Oszczędne rozporządzanie finansami

Oszczędne rozporządzanie finansami

Jak wynika z badań CBOS dla wielu Polaków oszczędzanie jest jedyną możliwością na sfinansowanie większych wydatków. Aż połowa na poważne zakupy musi odkładać pieniądze, choć bez problemu radzi sobie z codziennymi wydatkami.

 

Tylko 13% z nas może cieszyć się na tyle dobrą sytuacją materialną, że pozwala sobie na wiele bez konieczności oszczędzania, a zaledwie 1% może pochwalić się życiem w luksusie. Nie pozostaje więc nic innego jak dobrze przygotować portfele na nadejście lata. Oszczędzanie dla wielu z nas nie jest jednak łatwe - szybko się zniechęcamy nie widząc efektów mimo odmawiania sobie wielu przyjemności.

 

Czytaj również: Jak ważne są wizualizacje inwestycji?

 

Zdaniem ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że nie potrafimy efektywnie wykorzystywać małych, zaoszczędzonych kwot i za szybko oczekujemy spektakularnych zmian. Przykładowo, odmawiając sobie kolacji w restauracji czy wyjścia do kina, zamiast zaoszczędzić, wydajemy pieniądze na bieżące wydatki. Wystarczy zmienić tą praktykę i przeanalizować domowy budżet, aby zacząć efektywnie oszczędzać. Systematycznie odkładane, nawet małe kwoty pozwolą sfinansować przynajmniej w części upragniony wyjazd.

 

Kilka finansowych rad na wiosnę

Oszczędzanie nie musi być dla nas dotkliwe. Eksperci ZFDF mają kilka prostych rad, które pomogą w finansowych przygotowaniach do lata.

 

1.    Planuj

Stwórz arkusz w Excelu, w którym dokładnie zapisuj wszystkie wydatki z każdego dnia. W ten sposób będziesz mieć kontrolę. Możesz także sprawdzić, ile wydasz do końca miesiąca zachowując obecny trend, co często zmotywuje cię do większej ostrożności w wydawaniu pieniędzy.

 

2.    Zmień dietę na wiosnę

Zrezygnuj z jedzenia w restauracjach, gdyż cena obiadu to około 15-50 PLN, zaś w domu kilka złotych. Podobnie postępuj z ciepłymi napojami - lepiej zabrać ze sobą zaparzoną w domu kawę i zaoszczędzić 5 – 8 PLN dziennie na tej kupionej w kawiarni.

 

3.    Zakupy kontrolowane

Zanim udasz się do sklepu, sporządź listę potrzebnych produktów i trzymaj się jej podczas zakupów. Często spontanicznie kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy. Pomyśl też o tańszych zamiennikach drogich marek.

 

4.    Nie musisz rezygnować ze wszystkiego

Aby zobaczyć nowy film, idź do kina w tygodniu. Bilety są wtedy o kilka złotych tańsze. Możesz też wziąć udział w licznych promocjach. W ten sposób zaoszczędzisz 4 - 20 PLN za wyjście dwóch osób. Spotkania towarzyskie odbywaj w domu. Drink przyrządzony samodzielnie to około 30% ceny w pubie, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych w jeden wieczór.

 

5.    Zamień cztery kółka na dwa

Rower to szybki, a przy okazji zdrowy sposób przemieszczania się. Dzięki niemu możemy też zrezygnować z chodzenia na siłownię lub zajęcia fitness (koszt karnetu miesięcznego to zazwyczaj od 70 PLN w górę). Wybór komunikacji miejskiej również będzie znaczną oszczędnością, nawet 800 PLN w ciągu 3 miesięcy. Ci, którzy nie wyobrażają sobie rozstania z samochodem, mogą podzielić się kosztami ze znajomymi jadącymi w tym samym kierunku, wybierając podróż jednym samochodem.

 

6.    Modna szafa bez dziury w budżecie

Część ubrań, przy odrobinie kreatywności, można tanio i łatwo przerobić, oszczędzając w ten sposób nawet kilkaset złotych. Warto też poświęcić trochę czasu na przejrzenie stron internetowych. Często te same produkty w Internecie są nawet o kilkadziesiąt procent tańsze, bo nie zawierają kosztów związanych z prowadzeniem sklepu.
Dobrze jest więc stosować się do kilku prostych zasad i małymi krokami zacząć oszczędzać. Będzie to łatwiejsze, jeśli wyznaczymy sobie cel np. w postaci wakacyjnego wyjazdu.

 

Czytaj również: Jak utrzymać marże na trudnym rynku surowców?


Forma oszczędzania również nie jest bez znaczenia. Według ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego większość Polaków najchętniej wybiera lokaty, a 1/10 oszczędności ciągle stanowi gotówka. - Duża część naszych oszczędności to również akcje i obligacje przymusowe, kupione przez OFE. Cały czas ostrożnie podchodzimy do alternatywnych form oszczędzania i inwestowania. W większości wolimy lokować pieniądze bezpiecznie i zachowawczo – mówi Maciej Kossowski, Wealth Solutions i Związek Firm Doradztwa Finansowego. Wbrew pozorom wszyscy mogą nauczyć się skutecznie odkładać pieniądze. O obniżeniu wydatków pomyślmy szczególnie teraz i nie dajmy się owładnąć wiosennej beztrosce.

 

2012-04-08
Źródło: Żarówka PR i Marketing / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Sprawdzony sklep z częściami Liczba postów: 285 Grupa: Trudne tema... Faktycznie warto kupować części, które są praktyczne, wytrzymałe, odporne na działanie warunków i intensywne użytkowanie. Jak chodzi o osprzęt dźwignicowy, traw...
  • Uniwersalna i oryginalna dieta Liczba postów: 304 Grupa: Trudne tema... Dieta przede wszystkim powinna być zdrowa i odpowiednio zbilansowana. Unikajmy tłuszczy trans, cukru, nadmiernej ilości soli. Zawsze lepiej gotować niż smażyć.....
  • auto firmowe Liczba postów: 21 Grupa: Trudne tema... Nie zapominaj o ubezpieczeniu OC i AC dla samochodu firmowego. Od siebie mogę polecić ten kalkulator ubezpieczeń http://kompleksowaochrona.pl/. Znajdziesz tam o...
  • Zakup kartonów Liczba postów: 68 Grupa: Trudne tema... Jeśli zajmujecie się sprzedażą towarów i wysyłacie je do klientów to może warto zerknąć na ofertę firmy Perfect Meridian, która oferuje profesjonalne pakowanie....
  • Dobry warsztat samochodowy Liczba postów: 697 Grupa: Trudne tema... Jeżeli ktoś z was jest zainteresowany zakupem mierników do wykrywania nieszczelności to polecam zapoznać się z oferta firmy https://www.akserwis.pl/. Ja u nich...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16322 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 223

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >