10 kroków do odbioru mieszkania

10 kroków do odbioru mieszkania

Jak krok po kroku przygotować się do odbioru mieszkania i na co zwrócić szczególną uwagę?

Niezależnie od rodzaju i wielkości mieszkania, które właśnie kupiliśmy, poza opłaceniem wszelkich procedur, czeka nas jeszcze odbiór. Co zrobić, by ewentualne usterki, które zastaniemy w naszym nowym lokum, dało się szybko poprawić i nie okazały się one zbyt kosztowne dla naszej kieszeni? 

 

KROK 1. Nie spiesz się

Pośpiech to niewątpliwie zły doradca, zwłaszcza podczas tak ważnego momentu, jakim jest odbiór mieszkania. Dlatego umawiając się na odbiór, dokładnie ustalmy datę spotkania i zaplanujmy je tak, aby przebiegało ono w godzinach przedpołudniowych, kiedy jest jasno i wszystko lepiej widać, dzięki czemu dużo łatwiej można wychwycić wszelkie usterki. 

 

10 kroków do odbioru mieszkania

 

Czytaj również: Jak ustrzec się przed fałszywymi agentami nieruchomości i nie dać się oszukać na kupnie lub sprzedaży mieszkania

 

Dodatkowo warto zapoznać się z prawnymi aspektami samego mieszkania - jakie cechy musi spełniać nieruchomość, aby została nazwana mieszkaniem? Czy jeśli deweloper oferuje nam 23 mkw., nadal mamy do czynienia z nieruchomością nadającą się do zamieszkania? Według prawa bowiem mieszkanie zaczyna się dopiero od 25 mkw. Zanim podpiszemy protokół odbioru, sprawdźmy, czy rzeczywiście nieruchomość spełnia wszystkie wymogi prawne, by mogła być nazwana mieszkaniem. Dzięki temu unikniemy problemów, np. przy późniejszej sprzedaży.

 

KROK 2. Skorzystajmy z usług inspektora nadzoru budowlanego

Coraz więcej osób do odbioru lokalu decyduje się na zatrudnienie inspektora nadzoru budowlanego, który pomoże ocenić zakup. Przede wszystkim wychwyci on wszelkie usterki, które nasz deweloper lub spółdzielnia będą musieli poprawić, zanim ostatecznie się wprowadzimy. Warto skorzystać z takiego nadzoru, bowiem cena usługi wynosi około 200-300 zł i bywa znacznie niższa niż naprawa ewentualnych poprawek przeprowadzanych na własny koszt. Profesjonalnego inspektora bez problemu znajdziemy w internecie lub też przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, który ma oddziały we wszystkich większych miastach w Polsce. Decydując się na zatrudnienie specjalisty, koniecznie sprawdźmy, czy ma on odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania tego typu prac.

 

KROK 3. Zabierzmy narzędzia

Obojętnie, czy na odbiór wybieramy się sami, czy z inspektorem, nie zapomnijmy wziąć ze sobą podstawowych narzędzi typu:

  • miarka (kilkumetrowa)
  • poziomica (minimum metrowa)
  • stalowy kątownik

Ponadto niezbędny będzie również projekt mieszkania wraz ze schematem wszystkich instalacji, a także umowa, która pomoże nam sprawdzić, czy zastosowane w mieszkaniu materiały są zgodne z tymi podanymi w umowie.

 

KROK 4. Zmierzmy powierzchnię i ostukajmy tynk

Niezależnie od tego, jaki rodzaj mieszkania odbieramy, i czy jest on sprzedawany w stanie surowym zamkniętym, czy też pod klucz, starannie obejrzyjmy wszystkie ściany, sufit, podłogi i kąty, a także zmierzmy dokładnie powierzchnię, którą zakupiliśmy. Sprawdźmy także, czy podana wartość zgadza się z tą w umowie. Ostukajmy również tynk, by sprawdzić, czy przypadkiem nie odchodzi.

 

KROK 5. Sprawdźmy instalacje

Przed podpisaniem protokołu nie zapomnijmy również sprawdzić, czy w mieszkaniu zgodnie z rysunkiem technicznym jest w gniazdkach prąd i czy podprowadzono wszystkie dopływy i odpływy wody, które są zaznaczone na planie mieszkania. Zobaczmy również, czy prawidłowo został doprowadzony dopływ i odpływ wody do pralki i zmywarki.

 

KROK 6. Nie zapomnijmy o garażu i piwnicy

W dużych miastach posiadanie garażu lub miejsca parkingowego okazuje się niezbędne. Dlatego większość deweloperów budujących mieszkania w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i innych miejscowościach oferuje również stanowiska dla samochodów. Jednak często miejsc postojowych jest mniej niż chętnych. Dlatego deweloperzy upychają je, jak się da. Nieraz kończy się to “ucinaniem” powierzchni poszczególnych miejsc parkingowych, by zmieścić kolejne. Dlatego dobrze jest sprawdzić, czy ilość mkw. wymieniona w umowie zgadza się z rzeczywistości. 

Zwróćmy uwagę również, czy dostaliśmy ten garaż, który zaznaczony został w załączniku do umowy. Podobne czynności wykonajmy, jeśli do mieszkania przysługuje komórka lokatorska lub piwnica.

 

KROK 7. Wszelkie usterki i poprawki zawrzyjmy w protokole

Podczas odbioru mieszkania powinniśmy zapoznać się z tzw. protokołem odbioru, na którym oświadczamy, że przyjmujemy mieszkanie w stanie zgodnym z umową i że dostaliśmy klucze. 

Jeżeli jakieś usterki budzą wątpliwości, to owe uwagi wpiszmy do protokołu, podobnie jak wszystkie ewentualne przeróbki i zauważone usterki, które naszym zdaniem powinien poprawić inwestor.

W protokole warto zaznaczyć również dokładny termin, w którym deweloper (spółdzielnia) podejmuje się usunąć wszelkie fuszerki. 

 

KROK 8. Jeśli nasze mieszkanie należy poprawić, wstrzymajmy się z podpisaniem protokołu

Jeśli nasze mieszkanie posiada wady w znaczący sposób utrudniające korzystanie z niego, to wstrzymajmy się z podpisaniem protokołu aż do momentu, gdy wszelkie niedoróbki zostaną naprawione.

 

KROK 9. Zapoznajmy się z obowiązującymi przepisami

Warto zaznaczyć, że podpisanie protokołu odbioru nie oznacza, że nie będziemy mogli już zgłaszać wad i usterek w późniejszym etapie. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego z art. 556 par.1, wykonawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady fizyczne obiektu i możemy domagać się jej w sytuacji, kiedy:

  • "mieszkanie ma wadę zmniejszającą jego wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy";
  • "rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego";
  • "rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (niekompletnym)".

 

KROK 10. Poprośmy wykonawcę o gwarancję usług i towarów

Ponadto poza rękojmią i zgodnością towaru z umową, wykonawca powinien na swoje prace dać nam również pisemną gwarancję. Dlatego, decydując się na zakup wszelkich towarów i usług związanych z naszym przyszłym mieszkaniem, warto domagać się nie tylko rękojmi, ale i gwarancji.

 

Czytaj również: Kupując mieszkanie od dewelopera - co można zmienić w projekcie

 

Opracowanie: Gethome.pl - portal nieruchomości na sprzedaż i wynajem

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18531 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 251

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >