„Lekcje ciepła” - projekt edukacyjno-ekologiczny dla najmłodszych dzieci

„Lekcje ciepła” - projekt edukacyjno-ekologiczny dla najmłodszych dzieci

Już 400 000 dzieci wzięło udział w „Lekcjach ciepła”, w trakcie których uczą się świadomej konsumpcji i niemarnowania energii cieplnej. Kluczowym celem projektu jest podnoszenie wiedzy najmłodszych na temat ochrony środowiska, dlatego honorowy patronat nad projektem objął Minister Klimatu i Środowiska. Czytaj dalej

 

„Lekcje ciepła” to projekt edukacyjno-ekologiczny powstały z inicjatywy Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, a realizowany przez dostawców ciepła systemowego w przedszkolach oraz najmłodszych klasach szkół podstawowych, na terenie miast w których działają dostawcy. Podczas zajęć dzieci dowiadują się, w jaki sposób powstaje ciepło oraz jak w niego mądrze korzystać. Pomagają w tym książeczki edukacyjne z serii „Czerwony Kapturek w mieście”. To ciąg dalszy znanej historii, w którym Czerwony Kapturek razem z babcią i mamą decydują się na wyprowadzkę z niebezpiecznego lasu, by zamieszkać na osiedlu. Babcia nie musi już nosić drewna na opał, bo korzysta z ciepła systemowego, a wnuczka może częściej odwiedzać babcię, której towarzyszy zaczarowany kot Klucha, objaśniający dziewczynce skąd ciepło bierze się w kaloryferach oraz jak z niego korzystać, by się nie marnowało.

 

Lekcje ciepła” - projekt edukacyjno-ekologiczny dla najmłodszych dzieci

 

Czytaj również: Ruszają szkolenia online dla uczniów w ramach kampanii „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ”

 

Zły stan powietrza to jeden z kluczowych problemów środowiskowych z jakimi zmagamy się jako kraj. Z powodu zanieczyszczeń każdego roku przedwcześnie umiera ponad 45 tys. Polaków. Głównym powodem takiego stanu jest blisko 3,5 mln pieców, w których spalany jest węgiel, a często także śmieci. Piece odpowiadają za 78,5 proc. emisji benzo(a)pirenu w Polsce i  47 proc. emisji pyłu PM2.5. Podłączenie indywidualnych użytkowników do ciepła systemowego, bądź tam gdzie to nie jest możliwe wymiana starych pieców na nowocześniejsze urządzenia to jeden z kluczowych wskazywanych sposobów poprawy jakości powietrza w Polsce. Ale do zmniejszenia emisji, a tym samym spowolnienia zmian klimatycznych, mogą włączyć się także użytkownicy ekologicznych form ogrzewania, chociażby ci korzystający już z ciepła systemowego. Wystarczy mądrze wykorzystywać energię cieplną i jej nie marnować. To jednak wymaga zmiany nawyków, czego w ramach „lekcji ciepła” ciepłownicy uczą najmłodsze pokolenie. Ważną częścią projektu jest zachęcanie dzieci do dzielenia się informacjami ze swoimi rodzinami.  W ten sposób dzieci stają się ambasadorami efektywnego wykorzystywania energii w swoich domach, rozpowszechniając zdobyte informacje wśród najbliższych.

 

„Lekcje ciepła” - projekt edukacyjno-ekologiczny dla najmłodszych dzieci

 

Czytaj również: Mały Świat Dużego Pieniądza - projekt edukacyjny dla uczniów klas 4

 

„Lekcje ciepła” realizowane są od 2013 roku w przedszkolach oraz klasach 1-3 i 4-5 szkół podstawowych. Z roku na rok projekt uzupełniany jest o nowe materiały dydaktyczne dla dzieci i nauczycieli, których wartość merytoryczną doceniają eksperci nauczania. “Materiał ciekawy i cenny dla nauczycieli. Trudne tematy dotyczące ciepła, transportu energii, temperatury, poruszane są z poprawnością, której niejedne podręczniki szkolne mogłyby pozazdrościć.” - ocenił Wojciech Dindorf, fizyk, matematyk i popularyzator nauki. Bazę materiałów edukacyjnych programu stanowią książeczki z bajkami pobudzającymi  wyobraźnię dzieci, zilustrowane przez polską artystkę Dorotę Szoblik. Do tej pory do projektu zgłosiło się 8,3 tys. nauczycieli z całej Polski, a w lekcjach udział wzięło ponad 400 000 uczniów. Planowane jest rozszerzenie projektu także o zajęcia w klasach starszych oraz dla uczniów liceów, które będą wyjaśniać kwestie powstawania smogu w miastach oraz emisji zanieczyszczeń do atmosfery. 

 

Działania edukacyjne dostawców ciepła systemowego realizują założenia europejskiej strategii „District Heating and Cooling Strategy” (tłum. Strategia dot. Ciepłownictwa Systemowego i Chłodnictwa), która zakłada inicjowanie działań podnoszących świadomość w zakresie energii i klimatu. Projekt został wyróżniony w konkursie The EU Sustainable Energy Awards, gdzie znalazł się w finałowej dwunastce europejskich inicjatyw, które promują zrównoważony rozwój rynku energii. Otrzymał także srebrną nagrodę w konkursie Power of Content Marketing 2019 w Warszawie. Projektowi niemalże od początku patronuje Ministerstwo Środowiska, a ostatnio swój honorowy patronat potwierdził także Minister Klimatu i Środowiska.

2021-01-05
Źródło: Po prostu PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17201 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 250

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >