Place zabaw czyli nowy standard deweloperów

Place zabaw czyli nowy standard deweloperów

Rodziny z dziećmi poszukujące mieszkania lub domu na rynku pierwotnym stają się coraz bardziej wymagającymi klientami. Liczy się nie tylko jakość inwestycji, ale także warunki rozwoju, jakie stwarza ona dla ich pociech.

Mama i tata, wymagający klient

Nowoczesne place zabaw powstające na terenach inwestycji deweloperskich w całej Polsce to dziś prawdziwe mini parki rozrywki. Coraz popularniejsze w Polsce place zabaw tworzone są z miękkiego drewna, ekologicznego plastiku, co odważniejsi decydują się całe na eko-place zabaw tworzone przez designerów z siana lub drewna. Z powierzchnią placów także jest różnie od 20 m2 nawet do 1000 m2. Wszystko zależy od rozmiarów osiedla i liczby mieszkańców, a także od sąsiedztwa. Bez względu na to, czy deweloper decyduje się na mały czy duży plac zabaw, cel takiej inwestycji jeden. Przekonanie rodziców, że warto zamieszkać na osiedlu.

- Rodzina z dzieckiem to bardzo wymagający klient, dla którego oprócz ceny, jakości i materiałów liczy się bezpieczeństwo i infrastruktura stworzona z myślą o najmłodszych. Coraz częściej padają pytania o plac zabaw, jego atrakcje, ale także pytania o to, czy plac jest dostępny dla sąsiadów, ogrodzony a nawet monitorowany – mówi Monika Śleziońska dyrektor ds. marketingu i sprzedaży MK Inwestycje.  – Rodzice chcą mieć pewność, że dziecko bawiąc się pod domem będzie w 100 proc. bezpieczne – dodaje.

Nowoczesny plac zabaw, na który decyduje się dziś w Polsce, co czwarty deweloper musi spełniać cały szereg unijnych norm. – Plac zabaw to nie huśtawka plus piaskownica. Mówiąc poważnie o tego typu realizacji musimy pomyśleć o specjalnie wyodrębnionym terenie o miękkim, trawiastym podłożu. Ogrodzonym, do którego nie mają dostępu zwierzęta, ani osoby spoza osiedla. Priorytetem jest tutaj bezpieczeństwo często 3 – 4-latków – mówi Śleziońska. – Dlatego też normą jest stawianie placów zabaw z elementów posiadających atest, wykonanych z materiałów, które nie wyrządzą krzywdy najmłodszym, a do tego są funkcjonalne i estetyczne. Zwyczajnie – przyjazne dla oka malucha – dodaje.

Place coraz popularniejsze. W Niemczech – norma.

O ile w Polsce plac zabaw na terenie nowej inwestycji to wciąż atrakcja, w Niemczech jest to norma. Co drugie osiedle powstające w Niemczech i trafiające do sprzedaży na rynku pierwotnym dysponuje własnym placem zabaw. – Pod tym względem także w Polsce wiele się zmienia. Paradoksalnie w rozwoju placów zabaw pomogła konkurencja między deweloperami – mówi Sleziońska.  Z danych jednak wynika, że w Polsce wciąż w budowaniu placów zabaw przodują spółdzielnie, które niejednokrotnie wpisują budowę placu w swój statut. Tymczasem pedagodzy biją na alarm!

Brak placu zabaw, jeszcze na zamkniętym osiedlu w centrum miasta sprawia, że dziecko po prostu się nudzi. Samo zaczyna szukać atrakcji, więcej czasu zajmując rodzicom. Do tego brakuje mu istotnej w każdym wieku dziecka integracji z rówieśnikami. Ten problem dotyka dziś, co drugie dziecko, żyjące na terenie nowoczesnego osiedla.

 

 

 

Place zabaw integrują mieszkańców

Nowe standardy sprawiają jednak, że wielu deweloperów podejmuje się wybudowania placu zabaw. – Place zabaw przestają być już tylko elementem marketingu dewelopera. Podobnie jak jakoś materiałów, stają się obowiązującą normą, która ma sprostać oczekiwaniom wymagających mam - mówi Śleziońska.

Na Śląsku te wymagania spełniają dziś 4 inwestycje, które można uznać za prorodzinne. Większość placów zabaw jest proporcjonalna do rozmiarów inwestycji. Jedną z nich jest Osiedle Zagajnik w Katowicach – Zarzeczu, tam deweloper zdecydował się na stworzenie placu zabaw dla najmłodszych mieszkańców. Starsi z kolei mogą skorzystać ze znajdującego się w okolicy kortu tenisowego, stadniny koni lub boiska do piłki plażowej.

– Zdecydowaliśmy się na stworzenie placu zabaw, który pozwoli rozwijać się najmłodszym mieszkańcom Zagajnika, ale także integrować mieszkańcom stąd też obecność piaskownicy, bujaków, zjeżdżalni ale także ławek. Teren placu jest grodzony i monitorowany. Natomiast jego akcesoria wykonane są z miękkiego drewna o łagodnych kantach - wyjaśnia Monika Śleziońska.  – Stworzyliśmy plac zabaw, który byłby uzupełnieniem otoczenia, w jakim znajduje się Osiedle. Zagajnik położony jest, bowiem w sąsiedztwie stadniny koni, kortów tenisowych, szkół językowych i tras rowerowych, czyli atrakcji dla dzieci w wieku powyżej 8 lat. Brakowało natomiast w okolicy atrakcji dla tych najmłodszych – mówi.

Takich przykładów w Polsce jest coraz więcej. Ostatnie analizy poświęcone inwestycjom prorodzinnym pokazują, że na plac zabaw mogą liczyć dziś klienci gotowi zapłacić za nowe M – od 7 tys. zł. za m2, jak również poszukujący bardziej ekonomicznych inwestycji takich jak Osiedle Zagajnik, gdzie ceny kształtują się na poziomie 3-5 tys. zł.  za m2.

 


Decydując się na inwestycję z placem zabaw, na co rodzic powinien zwrócić uwagę:

-Plac zabaw powinien być zawsze ogrodzony – ogrodzenie powinno być wykonane z przyjaznego dla dziecka materiału np. drewna chroniąc dziecko przed zwierzętami, a także obcymi. 
- Dowiedzmy się, kto wyprodukował urządzenia na placu zabaw - urządzenia na placu zabaw np. huśtawki, przeszkody powinny posiadać atest m.in. EN 1176, EN 1177). Potwierdzają to certyfikatu producentów np.  zagraniczny TÜV, jak i w Polsce np. BBC Cobrabid i Instytutu Sportu
- Warto zapytać zarządcę lub dewelopera, czy plac zabaw jest monitorowany
- Dowiedzmy się czy plac zabaw dostępny jest tylko dla dzieci z osiedla, czy wstęp na niego mają także dzieci sąsiadów
- Czytajmy regulamin placu zabaw
- Sprawdźmy czy na terenie parku znajdują się ławki

 

Źródło: guarcom / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Dekoracje Liczba postów: 73 Grupa: Wykańczamy... U mnie na ścianie w salonie znalazła zastosowanie elastyczna płytka klinkierowa [url]http://elastolith.pl/[/url, którą bardzo łatwo się montuje, a do tego świet...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 341 Grupa: Robimy stro... Ja ze swojej strony polecam przeczytać artykuł o zastosowaniu listef MDF https://www.napodlogach.pl/artykul/chara kterysytka-i-zastosowania-listew-mdf-162 826 - b...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 173 Grupa: Nowości ara... Polecam sprawdzić na stronę https://multirodzice.pl/najlepszy-przyja ciel-z-dziecinstwa-czyli-zabawka-na-cale -zycie/ to jest blog dla rodziców. Ostatnio czytałam...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 215 Grupa: Firmy budow... Użytkownik Gość: zdzisław11 napisał: Wywóz gruzu każdego rodzaju zawsze zlecam ekipie droprecykling.pl . W mgnieniu oka załatwiają ten kłopot. Powoli szykujemy....
  • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 60 Grupa: Kominki od... Kominek w domu to bardzo fajna rzecz, która nie tylko ogrzewa ale nadaję super klimat zwłaszcza w mroźne, zimowe wieczory. My mamy kominek z firmy http://www.k...
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1034 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17360 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 187

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >