W co inwestować aby zarobić?

W co inwestować aby zarobić?

Inwestować można w różne produkty: lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne, akcje, obligacje, kruszce czy nieruchomości. Bez względu na to, w co inwestujemy, naszym celem zawsze jest zysk. Ale im większy zysk chcemy osiągnąć, tym większe ryzyko musimy wziąć na siebie. Nie każdy z nas jest jednak w stanie duże ryzyko zaakceptować, ale każdy z pewnością chciałby mieć bogatszy portfel. Czytaj dalej

 

Jakie produkty wybrać do swojego portfela? O czym pamiętać przy inwestowaniu i czy to dobry czas na zakup nieruchomości? Ekonomista i specjalista ds. rynków finansowych – Marek Zuber podczas Dni Otwartych organizowanych przez firmę Gant Development opowiadał o „Budowaniu portfela inwestycyjnego w czasach kryzysu”.

 

Czytaj również: Klienci coraz częściej targują się o cenę mieszkania

 

O tym, że żyjemy w niepewnych czasach, nikogo przekonywać nie trzeba. Zaskakują nas różne wydarzenia na świecie, wiele prognoz się nie sprawdza i trzeba nieustannie przystosowywać się do zmian warunków otoczenia. Niezmienne jest jednak to, że przy lokowaniu naszych nadwyżek finansowych powinniśmy zwrócić uwagę na dwa aspekty: ryzyko i czas inwestycji.

 

Nasze nastawienie do ryzyka wpływa na wybór instrumentów inwestycyjnych. Są osoby, które zainwestują tylko w lokaty, inne wybiorą nieruchomości, a jeszcze inne postawią na bardziej ryzykowne instrumenty. Powinniśmy zbudować swój portfel uwzględniając swoją zdolność do podejmowania ryzyka.

 

 

Marek Zuber, ekonomista i specjalista

ds. rynków finansowych

 

"Dobrym rozwiązaniem w inwestowaniu jest dzielenie środków, które przeznaczamy na inwestycje i systematyczne kupowanie. Nawet jeśli okaże się, że ceny niektórych instrumentów spadły w krótkim okresie, to kolejnych zakupów dokonamy po niższej cenie. – mówi ekonomista i specjalista ds. rynków finansowych Marek Zuber. Sprzedawanie na górce i kupowanie w dołku to idealna zasada, ale trafienie w odpowiednim momencie wcale nie jest łatwe."

 

Czytaj również: Zalety podmiejskich mieszkań

 

Okazuje się, że wiele inwestorów czyni odwrotnie. Najczęściej kupuje na szczycie, bo wtedy panuje ogólna euforia, a sprzedaje w dołku, bo pojawia się ogólna panika i boją się strat, które mogą ponieść.

 

A co z nieruchomościami? Czy warto w nie inwestować? Jak przekonuje analityk rynków finansowych Marek Zuber, jest to jeden z najlepszych i najstarszych sposobów na utrzymanie swojego stanu posiadania i wygenerowania dodatkowej wartości. "Aktualnie na rynku nieruchomości jesteśmy po dość mocnej przecenie, dodatkowo możemy spodziewać się spowolnienia gospodarki, ale nie załamania - mówi Marek Zuber. Inwestowanie w nieruchomości zawsze należy jednak rozpatrywać w długim okresie czasu. W tej perspektywie tendencja jest wzrostowa. Należy pamiętać, że wzrost cen nieruchomości oraz bieżące dochody z wynajmu to dwa elementy kreujące zysk. Przy zakupie nieruchomości należy brać pod uwagę wiele aspektów, na przykład potencjał lokalizacji."

 

- "Wielu nabywców, kupując mieszkanie na wynajem, kieruje się nie tyle obiektywnymi, racjonalnymi przesłankami, ile emocjami. Często wybierają je "pod siebie" (sama mogłabym w nim zamieszkać). Kupując mieszkanie na wynajem należy wyłączyć emocje, bo inaczej istnieje ryzyko, że przepłacimy – mówi Sławek Muturi, założyciel Mzuri Sp. z o.o., firmy oferującej kompleksową obsługę mieszkań na wynajem. Kupując mieszkania w celu osiągnięcia wolności finansowej (czyli stanu, gdzie przychody z najmu przewyższają comiesięczne potrzeby gotówkowe dla utrzymania własnego standardu życia) należy kierować się przede wszystkim ich wynajmowalnością. W przypadku domów lub luksusowych mieszkań o wynajmowalności decydować będzie dobra lokalizacja i wysoki standard wykończenia. W przypadku lokali użytkowych, lokalizacja jest jeszcze ważniejsza."

 

Czytaj również: Zakończenie pierwszego etapu budowy Villa Arte na warszawskiej Woli

 

"Z perspektywy najmu, dzisiejsza sytuacja na rynku jest bardzo dobra, bo mamy do czynienia z rynkiem kupującego. Dodatkowo, nie planując odsprzedaży mieszkania w przyszłości, nie musimy się aż tak bardzo martwić o to czy dany moment to już jest sam "dołek" rynkowy - w każdym momencie cyklu rynku mieszkaniowego jesteśmy w stanie znaleźć dobrą okazję rynkową."– komentuje Sławek Muturi.

 

Mieszkanie w samym sercu miasta, z dostępem do pełnej infrastruktury komunikacyjnej, społecznej i handlowej to dobra inwestycja pod wynajem. Gant Development ma w swojej ofercie jeszcze 22 gotowe mieszkania spośród 78 w kompleksie mieszkaniowo-usługowym przy Legnickiej 17. Z kolei w budowanej w pobliżu Odrze Tower można wybierać spośród 181 mieszkań. Zakończenie prac budowlanych przewiduje się na koniec IV kwartału 2012 roku.  Poza Wrocławiem, Gant ma do zaoferowania jeszcze 200 mieszkań spośród 589 w położonej niedaleko centrum Kaskadzie na Woli. To od wielu miesięcy najlepsza pod względem sprzedaży inwestycja na Woli.

 

Źródło: Fleishman-Hillard / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jakiemu deweloperowi zaufać? Liczba postów: 109 Grupa: Inwestycje W mojej ocenie jeżeli szukacie dobrego dewelopera w Krakowie to tutaj na pewno warto wymienić https://lokum-deweloper.pl/oferta/krakow / ponieważ mają świetne lo...
  • Czy za mieszkanie z ogródkiem zapłacimy więcej? Liczba postów: 6 Grupa: Inwestycje Użytkownik Gość: nika87 napisał: Na wybór mieszkania wpływają różne elementy, część z nich na pewno przekłada się na cenę, jak ogródek. Ostatnio czytałam fajny....
  • Jak powinien wyglądać nowoczesny biurowiec? Liczba postów: 54 Grupa: Inwestycje Oczywiście serdecznie Państwa zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą zarówno w zakresie mebli biurowych, sejfów, multimediów, czy także artykułów BHP które...
  • Bardzo oryginalne hotele Liczba postów: 4 Grupa: Inwestycje Ja mogę Ci polecić to miejsce http://koscierzynahotel.pl/ bardzo fajna miejscówka na wypoczynek w pięknym miejscu z naprawdę wygodnymi pokojami. Jeżeli szukasz....
  • Budowa hali produkyjnej Liczba postów: 1242 Grupa: Inwestycje Z pewnością przy takich inwestycjach liczyć się będzie odpowiednie rozplanowanie i zakup niezbędnych do tego maszyn, nie jest to wcale mały wydatek.

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 16338 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 168

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >