Park Zdrojowy po remoncie

Park Zdrojowy po remoncie

25 tys. mkw. alejek spacerowych, 5 ha trawników, 230 ławek oświetlonych 160 lampami – w uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry zakończyła się renowacja jednego z najpiękniejszych ogrodów pałacowych w Polsce. Nadzór nad inwestycją pełniła wrocławska firma PM Group. Czytaj dalej

 

Prace renowacyjne zabytkowego Parku Zdrojowego, położonego w jeleniogórskich Cieplicach Zdrój trwały od marca 2010 roku. Ich koszt wyniósł prawie 15 mln złotych, z czego ok. 5 mln pokrył budżet miasta, a pozostała część pochodziła ze środków unijnych. Za te pieniądze udało się przeprowadzić szereg prac, dzięki którym park odzyskał swój dawny blask i poprawił warunki wypoczynku kuracjuszy, turystów i mieszkańców Cieplic.

 

Ze względu na wartość historyczną parku, którego powierzchnia wynosi prawie 17 hektarów, podstawowym założeniem jego rewitalizacji było dążenie do odtworzenia i podkreślenia historycznego charakteru ogrodu. - Prace renowacyjne objęły niemal wszystkie elementy parku i podzielone były na kilka ważnych etapów – mówi Adam Rak, ekspert z wrocławskiej firmy architektoniczno-inżynierskiej PM Group, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem inwestycji. – W pierwszej kolejności zostały zmodernizowane drogi i ścieżki parkowe oraz układ wodny ogrodu. W kolejnych etapach powstała m.in. nowa instalacja elektryczna dla ok. 7 tys. m dróg i ścieżek oraz nowe nasadzenia, które odtworzyły dawną kompozycję dwóch części ogrodu - parkową i leśną – dodaje.

 

Czytaj również: Sprzedaż domu – co zrobić, żeby szybko sprzedać dom i nie stracić na jego wartości

 

Jak wyjaśnia ekspert PM Group, nowe nawierzchnie alejek parkowych zostały wykonane z tzw. naturalnego, ulepszonego kruszywa, charakterystycznego dla nawierzchni żwirowej, łączonego z kostką granitową i obrzeżem gazonowym. Stara fontanna została zastąpiona trzema nowymi wodotryskami, otoczonymi parterami kwiatowymi. Tym samym układ nowych fontann stał się jednym z najważniejszych elementów kompozycji parku. - "W celu nadania właściwej oprawy historycznej wnętrza ogrodu przywrócono ażurowe i kute ogrodzenie parkowe. Podkreśla ono rangę obiektu i jednocześnie nie zasłania jego walorów widokowych" – podkreśla Adam Rak. Zgodnie z założeniami projektu powstały spójne stylistycznie elementy małej architektury, takie jak: oświetlenie alejek parkowych, iluminacja pomników, bram wejściowych, mostków oraz drzew poprzez montaż doziemnych opraw oświetleniowych i stylizowanych ławek parkowych. Wszystkie nowe elementy, które po remoncie pojawiły się w parku, nawiązują do XIX-wiecznej sztuki ogrodowej.

 

Prace renowacyjne objęły także przygotowanie nowego systemu nawadniania i kanalizacji deszczowej, która m.in. zabezpieczy parkowe ścieżki przed podtopieniami. Ostateczny efekt remontu będzie w pełni widoczny wiosną, kiedy posadzone „dywany kwiatowe” uformują się i zakwitną. Według założeń władz miasta odnowiony ogród nie tyko podniesie atrakcyjność turystyczną Dolnego Śląska, ale także pozwoli odzyskać pierwotnie zakładane funkcje parków, które kiedyś były nie tylko źródłem odpoczynku, ale także miejscem łączącym walory uzdrowiskowe z edukacyjno - kulturowymi.

 

Czytaj również: Dni Otwarte na Osiedlu przy Ratuszu na warszawskim Bemowie


Renowacja parku w Cieplicach to jeden z etapów projektu: „Uatrakcyjnienie turystyczne Uzdrowiska Cieplice poprzez rewitalizację parków zdrojowych – I etap rewitalizacja Parku Zdrojowego”, na które finansowanie przyznał Zarząd Województwa Dolnośląskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego. To obecnie jedna z trzech kluczowych inwestycji Jeleniej Góry i tym samym kolejna, którą realizuje PM Group. Na tym samym terenie, po wschodniej stronie ogrodu trwa budowa Term Cieplickich - kompleksu basenowo-rekreacyjnego, który będzie wykorzystywał wody termalne uzdrowiska o właściwościach leczniczych. Po zachodniej stronie ogrodu trwają prace remontowe zabytkowego zespołu pocysterskiego, który zostanie zaadaptowany do celów kulturalnych.

 

 

Źródło: PM Group / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17082 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 182

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >