionych w działających w Polsce instytucjach finansowych. Niemal 55% respondentów pozytywnie ocenia obecną koniunkturę gospodarczą w Polsce, natomiast 38% spośród ankietowanych ekspertów spodziewa się poprawy koniunktury w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy.

Dynamicznie rosnący poziom sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz pojawiające się ostatnio szacunki dynamiki PKB w III kwartale, mówiące o wzroście na poziomie 3,5%, czy nawet 3,7%, nie pozostawiają wiele wątpliwości co do tego, że obecna sytuacja w polskiej gospodarce rzeczywiście może być uznana za relatywnie korzystną. Na wzrost odsetka finansistów, którzy optymistycznie patrzą także w przyszłość, wpływ mogły mieć poprawiające się w październiku notowania wskaźników wyprzedzających koniunktury oraz rosnące kursy akcji. Tylko 12,6% ankietowanych spodziewa się pogorszenia koniunktury w okresie sześciu miesięcy. Jest to najniższy odsetek w, co prawda, krótkiej jeszcze historii publikacji wskaźnika. IKEF wciąż wskazuje na pozostawanie krajowej gospodarki we wzrostowej fazie cyklu koniunkturalnego, co potwierdzają także zanotowane w październiku nowe tegoroczne szczyty indeksów rynku akcji. Na szczęście trudno jeszcze wyniki ankiety czy dynamikę notowań giełdowych zakwalifikować jako wybuch przesadnego optymizmu, co według teorii finansów behawioralnych mogłoby zwiastować rychłe przesilenie.

Z hipotezą o wejściu polskiej gospodarki w fazę bardziej stabilnego wzrostu współgrają oczekiwania co do wzrostu inflacji i zacieśniania polityki pieniężnej w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy. Nikt z ankietowanych nie oczekuje już łagodzenia polityki monetarnej. Aż 76% odpowiedzi wskazuje za to, że w najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia z jej zacieśnianiem. RPP podjęła w ostatnią środę października decyzję o powrocie stopy rezerwy obowiązkowej na przedkryzysowe poziomy (z zastosowaniem od początku 2011 roku). Według prezesa NBP decyzja ta była „delikatnym sygnałem dla rynku, wskazującym na zacieśnianie polityki pieniężnej”. RPP stosuje na razie tego rodzaju „delikatne sygnały” zamiast podwyżek, ponieważ obecna sytuacja na globalnych rynkach finansowych sprawia, że Rada obawia się potencjalnego wpływu podwyżek stóp na dalsze umocnienie złotego. Nie do końca na potrzebę bardziej stanowczego zaostrzania polityki monetarnej wskazują odczyty inflacji bazowej oraz projekcje inflacji na nadchodzący rok. Ciągle niepewna pozostaje także sytuacja globalnej koniunktury. Te czynniki powodują, że RPP zapewne wstrzyma się jeszcze z podwyżkami w tym roku. Wyższe stopy w pierwszych miesiącach 2011 roku są już jednak wysoce prawdopodobne.

Rafał Lerski, CFA
Doradca inwestycyjny firmy Expander

 


Wyniki ankiety IKEF w poszczególnych miesiącach:

 

IKEF obliczany jest na podstawie opinii zatrudnionych w instytucjach finansowych ekspertów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla, zajmujących się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. Ankietowani odpowiadają na cztery pytania, obrazujące pogląd tej grupy na bieżący i oczekiwany stan koniunktury gospodarczej oraz oczekiwane kierunki zmian inflacji i polityki pieniężnej. Bazą do obliczania głównego wskaźnika jest pytanie dotyczące kierunków koniunktury gospodarczej w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Pozostałe trzy pytania mają charakter pomocniczy i służą do oceny, w której fazie cyklu koniunkturalnego gospodarka może się znajdować. Główny indeks (IKEF) obliczany jest jako różnica pomiędzy odsetkiem odpowiedzi pozytywnych a odsetkiem odpowiedzi negatywnych. Maksymalny zakres wahań indeksu wynosi więc teoretycznie od -100 do 100 co oznaczałoby stuprocentową zgodność ankietowanych. Ujemne wartości wskaźnika wskazują na możliwe pogorszenie się koniunktury gospodarczej, dodatnie wartości powinny zwiastować poprawę sytuacji w gospodarce.

Odpowiedzi na ankiety zbierane są w ciągu ostatnich 3-4 dni roboczych każdego miesiąca, a ich rezultaty publikowane są pierwszego dnia roboczego następnego miesiąca. 184 specjalistów z 71 instytucji finansowych wyraziło gotowość do wzięcia udziału w badaniu. W październiku uzyskaliśmy 95 prawidłowo wypełnionych ankiet. Instytucje, których pracownicy zgodzili się na wzięcie udziału w badaniu to: 3TS, Aegon TU, AIG Credit, Alior Bank, Allianz TFI, Amplico PTE, Amplico TFI, Analizy Online, Aviva Investors, AXA Direct, AXA PTE/TFI, , A-Z Finanse, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Pocztowy, BBI Capital, BGŻ, BIK, BM BPH, BNP Paribas, BPH, BPH TFI, BRE Leasing, BTFG Advisory, BZ WBK, CALIE, CC Group, CDM Pekao, Citi Bank, Credit Agricole, Credit Life, Deutsche Bank, Eurobank, Europ Assistance Polska, Expander Advisors, Getin Noble Bank, HSBC Bank Polska, IDM, Idea TFI, ING Bank Śląski, ING PTE, ING Securities, Innova Capital, Investors TFI, KBC Securities, KBC TFI , Lukas Bank, Meritum Bank, MetLife, Metrohouse, Noble TFI, Nordea, Open Finance, Pekao, Pekao Hipoteczny, PKO BP, PZU, PZU PTE, PZU TFI, Quercus TFI, Rabobank Polska, Raiffeisen Bank Polska, Skarbiec TFI, Superfund, TU Europa, Trigon DM, Union Investment, Wealth Solutions, Ankiety są anonimowe.

 

Źródło: Expander / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Dobry warsztat samochodowy Liczba postów: 757 Grupa: Trudne tema... Osobiście mogę polecić AMSerwis w Trójmieście. Specjalizują się w turbosprężarkach i są w stanie naprawić każdą usterkę z tym związaną.
  • biuro rachunkowe Liczba postów: 196 Grupa: Trudne tema... My korzystamy z usług biura Tax - https://biuropodatkowe.slupsk.pl/ ze Słupska. Biuro kompleksowo i profesjonalnie zajmuje się wszelkimi sprawami płacowo-kadrow...
  • Odpady Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... Ja od dłuższego czasu korzystam z usług firmy https://www.mag-bar.pl/oferta. Zajmują się bezpiecznym i legalnym skupem tworzyw sztucznych. Oferują indywidualne....
  • Księgowość w firmie - samemu, czy przez biuro rach... Liczba postów: 70 Grupa: Trudne tema... Bez względu na to, jakie biuro rachunkowe dla Waszej firmy wybierzecie, na pewno warto będzie wdrożyć nowoczesne systemy do zarządzania dokumentami, usługi rach...
  • Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 117 Grupa: Trudne tema... W problemie alkoholowym ważne jest wsparcie specjalistów, a na początek terapii odtruwanie organizmu, czyli detoks. Polecam ośrodek w którym osoby z problemem o...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17337 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 167

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >