Wysoki kurs korzystny dla zadłużających się w euro

Wysoki kurs korzystny dla zadłużających się w euro

Dzięki temu, że obecnie kurs euro wynosi niemal 4,5 zł zadłużając się w tej walucie można zaoszczędzić ok. 60 000 zł. Expander zwraca jednak uwagę na to, że jeśli ktoś myśli o zaciągnięciu takiego kredytu, to powinien się pospieszyć. Czytaj dalej

 

Od stycznia wchodzą bowiem w życie kolejne zapisy Rekomendacji S. Mimo interwencji NBP kurs euro zbliżył się do poziomu 4,5 zł. Nie jest to dobra informacja dla osób, które zaciągnęły kredyty w europejskiej walucie. Cieszą się natomiast Ci, którzy właśnie teraz otrzymują kredyt w euro lub właśnie składają wniosek. Im wyższy kurs tym niższy będzie bowiem ich dług wyrażony w euro.

 

Czytaj również: Nie warto odkładać pieniędzy w domowym zaciszu

 

Z wyliczeń Expandera wynika, że osoba, która obecnie zaciąga kredyt w euro na kwotę 300 tys. zł na 30 lat w sumie spłaci prawie o 60 000 zł mniej niż ktoś kto zaciągnął analogiczny kredyt pół roku temu. Dzieje się tak dlatego, że przy kursie wynoszącym 4,5 zł zadłużenie wyrażone w euro będzie niższe o 8 600 euro niż przy kursie wynoszącym 4 zł. Dodatkowo od niższego długu będą naliczone niższe odsetki.

 

Czytaj również: Jak oszczędzać do emerytury?

 

Expander ostrzega jednak, że zwlekanie ze składaniem wniosku w nadziei na dalsze wzrosty kursu euro przyniesie pewne problemy. Zgodnie z Rekomendacją S od przyszłego roku banki muszą wprowadzić nowe zasady wyliczania zdolności kredytowej.  Spowoduje to, że od stycznia istotnie spadnie możliwa do uzyskania kwota kredytu. W największym stopniu dotknie to kredytów walutowych udzielanych osobom zarabiającym powyżej średniej krajowej. Oczekiwanie do nowego roku może więc spowodować, że zabraknie nam zdolności kredytowej.

 

Czytaj również: Co możemy stracić nie czytając umów?

 

Dodatkowo przed końcem roku nie należy oczekiwać istotnego wzrostu kursu. Z pewnością będzie temu przeciwdziałał NBP za pomocą kolejnych interwencji. Dodatkowo BGK będzie sprzedawał na rynku euro pochodzące z funduszy unijnych. Takie działania będą prowadzone, gdyż gdyby pod koniec roku kurs  pokonał poziom 4,7% to oznaczałoby, że stosunek naszego długu publicznego do PKB przekroczy 55%. W rezultacie konieczne byłoby wprowadzenie znacznych oszczędności w budżecie na 2013 rok. 

 

Źródło: Expander / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17355 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 282

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >