Jakia powinna być idealna nieruchomość?

Jakia powinna być idealna nieruchomość?

Badania popytu na rynku mieszkaniowym przeprowadzane w oparciu o deklaracje potencjalnych nabywców wskazują, że idealna nieruchomość powinna charakteryzować się prestiżową lokalizacją, niebudzącym wątpliwości stanem technicznym, wysokim standardem oraz oczywiście bardzo atrakcyjną ceną. Czytaj dalej

 

Problem w tym, że takie oferty w zasadzie nie sposób znaleźć. W zderzeniu z faktyczną ofertą rynkową preferencje kupujących ulegają przeobrażeniom i nierzadko bardzo się różnią od ich pierwotnego kształtu.

 

Czytaj również: Opłakane warunki polskich mieszkań

 

Popyt deklarowany na rynku mieszkaniowym to swoisty „koncert życzeń” potencjalnych nabywców, kompilacja możliwie najlepszych, nierzadko wzajemnie wykluczających się cech mieszkania. Popyt deklarowany można zdefiniować jako odpowiedź na pytanie: „Jaką mieszkanie chciałbym kupić?” a nie pytanie: „Jakie mieszkanie faktycznie kupię?”. Takie dane nie przedstawiają rzeczywistego obrazu rynku - prezentują jedynie szerokie ramy wyznaczonego obszaru poszukiwań nieruchomości.

 

Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson przeanalizowali transakcje kupna/sprzedaży mieszkań zawarte za pośrednictwem firmy w okresie od początku 2013 r. na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych w kraju - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Dzięki temu poznano faktyczny kształt popytu realnego, który odzwierciedla nie tyle preferencje kupujących, co ich faktyczne możliwości finansowe. Sprawdźmy jakie powierzchnie mieszkań cieszyły się największym zainteresowaniem?

 

Czytaj również: Rośnie popyt i podaż na biurowce w Warszawie

 

Zdecydowana większość popytu koncentruje się wokół mieszkań określanych mianem małych lub średnich, co w zakresie metrażu  oznacza między 30 a 60 mkw. Największa część kupujących - 19% - wybierała mieszkania małe o powierzchni między 30 a 40 mkw. Mieszkania o powierzchni poniżej 30 mkw. nie cieszyły się już tak dużym zainteresowaniem – były one przedmiotem tylko 7% transakcji. Wydaje się, że dla większości poszukujących taki metraż mieszkania jest zbyt mały i niespełna podstawowe kryterium oczekiwanej funkcjonalności. W takich sytuacjach wybierane są większe mieszkania ale o podobnej cenie wynikającej chociażby z gorszej lokalizacji czy niższego standardu.

 

Po około 15% przeanalizowanych transakcji dotyczyło mieszkań o powierzchni z przedziałów między 40 a 50 mkw., między 50 a 60 mkw. oraz między 60 a 70 mkw. Od mieszkań o metrażu około 60 mkw. widoczna jest typowa tendencja spadku popytu wraz ze wzrostem mieszkań. Tendencja ta nie dotyczy jedynie ostatniego segmentu największych apartamentów, który ma swoje specyficzne i jak się okazuje nie takie wąskie grono amatorów. W przypadku lokali, których powierzchnia przekracza 100 mkw. popyt był dość wysoki – co dziesiąte sprzedane mieszkanie charakteryzowało się takim właśnie metrażem.

 

2013-08-29
Źródło: Emmerson S.A. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jaki samochód dla rodziny? Liczba postów: 399 Grupa: Trudne tema... Sometimes a family car needs towing on the road. If you are living in new york then calltowing in new york service. The rapid service, quickest and nearest in t...
  • Gdzie wesele? Liczba postów: 338 Grupa: Trudne tema... Ja mam okazję na zorganizowanie wesela w Pszczynie tutaj https://hotelstyl70.pl/wesele-w-pszczyni e i jestem praktycznie zdecydowana. Bardzo podoba mi się sama s...
  • Opony na lato Liczba postów: 234 Grupa: Trudne tema... A czy jakiś sklep z felgami jesteście w stanie polecić? Zastnawiam się, czy felgi stąd są warte uwagi... Co sądzicie?
  • wywóz gruzu Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... a z Bochni znacie tego typu firmę?
  • Termometr-jaki wybrać? Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Nie znam tego sklepu. Ale wiem, że sklep medyczny Mega Medic ma szeroki wybór termometrów bezdotykowych. Rzuć okiem tu https://megamedic.pl/termometry-bezdotyk o...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17320 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 154

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >