Nie warto odkładać pieniędzy w domowym zaciszu

Nie warto odkładać pieniędzy w domowym zaciszu

Wielu starszych Polaków w obawie przed upadłością banku trzyma pieniądze w domu. Ci, którzy wpłacają oszczędności do banków wybierają jedynie te największe.

 

Expander przypomina jednak, że dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu pieniądze we wszystkich bankach są tak samo bezpieczne. W razie upadłości otrzymamy wszystkie swoje oszczędności aż do równowartości 100 000 euro. Wiele osób w średnim wieku oraz starszych pamięta liczne upadłości banków, które miały miejsce w latach dziewięćdziesiątych. Dla przykładu w 1995 roku upadło aż 51 jeden banków (w większości spółdzielczych). W rezultacie wielu Polaków trzyma pieniądze w przysłowiowej skarpecie. Nie brakuje też takich, którzy wpłacają swoje oszczędności tylko i wyłącznie do największych banków. Do mniejszych banków nie przekonuje ich nawet znacznie wyższe oprocentowanie.

 

Czytaj również: Jak oszczędzać do emerytury?

 

Expander zwraca jednak uwagę, że obecnie nasze oszczędności są tak samo bezpieczne w dużym jak i małym banku. W Polsce działa bowiem Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Najeżą do niego wszystkie polskie banki komercyjne i spółdzielcze, gdyż taki obowiązek nakłada na nie prawo. W przypadku upadłości banku BFG zwraca klientom ich pieniądze zgromadzone na rachunkach czy lokatach wraz z należnymi odsetkami. Kwota jaką jedna osoba otrzyma od BFG nie może jednak przekroczyć 100 000 euro, czyli przy obecnym kursie ok. 445 000 zł.

 

Czytaj również: Co możemy stracić nie czytając umów?

 

Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie działające w Polsce instytucje finansowe dają nam ochronę BFG. Jeśli nie, to zwykle podgalają jednak innemu systemowi gwarancyjnemu. Dla przykładu gwarancjami BFG nie są objęte pieniądze zgromadzone w SKOK-ach czy bankach zagranicznych. SKOK mają swój  Program Ochrony Depozytów, który również gwarantuje zwrot do 100 000 euro. Natomiast w przypadku banków zagranicznych chroni nas instytucja będąca odpowiednikiem BFG w kraju macierzystym takiego banku. Ochrona depozytów w takim banku będzie więc równie skuteczna jak w BFG, gdyż we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej kwota gwarantowana powinna wynosić przynajmniej 100 000 euro.

 

Nie wszystkie produkty sprzedawane przez banki są objęte gwarancjami BFG. Dla przykładu ubezpieczenia czy produkty będące połączeniem ubezpieczenia i lokaty (tzw. polis lokacyjnych) są gwarantowane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Gwarancje UFG są niższe niż BFG. W przypadku kłopotów ubezpieczyciela otrzymamy bowiem jedynie 50% sumy ubezpieczenia, maksymalnie do 30 000 euro. Warto więc sprawdzić jakimi gwarancjami objęty jest produkt, z którego zamierzamy skorzystać. Niezależnie jednak od tego jakim systemem gwarancji będą objęte pieniądze wpłacone do banku, to na pewno będzie to lepsze zabezpieczenie niż w przypadku trzymania pieniędzy w skarpecie.

Źródło: Expander / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18070 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 740

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >