Stare koryto Warty w Poznaniu

Stare koryto Warty w Poznaniu

Odnowa starego koryta Warty nabiera tempa. W prace rewitalizacyjne włącza się coraz więcej instytucji. Do ich grona dołączył deweloper Inwestycje Wielkopolski, który zdecydował się przekazać na ten cel z własnych funduszy 200 000 zł. Czytaj dalej

 

Stare koryto Warty to obszar, na którym kiedyś płynęła rzeka. W latach 60-tych zmieniono jej bieg i od tego czasu teren o powierzchni 4 hektarów leży odłogiem. Do tej pory prowadzono tam wyłącznie powierzchowne prace porządkowe. Przez to dziś miejsce to bardziej przypomina puszczę niż estetyczną przestrzeń parkową na miarę europejskiego miasta.

 

Czytaj również: Rusza budowa inwestycji w Mielnie

 

Radni Osiedla Stare Miasto, chcąc zmienić ten stan rzeczy, wpadli na pomysł rewitalizacji terenu. Mają zamiar złożyć wniosek o grant osiedlowy z budżetu miasta. O pomyśle dowiedziała się spółka Inwestycje Wielkopolski, czyli deweloper, który buduje Nowe Chwaliszewo – budynek mieszkalny położony bezpośrednio przy starym korycie Warty. Udziałowcy spółki stwierdzili, że warto projekt wesprzeć i zdecydowali, że przeznaczą na ten cel 200 000 zł.

 

Dlaczego inwestor zdecydował się na taki krok? – Jak tylko usłyszeliśmy o inicjatywie utworzenia na terenie starego koryta Warty parku, uznaliśmy, że to świetny plan. Jeśli projekt się uda, Poznań będzie jednym z niewielu miast, które mogą się pochwalić tak dużym parkiem położonym w centrum miasta, powstałym za zdegradowanym od lat terenie – mówi Andrzej Marszałek, udziałowiec spółki Inwestycje Wielkopolski. – Na tym obszarze od lat nie zrealizowano żadnej poważnej inwestycji, więc nasza decyzja nie mogła być inna. Cieszymy się, że będziemy mogli dać mieszkańcom i miastu coś od siebie.


 

Pomoc Inwestycji Wielkopolski nie tylko zwiększa zakres finansowy projektu. Rosną dzięki niemu również szanse powodzenia starań Rady Osiedla o grant na rewitalizację starego koryta Warty. Konkurs grantowy, który organizuje Urząd Miasta Poznania, faworyzuje te projekty, które uzyskują wsparcie finansowe od podmiotów prywatnych. Tak wysoka pomoc spółki Inwestycje Wielkopolski niemal gwarantuje przyznanie środków z konkursu grantowego Radzie Osiedla Stare Miasto.

 

Czytaj również: Drugi etap inwestycji Słoneczne Osiedle w Ostrowie Wielkopolskim


Prace nad projektem zagospodarowania starego koryta Warty rozpoczęły się na początku czerwca. Prowadzi je pracownia architektury 1050, której architekci są również autorami projektu Nowego Chwaliszewa. Publiczna prezentacja projektu planowana jest w ostatnim tygodniu lipca.

 

Co w takim razie projektanci planują na terenie starego koryta Warty? – O tym zdecydowali już mieszkańcy i eksperci. Zagospodarowanie zaniedbanego terenu było inicjatywą mieszkańców, Rady Osiedla i zarządcy terenu, czyli Zarządu Zieleni Miejskiej. Wpisując się w ich oczekiwania zaproponowaliśmy założenie parkowe inspirowane organicznymi kształtami płynącej rzeki. Oczywiście każdy z naszych pomysłów poddawany jest dyskusji, tak by był możliwy do zrealizowania i spełniał oczekiwania zainteresowanych stron – mówi Mariusz Więcek z pracowni 1050, współautor projektu zagospodarowania starego koryta Warty.

 

 

Na obszarze tym dominować ma przestrzeń zielona. – Cała koncepcja zakłada przeznaczenie terenu na cele kulturalno-rekreacyjne. Przeprojektowana zostanie zieleń, powstaną nowe ścieżki piesze i rowerowe. Przewidujemy budowę kreatywnego placu zabaw dla dzieci, miejsca do aktywnych form wypoczynku czy też wpasowanych w wał rzeczny siedzisk, które wraz ze sceną stworzą mini-amfiteatr. Ważnym elementem projektu jest oświetlenie, którego instalacja podniesie bezpieczeństwo przebywających tu osób – tłumaczy Mariusz Więcek z pracowni 1050.

 


Andrzej Marszałek dodaje, że projekt idealnie wpisuje się w oczekiwania mieszkańców: – Cała koncepcja opiera się na rezultatach warsztatów, które odbyły się w pawilonie Nowa Gazownia w kwietniu. Najważniejszymi uczestnikami byli mieszkańcy, bo celem spotkania było poznanie ich opinii dotyczących przestrzeni starego koryta Warty. Jeśli Radzie Osiedla uda się zdobyć grant, łącznie na stare koryto Warty – razem z dofinansowaniem inwestora – zostanie przeznaczone w przyszłym roku ok. 550 000 zł.

 

Źródło: Ictus Media / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17351 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 211

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >