Zakup mieszkania: od dewelopera czy z rynku wtórnego? Zobacz różnice

Zakup mieszkania: od dewelopera czy z rynku wtórnego? Zobacz różnice

Mieszkania kupowane bezpośrednio od dewelopera mają szereg zalet w stosunku do mieszkań z rynku wtórnego. Najważniejsze to brak podatku od czynności cywilnoprawnych, szybka naprawa usterek oraz niższe koszty eksploatacyjne. Łatwość wykończenia mieszkania, w zależności od tego, w jakim stanie je kupimy, to sprawa nieco bardziej złożona.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Dla wielu osób rozważających zakup własnego mieszkania jest to koronny argument na rzecz rynku pierwotnego. Zakup mieszkania od dewelopera nie wiąże się bowiem z koniecznością uiszczenia dodatkowego, dwuprocentowego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), który zapłacimy, nabywając używane mieszkanie lub samochód. Po podpisaniu umowy i uregulowaniu ceny zakupu otrzymujemy po prostu fakturę. Dwa procent to niewielki próg podatkowy, ale jeżeli zestawimy go z cenami nieruchomości, wyjdzie nam już całkiem konkretna kwota. Przykładowo, PCC w przypadku zakupu małego mieszkania o wartości 330 tys. zł wyniesie 6,6 tys. zł, przy zakupie mieszkania za 600 tys., będzie to już 12 tys. zł, a kupno domu z rynku wtórnego za 900 tys. wiąże się z koniecznością zapłaty dodatkowych 18 tys. zł. Kupujący często uważają, że te kwoty znacznie lepiej przeznaczyć na dobre i gustowne wykończenie.

 

Naprawa usterek

Kupując mieszkanie od poprzednich właścicieli, musimy podpisać protokół odbioru, w którym stwierdzamy, że akceptujemy stan nieruchomości w dniu jej przekazania. Jeżeli nie zauważymy wady ukrytej, zostajemy z problemem. Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera. Tu chroni nas ustawa deweloperska.  Zgłaszanie i usuwanie ewentualnych usterek jest ściśle uregulowane. Deweloper będzie miał 14 dni od momentu spisania protokołu na ustosunkowanie się do wykrytych nieprawidłowości, a usunie je w 30 dni od spisania protokołu. Warto przy tym pamiętać, że mieszkania z rynku wtórego zwykle były eksploatowane przeze wiele lat. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wykonania kosztownego remontu znacznie rośnie.

 

Czytaj również: W Polsce wolimy nadal kupić mieszkanie niż je wynajmować

 

Zakup mieszkania: od dewelopera czy z rynku wtórnego? Zobacz różnice

 

Wykończenie

Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych prac wykończeniowych, które nie dość, że są kosztochłonne, to mogą się znacznie przedłużyć, przez co nie wprowadzimy się do nowego M, wtedy gdy planowaliśmy. Pozornie sprawa jest znacznie łatwiejsza na rynku wtórnym, ponieważ niektóre prace wykończeniowe będą już wykonane. Z drugiej strony zwykle nie obejdzie się bez drobnego remontu, ponieważ to, co kupimy od poprzednich właścicieli, niekoniecznie odpowiada naszym potrzebom. W dalszym ciągu jednak możemy dość precyzyjnie oszacować koszt koniecznych prac, co może być trudne w przypadku mieszkania kupowanego w stanie deweloperskim. Rozwiązaniem może być dokupienie „wykończenia pod klucz”, oferowanego przez wiele wyspecjalizowanych firm.

 

Koszty eksploatacji

Mieszkanie z rynku wtórnego zwykle wiąże się z koniecznością opłacania wysokich miesięcznych rachunków za media. Postępy w branży budowlanej są tak duże, że nawet kilkuletnie mieszkanie może być dużo gorzej docieplone niż nowy lokal mieszkalny, co przekłada się na dodatkowe, realne, koszty. Straty ciepła w przypadku bloków z lat siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych są wręcz ogromne. Gorsze materiały, błędy konstrukcyjne i przestarzała technologia mogą odbić się na naszym domowym budżecie szczególnie w sezonie grzewczym.  Przez cały rok jesteśmy natomiast narażeni na wysokie koszty tzw. funduszu remontowego wliczanego w czynsz. Wraz z upływem lat coraz więcej jest bowiem do zrobienia.

 

Czytaj również: Co oferuje stan deweloperski w standardzie

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Rynek kruszyw musi być elastyczny Liczba postów: 53 Grupa: Inwestycje Bogaty wybór różnego rodzaju kruszyw do inwestycji drogowych i budowlanych ma w swojej ofercie firma http://anitex-dg.pl/. Dobrze się z nimi współpracuje. Warun...
  • Budowa domu na kredyt Liczba postów: 15 Grupa: Inwestycje Projekt domu, jest jednym z bardziej kluczowych rzeczy jeżeli chodzi o samą budowę. My od dłuższego czasu przeglądamy projekty by w koncu zdecydować się na ten....
  • Budowa hali produkyjnej Liczba postów: 1041 Grupa: Inwestycje Raczej ten post wyżej ma niewiele wspólnego z budowaniem hal :)
  • Jesienne promocje deweloperów Liczba postów: 34 Grupa: Inwestycje Jak deweloperzy dają jakieś promocje, to rzadko się zdarza, ale pewnie warto się wtedy zastanowić, szczególnie jak szukamy kąta dla siebie.
  • Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 79 Grupa: Inwestycje Standardowo, inwestowanie w nieruchomości zawsze jest pewnym ryzykiem i przede wszystkim dużym wydatkiem.

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17861 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 249

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >