Aktualności prawne – lista artykułów

Opłaty za użytkowanie wieczyste zgodne z konstytucją

Wysokość opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste nieruchomości rolnych jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Ile będziemy płacić za użytkowanie wieczyste?

Nierówność w opłatach za użytkowanie wieczyste może być niekonstytucyjna. Problemem tym - na wniosek Sądu Okręgowego w Warszawie - zajmie się Trybunał Konstytucyjny.

Zwolnienie z podatku za remont elewacji

Nawet 50 procent kosztów remontu elewacji zabytkowych kamienic będą mogli odzyskać ich właściciele w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości - stanowi uchwała Rady Miasta Poznania.

Koncesje na roboty budowlane - zachęta czy przeszkoda dla inwestorów?

Winą za obecny brak spektakularnych sukcesów sektora publicznego na polu współpracy z przedsiębiorcami prywatnymi obarczane były dotychczasowe, niedoskonałe regulacje prawne. Lekarstwem na nie miały zostać nowelizacje najbardziej wadliwych rozwiązań.

Czy warto gromadzić faktury za zakupione materiały budowlane? Rozlicz różnicę w podatku VAT.

Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, wzrosła stawka podatku VAT na część materiałów budowlanych z 7% do 22 %. Dzięki ustawowej możliwości rozliczenia różnicy w podatku każdy podatnik (osoba fizyczna) nie będący płatnikiem podatku VAT budując lub remontując dom czy mieszkanie systemem gospodarczym może odzyskać część poniesionych kosztów. Warunkiem koniecznym jest jednak posiadanie faktur za zakupione materiały budowlane.

Nowy zawód branży energetycznej: Audytor efektywności energetycznej

Wraz z projektem Ustawy o efektywności energetycznej (uee) powstanie nowy zawód branży energetycznej – audytor efektywności energetycznej. Czy jednak specjalność ta przyniesie pozytywne rozwiązania dla sektora budowlanego? Jakie są plusy i minusy, a jakie ryzyka związane z zawodem audytora?

Miliony na docieplenia

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego powraca temat ocieplenia budynków. Zwłaszcza, że w Funduszu Termomodernizacji i Remontów - na wykorzystanie czeka kilka milionów złotych specjalnych premii.

Nowelizacja wciąż sprzeczna z prawem

27 sierpnia br. została uchwalona nowelizacja ustawy prawo budowlane oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami. Została ona wymuszona na Polskim ustawodawcy Dyrektywą 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Pomimo licznych zalet posiada ona jedną, bardzo istotną wadę, która może wpłynąć negatywnie nie tylko na obrót nieruchomościami w kraju, lecz również na relacje Polski z Komisją Europejską.

ISO 9001 wśród zarządców nieruchomości

Rynek nieruchomości wciąż się rozwija, dookoła nas powstają kolejne osiedla. Oczywistym jest, iż aby ich mieszkańcy mogli cieszyć się urokami swych bloków czy domów konieczne jest odpowiednie zarządzanie i administracja. W związku z tym, profesjonalne firmy zajmujące się wspólnotami wciąż doskonalą swoje oferty i dbają o rozwój. Przykładem może być krakowska firma Nieruchomości Zarządzanie i Administrowanie Tomasz Greń.

Interpretacja funkcjonowania norm z branży Akustyka w Architekturze

Nowelizacja Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 marca 2009 r. w zakresie branży Akustyka w Architekturze wprowadza wiele norm w swojej treści oraz odniesień do ich stosowania w kolejnych paragrafach rozporządzenia. Warto zatem pokusić się o interpretację funkcjonowania tych norm w kontekście stosowanych w krajach unijnych zasad korzystania z norm jako źródła wiedzy technicznej do powszechnego stosowania.


Stron: 63 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  53 54 55 56 57  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19163 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 159

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >