Rzeźba studenta ASP stanie na Placu Bema

Rzeźba studenta ASP stanie na Placu Bema

Michał Gdak, student III roku wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych został zwycięzcą konkursu „Identyfikacja miejsca” ogłoszonego przez firmę Ghelamco Poland i ASP. Nagrodzona praca to rzeźba symbolizująca mapę Wrocławia. Już w maju instalacja stanie na Placu gen. Józefa Bema. Czytaj dalej


Nagrodzony projekt to kompozycja przedstawiająca mapę Wrocławia, która łączy w sobie symbolikę przeszłych i najnowszych dziejów miasta. Plan projektu osadzony został na starej mapie miasta wykonanej według rysunku Berthela Weihnera z 1562 roku. Rzeźba zaplanowana została na dwóch historycznych siatkach miasta: układzie mostów oraz ulic.

Historyczna mapa Wrocławia przedstawia w sumie 29 mostów na Odrze. Młody projektant połączył je liniami prostymi „Przyjąłem następującą zasadę - most o najniższej numeracji łączy się z mostem o najwyższym numerze” – wyjaśnia Michał Gdak, zwycięzca konkursu. „Powstałą w ten sposób siatkę linii prostych nałożyłem następnie na symetryczną siatkę urbanistyczną miasta” – dodaje. I jak podkreśla siatka urbanistyczna odzwierciedla nie tylko historyczny układ ulic miasta, ale nawiązuje także regularnego planu fasady biurowca Bema Plaza, dominującego w otoczeniu rzeźby.

„Rzeźba idealnie wpasuje się w przestrzeń Placu Bema. Współgra z otaczającą architekturą, ale co nie mniej ważne - nawiązuje zarówno do miasta, jak i budynku Bema Plaza” – podkreślał Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco Poland w czasie oficjalnego ogłoszenia wyników konkursu 24 stycznia we Wrocławiu. Spójność  projektu z istniejącą tkanką miasta podkreślali także członkowie jury konkursu oraz Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.


W maju projekt zwycięskiej rzeźby stanie na Placu Bema, w pobliżu nowo wznoszonego kompleksu biurowego Bema Plaza realizowanego przez Ghelamco. Rzeźba, usytuowana będzie od ul. Drobnera. Projekt nawiązuje do miasta, ale też do samego budynku Bema Plaza. Wysokość i szerokość rzeźby definiuje właśnie siatka konstrukcyjna budynku (odległość pomiędzy ścianami konstrukcyjnymi) wynosząca 5,4 m. Dzięki ażurowej konstrukcji powstaje efekt przenikania się rzeźby z otoczeniem. Pomimo znacznych rozmiarów (5,4 m x 5,4 m x 1,5 m) obiekt nie zacienia w żaden sposób sąsiadującej z nim zabudowy mieszkaniowej. 

Projekt przewiduje także zagospodarowanie terenu. Młody projektant zaplanował posadzkę z bruku, czyli typowego materiału ulic i placów Wrocławia. W teren wokół rzeźby także wrysowana jest siatka, będąca niejako jej odbiciem.

W konkursie udział wzięli zarówno studenci, jak i absolwenci kierunku Rzeźba wrocławskiej ASP. Główne wyróżnienie, to nie tylko gwarancja realizacji projektu, ale także ufundowana przez Ghelmaco nagroda pieniężna w wysokości 10.000 zł. Ze względu na bardzo wysoki poziom prac, jury konkursu postanowiło także przyznać 5 wyróżnień specjalnych. Natomiast firma Ghelmaco w uznaniu zaangażowania młodych projektantów zdecydowała o przyznaniu dodatkowych funduszy na ich wsparcie. Każdy z piątki wyróżnionych projektów otrzyma po 1.000 zł. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Wrocławia – dr Rafał Dutkiewicz.


Kompleks biurowy Bema Plaza to nie jedyna inwestycja Ghelamco we Wrocławiu. Deweloper wznosi tu także apartamenty o nazwie  Rezydencja Tumska. Rozpoczął także realizację pierwszej fazy nowego projektu biurowego – Wrocławski Business Park przy ul. Horbaczewskiego.


O Ghelamco Poland
Ghelamco, powstała w Belgii w 1985 roku jako międzynarodowy deweloper i generalny wykonawca. Firma jest jednym z największych deweloperów w branży budynków biurowych, centrów dystrybucyjnych i budynków apartamentowych w Belgii, Polsce, Holandii, Francji, na Ukrainie i w Rosji. W Polsce działa od 1991 roku. Wznosi budynki zgodnie z najwyższymi standardami technicznymi i jakościowymi. Firma posiada reputację dewelopera, który oddaje inwestycje na czas, wykończone na najwyższym poziomie, zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkowników. W 2006  roku Ghelamco otrzymała nagrodę Deweloper Roku – wyróżnienie dla najlepszej firmy w branży deweloperskiej w Polsce i Europie Środkowej i Wschodniej. Kilka tygodni temu firma otrzymała ponownie tytuł  Dewelopera Roku 2007 w Polsce. 

Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 169

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >