Aktualności prawne – lista artykułów

Nowelizacja wciąż sprzeczna z prawem

27 sierpnia br. została uchwalona nowelizacja ustawy prawo budowlane oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami. Została ona wymuszona na Polskim ustawodawcy Dyrektywą 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Pomimo licznych zalet posiada ona jedną, bardzo istotną wadę, która może wpłynąć negatywnie nie tylko na obrót nieruchomościami w kraju, lecz również na relacje Polski z Komisją Europejską.

ISO 9001 wśród zarządców nieruchomości

Rynek nieruchomości wciąż się rozwija, dookoła nas powstają kolejne osiedla. Oczywistym jest, iż aby ich mieszkańcy mogli cieszyć się urokami swych bloków czy domów konieczne jest odpowiednie zarządzanie i administracja. W związku z tym, profesjonalne firmy zajmujące się wspólnotami wciąż doskonalą swoje oferty i dbają o rozwój. Przykładem może być krakowska firma Nieruchomości Zarządzanie i Administrowanie Tomasz Greń.

Interpretacja funkcjonowania norm z branży Akustyka w Architekturze

Nowelizacja Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 marca 2009 r. w zakresie branży Akustyka w Architekturze wprowadza wiele norm w swojej treści oraz odniesień do ich stosowania w kolejnych paragrafach rozporządzenia. Warto zatem pokusić się o interpretację funkcjonowania tych norm w kontekście stosowanych w krajach unijnych zasad korzystania z norm jako źródła wiedzy technicznej do powszechnego stosowania.

Bezpieczny certyfikator – bezpieczna transakcja

W najbliższym czasie w ramach nowelizacji do ustawy Prawo budowlane rząd wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie ochrony cywilnej dla osób sporządzających certyfikaty energetyczne. Czy jednak proponowane OC jest potrzebnym rozwiązaniem i na czym polega praktyczne zastosowania takiego zabezpieczenia?

Nowe prawo budowlane dotyczące usytuowania na działce budynków oraz innych obiektów

Z dniem 8 lipca 2009 r. wchodzą w życie nowe warunki techniczne dotyczące usytuowania na działce budynków oraz innych obiektów. Dzięki dość precyzyjnym zapisom nowe prawo ogranicza uznaniowość organów administracyjnych w przypadku sytuowania budynku przy granicy działki. Nowe przepisy wydają się być bardziej liberalne i przyjazne inwestorom, lecz mogą być niekiedy krzywdzące dla sąsiadów.

Prawo budowlane: Bez pozwoleń budowlanych - wolność czy wolna amerykanka?

Nowelizacja prawa budowlanego miała przynieść rewolucyjne zmiany na rynku budowlanym, zminimalizować biurokratyzacje upraszczając procedury. Jednak te uproszczone procedury zostały zakwestionowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, który wystąpił do Prezydenta o skierowanie zmienionej ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, do Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał Konstytucyjny zatwierdził wysokie kary za nielegalne użytkowanie budynku

Na początku maja br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wysokie sankcje za nielegalne użytkowanie obiektów budowlanych są zgodne z konstytucją. Oznacza to, że inwestorzy unikający dopełnienia swoich obowiązków poniosą surowe kary pieniężne.

Niełatwe pomiary akustyki budynków

Nowelizacja Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 marca 2009 r. wprowadza normy oceniające parametry akustyczne wyrobów budowlanych, w tym dźwiękochłonnych, metodami dokładnymi, które są słuszne przy badaniu parametrów typu wyrobu.

Pozorna poprawa - nowelizacja Prawa budowlanego

Właśnie dobiega końca proces legislacyjny związany z nowelizacją Prawa budowlanego. Wprowadzane zmiany wzbudzają jednak zasadnicze wątpliwości. Część zapisów, przez swoją niejednoznaczność, może stanowić podstawę różnych, interpretacji o takiej samej mocy prawnej.

Hałas w aktach prawnych w roku 2008

Ubiegły rok obfitował w wiele nowych przepisów. Nowe akty dotyczyły głównie hałasu na zewnątrz budynków i związanego z inwestycjami liniowymi. Jednak były też nowe zapisy, które pomimo pojawienia się w projektach, nie zostały uwzględnione w nowelizacjach.


Stron: 63 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  54 55 56 57 58  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19328 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 208

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >