Na historycznym terenie Stoczni Cesarskiej otwarto wystawę poświęconą Annie Walentynowicz

Na historycznym terenie Stoczni Cesarskiej otwarto wystawę poświęconą Annie Walentynowicz

Kiedyś miejsce pracy najsłynniejszej suwnicowej i ikony Solidarności - Anny Walentynowicz, dziś pełni funkcję wyjątkowej, wielofunkcyjnej przestrzeni kultury. 30 maja budynek 42A na terenie Stoczni Cesarskiej ponownie otworzy swoje wrota dla zwiedzających. Czytaj dalej

 

Jedną z atrakcji, która czeka na wszystkich zwiedzających budynek 42A, jest wystawa poświęcona legendzie ruchu Solidarności, Annie Walentynowicz. Opracowana przez dr. Arkadiusza Kazańskiego z gdańskiego oddziału IPN po raz pierwszy na terenie Stoczni Cesarskiej pojawiła się 19 sierpnia 2019 roku z okazji przypadających wówczas 90. urodzin legendarnej suwnicowej. Wystawa, która początkowo miała trwać niespełna dwa tygodnie, z uwagi na ogromne zainteresowanie została przedłużona do końca października 2019 r. W tym czasie budynek 42A odwiedziło około 4500 zwiedzających. Już niebawem wszyscy mieszkańcy i goście znów będą mogli nie tylko zobaczyć pamiętne suwnice, ale również wejść do jednej z nich i zrobić sobie pamiątkową fotografię.

 

Bardzo Nas ucieszył pozytywny odzew i komentarze, które pojawiły się w księdze gości. – mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej. Dlatego też decyzję o ponownym otwarciu budynku podjęliśmy natychmiast po zakończeniu pierwszego sezonu.


Dawne miejsce pracy Anny Walentynowicz znów otwarte dla zwiedzających

 

Czytaj również: Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 – ogłoszenie wyników

 

Kolejną atrakcją będzie ekspozycja Morskiej Fundacji Historycznej pt. „Historia Stoczni Gdańskiej 1844-2019. Ludzie, miejsca, wydarzenia”. Na wyjątkową wystawę składają się eksponaty, które nie tylko przypominają techniczną stronę stoczniowej codzienności, ale również przedstawiają społeczne nastroje panujące w epoce PRL. Dzięki temu starsi zwiedzający przypomną sobie minione czasy, a ci młodsi będą mogli przekonać się, w jakiej rzeczywistości przyszło funkcjonować ich rodzicom i dziadkom. Wystawa, która w ubiegłym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem została znacząco rozbudowana o nowe eksponaty związane z tematyką gospodarki morskiej oraz przemysłu okrętowego.

 

Morska Fundacja Historyczna przygotowała również zupełnie nową ekspozycję o szeroko rozumianym życiu w czasach PRL. Wystawa wyjaśni mechanizmy ustrojowe, które obowiązywały przed 1989 rokiem oraz pokaże meandry życia codziennego w socjalistycznej rzeczywistości.


Wystawa poświęcona Annie Walentynowicz już czynna na historycznym terenie postoczniowym

 

Czytaj również: Trzecia edycja Targów Sztuki Dostępnej tym razem online na platformie Allegro!

 

Oprócz tego, we wnętrzu budynku zostanie uruchomione „Stoczniowe kino”, w którym przedpremierowo wyświetlany będzie film dokumentalny w reżyserii Marka Osiecimskiego, pt. „Stoczniowcy. Ludzie z tła”, który był współfinansowany przez Urząd Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Shipyard City Gdańsk Sp. z o.o., PPU NAVA Sp. z o.o. oraz właściciela budynku - Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o. Film przedstawia sylwetki cichych bohaterów - byłych pracowników Stoczni Gdańskiej, którzy nigdy nie byli na pierwszych stronach gazet, pomimo tego, że odegrali tak ważną rolę podczas robotniczych strajków. Pokazane są nie tylko losy bohaterów z okresu pracy, ale również ich obecne emocje, związane z ich dawnym miejscem zatrudnienia. Prezentacja filmu w dawnej przestrzeni ich pracy tworzy wyjątkową symbolikę i klimat.

 

Właściciel obiektu nie zapomniał także o bezpieczeństwie osób zwiedzających. Wdrożyliśmy wszelkie wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego. – mówi Dagmara Rozkwitalska, project manager Stoczni Cesarskiej. Dzięki temu osoby zwiedzające budynek będą mogły czuć się komfortowo i bezpiecznie.

 

Hala 42A od 30 maja do 27 września będzie dostępna codziennie, w godzinach od 10:00 do 18:00.

 

Przypomnijmy, że z inicjatywy właściciela terenu niespełna dwa lata temu po raz pierwszy w historii umożliwiono dostęp do terenów postoczniowych. Liczne atrakcje, m.in. Żuraw M3, pełniący funkcję punktu widokowego, czy WL4 przestrzeń sztuki sprawiają, że niedostępne przez dekady tereny są chętnie odwiedzane przez mieszkańców Trójmiasta i turystów.

 


2020-05-30
Źródło: Ultra Relations / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Pożyczki pozabankowe - co radzicie ? Liczba postów: 91 Grupa: Trudne tema... Gdybyście myśleli też o oszczędzaniu dla dzieci to zajrzyjcie tu https://generali-investments.pl/contents /display-article/klient-indywidualny/chc esz-oszczedzac-...
  • Potrzebny adwokat Liczba postów: 258 Grupa: Trudne tema... A może zamiast od razu iść do adwokata, postawisz na nieco innego? Chodzi mi o konkretnie o stronę https://ekancelaria.tv/ gdzie możesz zyskać naprawdę sporo in...
  • Skuteczne dbanie o cerę Liczba postów: 33 Grupa: Trudne tema... Niezwykle ważnym elementem jeśli chodzi o dobrą pielęgnację to przede wszystkim postawienie na dobrze dobrane produkty, ale i urządzenia, które pomogą w walce z...
  • w trosce o samochód Liczba postów: 93 Grupa: Trudne tema... Jak chcecie się dobrze zatroszczyć o swoje auto to polecam wam tutaj https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samocho du/ sprawdzić jakie wam dadzą warunki na ubezpiecze...
  • Leczenie alkoholizmu Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Gdzie bliska mi osoba odbyć może skuteczne leczenie alkoholizmu Kraków? Niestety ale problem okazał się zbyt duży, aby poradzić sobie z nim samemu.

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16636 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 204

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >