Nieruchomości na obrzeżach Warszawy tańsze

Nieruchomości na obrzeżach Warszawy tańsze

Ograniczone możliwości finansowania zakupu mieszkań powodują, że wielu nabywców poszukuje tańszych lokali w miejscowościach sąsiadujących z Warszawą. W czym możemy wybierać na terenie aglomeracji warszawskiej?

 

Drożejące i mniej dostępne kredyty hipoteczne są przyczyną tego, że wiele osób chętniej niż do tej pory decyduje się na zakup mieszkania w otaczających Warszawę mniejszych miejscowościach, w których ceny nieruchomości są dużo niższe. Skłaniają do tego również zmiany w Rodzinie na swoim, które sprawiły, że obecnie bardzo trudno jest znaleźć mieszkania spełniające nowe zasady programu i uzyskać dopłatę do kredytu.

 

Czytaj również: Wzrosła liczba Centrów Handlowych w Europie

 

Analitycy Emmerson prognozują, że w najbliższym czasie zwiększy się jeszcze zainteresowanie nieruchomościami w strefie podmiejskiej Warszawy. Szczególnie dotyczyć to będzie miejscowości położonych najbliżej stolicy, skąd dojazd do centrum metropolii zajmuje nieraz mniej czasu, niż z peryferyjnych dzielnic znajdujących się w granicach miasta.

 

Dotąd także warszawiacy systematycznie wyprowadzali się za miasto. Świadczą o tym dane Głównego Urzędu Statystycznego. Szczególnie popularne są tereny na południowy zachód od stolicy. Statystyki wskazują, że w 2008 r. na skutek migracji w powiecie piaseczyńskim pod Warszawą przybyło 5020 osób, a w 2009 r. – 4535. W rejonie pruszkowskim saldo migracji w 2008 r. wyniosło 3349 osób, a w 2009 ten rejon zyskał kolejnych 3613 osób.

 

 

O kierunku migracji decyduje komunikacja. Dlatego deweloperzy starają się wybierać na realizację swoich inwestycji takie miejsca, z których dojazd do centrum Warszawy będzie najłatwiejszy. – Właśnie ze względu na możliwość szybkiego dotarcia do stołecznego Śródmieścia kolejką WKD kupujący chętnie wybierają naszą inwestycję w Piastowie. Projekt się podoba, cena również odpowiada naszym klientom, ale to przede wszystkim położenie Rezydencji Kościuszki kilkuset metrów od stacji szybkiej kolejki w największym stopniu decyduje o atrakcyjności inwestycji dla nabywców. Do centrum Warszawy można dojechać stąd w 15 minut – twierdzi Wojciech Stisz, specjalista ds. marketingu  i sprzedaży w Barc Warszawa S.A.

 

Czytaj również: Co czeka rynek budowlany?

 

Ponad 3,9 tys. mieszkań

 

Z raportu opracowanego przez Emmerson możemy się dowiedzieć, że w lipcu tego roku w aglomeracji warszawskiej, poza samym miastem, można było kupić ponad 3,9 tys. mieszkań w 120 inwestycjach. Prawie co trzecie lokum było już gotowe, a pozostałe mają zostać oddane do końca 2012 roku. Większość mieszkań z tej oferty – ponad 2,5 tys. mogliśmy znaleźć w lewobrzeżnej części aglomeracji, to jest w powiatach piaseczyńskim, pruszkowskim i warszawskim zachodnim (ponad 64 proc. całkowitej oferty).

 

Zdecydowany prym na rynku pierwotnym wiedzie powiat piaseczyński. W lipcu br. było w nim dostępnych aż ok. 1,25 tys. nowych mieszkań, czyli prawie co trzecie znajdujące się w aglomeracji warszawskiej. Budowa prawie 60 proc. z nich była już zakończona. To właśnie w okolicach Piaseczna można było wybierać z największej liczby gotowych lokali, bo w pozostałych powiatach ich odsetek nie przekraczał 25 proc. Poza tym spory wybór mieli kupujący mieszkania deweloperskie w powiatach: pruszkowskim (1 071 mieszkań) i wołomińskim (916 lokali). 

 

Czytaj również: Rynek deweloperski uśpiony

 

Średnio 5,5 tys. za metr

 

Średnia cena nowych mieszkań w aglomeracji warszawskiej, wyłączając stolicę, wynosi 5,56 tys. zł/mkw. Analitycy Emmerson zwracają uwagę, że w lewobrzeżnej części aglomeracji przeciętna cena jest wyższa i sięga 5,8 tys. zł/mkw., zaś w części prawobrzeżnej kształtuje się na średnim poziomie 5,1 tys. zł/mkw.

 

Najdrożej jest we wspomnianym już ze względu na największą podaż, powiecie piaseczyńskim. Tam musimy zapłacić średnio 5,9 tys. zł/mkw. Najniższe ceny są w powiecie mińskim (4,36 tys. zł/mkw.). Rozbieżność tych stawek o ponad 1,5 tys. zł/mkw. w większym stopniu związana jest dogodnymi połączeniami komunikacyjnymi poszczególnych rejonów z Warszawą, niż wynika z odległości danych miejscowości od centrum stolicy.

 

Z obliczeń Emmerson wynika, że w aglomeracji warszawskiej niemal połowę dostępnych mieszkań (48,4 proc.) można kupić w przedziale cenowym 5 – 6 tys. zł/mkw. Poza tym co czwarte jest sprzedawane za 4 – 5 tys. zł/mkw. i podobna ilość w kwocie 6 – 7 tys. zł/mkw.

 

Zdecydowana większość inwestycji na obszarze wokół Warszawy oferuje mieszkania z segmentu popularnego. W ofercie rynku pierwotnego można też znaleźć nieliczne projekty apartamentowe. Cena wynosi w nich nawet powyżej 11 tys. zł/mkw. Z kolei najtańsze mieszkania można kupić w Wołominie w kwocie 3,3 tys. zł/mkw.

 

2011-09-29
Źródło: Prestige PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nauka Liczba postów: 49 Grupa: Trudne tema... Nauka języka jest bardzo ważna, bo teraz praktycznie w każdej pracy wymagana jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Wiadomo, że zajęcia sporo czasu....
  • Maseczki FFP2 Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... BHP na pewno nakazuje też przepisy związane z odzieżą ochronną, używaną w dobie pandemii. Powinniście zerknąć sobie na stronę https://www.maskimed.pl/ , bo tam....
  • Jaki samochód dla firmy? Liczba postów: 1062 Grupa: Trudne tema... A czy dziś jakaś firma robi auta na czas? Mam wrażenie, że są duże opóźnienia.
  • Jaki samochód dla rodziny? Liczba postów: 389 Grupa: Trudne tema... Wydaje mi się że najlepiej wybrać taki samochód, który będzie bezpieczny i opłacalny. Przykładowo wymiana takich części jak katalizatory może sporo kosztować, w...
  • naprawa butów Liczba postów: 17 Grupa: Trudne tema... Czasem wystarczy trochę pokleić by buty wyglądały jak nowe, po co o razu wydawać pieniądze i kupować inne. No ale czasem już jest tak, że nie ma dosłownie innej...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17300 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 313

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >