Czy nowe mieszkania drożeją

Czy nowe mieszkania drożeją

W ostatnich miesiącach wzrosły średnie ceny transakcyjne mieszkań kupowanych na rynku deweloperskim. Czy świadczy to o wyborze mieszkań w wyższym standardzie? Czy oznacza, że nowe mieszkania zaczęły drożeć? Czytaj dalej

 

 Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl zapytali deweloperów, czy w nowych projektach stawki ofertowe są wyższe. 

 

Monika Kudełko, reprezentująca firmę Activ Investment 

 

Inwestycje Activ Investment , zarówno w Krakowie, jak i Katowicach sprzedają się w większości już na  etapie tzw. dziury w ziemi. Pomimo dużego popytu, początkowe ceny w projektach utrzymujemy na tym samym poziomie.

 

Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży mieszkań w Atal

 

Atal prowadzi transparentną politykę cenową. Zmiany cen związane są głównie z ofertami promocyjnymi. Przed rozpoczęciem sprzedaży mieszkań tak szacujemy ich wartość, aby ceny utrzymywały się na tym samym poziomie przez cały czas. W naszej opinii, wzrost cen na rynku mieszkań spowodowany jest powrotem do budowy mieszkań o wyższym standardzie. Wiąże się z wyższymi stawkami w osiedlach, które realizowane są obecnie w podwyższonym standardzie.

 

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

 

Na rynku mieszkaniowym panuje dobra koniunktura. Za dużym popytem idzie zwiększona podaż mieszkań, co powoduje, że ceny stabilizują się. Cenniki w naszych inwestycjach w ostatnich kwartałach wyglądały bardzo podobnie. Oferujemy sezonowe promocje, obniżające całkowity koszt zakupu i wykończenia lokalu. Na przykład w budynku ConceptHouse Mokotów w Warszawie pakiet wykończeniowy o wartości 1300 zł za m kw. oferujemy do końca roku gratis.

 

Długoterminowo obserwujemy natomiast tendencję, w ramach której część mieszkańców miast przenosi się z przedmieść z powrotem do centrum. W związku z tym zauważalne jest większe zainteresowanie projektami z segmentu średniego-wyższego.

 

Wojciech Stisz, reprezentujący Barc Warszawa

 

W naszych projektach ceny mieszkań utrzymują się na stabilnym poziomie. W osiedlu Tarasy Dionizosa w warszawskiej Białołęce obniżyliśmy nawet nieco stawki, by wszystkie mieszkania kwalifikowały się do dopłat w ramach programu Mieszkanie dla młodych.   

 

Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex

 

Nie zmieniliśmy oferty cenowej w naszych inwestycjach.

 

Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w Dolcan

 

W naszych projektach ceny pozostały bez zmian. Na wybrane mieszkania w części inwestycji wprowadziliśmy promocje cenowe. Obserwujemy natomiast, że wzrosła całościowa kwota zawieranych transakcji. Nabywcy decydują się na coraz większe mieszkania. Obecnie dużą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe, podczas gdy jeszcze rok temu kupowane były niemal wyłącznie niewielkie mieszkania dwupokojowe.

 

Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development

 

Wzrost średnich cen transakcyjnych może być spowodowany zakupami klientów gotówkowych, którzy nabywają mieszkania w celach inwestycyjnych w atrakcyjniejszych lokalizacjach miasta. W naszej ofercie ceny są stabilne, choć w niektórych osiedlach zostały lekko podniesione.

 

Mirosław Półtorak, prezes zarządu Dom Developer

 

Rynek pierwotny powoli pnie się w górę, co naturalnie wpływa na wzrost średnich cen transakcyjnych we Wrocławiu. Klienci poszukują mieszkań o podwyższonym standardzie deweloperskim. Ogólny wzrost cen można również odnieść do podwyższenia progu w programie MdM dla Dolnego Śląska i Wrocławia.

 

Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment

 

W naszym przypadku kolejne, wprowadzane do sprzedaży projekty mają równie wysoki standard jak wcześniejsze. W ciągu ostatniego roku faktycznie zaobserwowaliśmy lekki wzrost cen mieszkań.

 

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży w Euro Styl

 

Nie zauważamy, aby obecnie klienci, którzy wcześniej rozważali zakup mieszkania z segmentu popularnego, decydowali się na zakup w droższych osiedlach. Spore zainteresowanie klientów mieszkaniami wpływa na ceny. Ceny są regularnie korygowane w odpowiedzi na wzrastające koszty realizacji inwestycji.

 

Katarzyna Daszkiewicz, reprezentująca Grupę Inwest

 

Nie korygujemy cen względem koniunktury na rynku. Nasze ceny są stabilne. Jedynym czynnikiem determinującym wzrost cen jest zaawansowanie prac w danej inwestycji. Niższe ceny znajdą u nas klienci wybierający nieruchomość, która jest w początkowej fazie realizacji. Oferujemy wtedy również bezpłatną aranżację wnętrza i obsługę architekta w cenie.

 

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro

 

W tym roku odnotowaliśmy nieznaczny wzrost cen nieruchomości na rynku pierwotnym. Jest to widoczne również w inwestycjach Inpro. Przyczyną jest m.in. duży popyt na rynku nieruchomości przy małej liczbie gotowych mieszkań.

 

Czytaj również: Co nas czeka na rynku nieruchomości w 2015 r.?


Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction

 

Nie wprowadziliśmy zmian w polityce cenowej, natomiast mieszkania kolejnych etapach naszych inwestycji są rzeczywiście nieco droższe. Zainteresowanie klientów w podziale na inwestycje pozostaje bez zmian, nieznacznie wzrosło zainteresowanie zakupem mieszkań jako inwestycji oraz zakupami pakietowymi.

 

Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp

 

Od 2013 roku obserwujemy stabilizację cen, a w nowych inwestycjach wręcz ich wzrost. Od dłuższego czasu mamy do czynienia z dużym popytem, co w konsekwencji znacznie zmniejszyło zakres dostępnej oferty i usztywniło deweloperów w zakresie obniżek.

Firmy deweloperskie rozpoczęły realizację nowych inwestycji, często w lepszych lokalizacjach, a więc oferowane w wyższej cenie za mkw. Wielu klientów, poszukując alternatywy dla mało atrakcyjnych lokat, kupuje mieszkania z myślą o wynajmie, wybierając droższe lokalizacje.

Zauważamy wzrost cen wykonawstwa oraz działek, co spowoduje, że ceny mieszkań raczej będą rosły niż spadały.

 

Katarzyna Żarska, reprezentująca Marvipol

 

W ostatnich miesiącach utrzymujemy stały poziom cen. W ostatnim kwartale zauważyliśmy wzrost zainteresowania mieszkaniami z wyższej półki cenowej oraz wzrost popytu na lokale 3 i 4 pokojowe.

 

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska

 

Przewidzieliśmy, że klienci postawią na jakość projektów przy kolejnej wzrostowej, tym razem stabilnej fali na rynku mieszkaniowym w Polsce. Wysoki standard mieszkań był jedną z głównych przesłanek kształtujących naszą strategię wejścia do Polski. W ostatnich kilku miesiącach, kiedy ożywienie na rynku jest zauważalne, także średnie ceny metra powoli idą w górę.

 

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

W niektórych projektach w Warszawie podwyżki cen mieszkań wyniosły do 5 proc. Dla klienta poszukującego mieszkania kluczowa jest lokalizacja inwestycji, a także standard wykonania projektu i dodatkowe atuty, stąd nabywcy godzą się na wyższe ceny.

 

Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin

 

Firma Rafin prowadzi stabilną politykę finansową, jednak lekkie korekty cen w wybranych inwestycjach miały miejsce. Obecna dobra koniunktura i sytuacja na rynku przyczyniły się tego, że zainteresowanie klientów naszą ofertą nie maleje.

 

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg

 

Ceny mieszkań w inwestycjach Robyg odpowiadają bieżącej sytuacji rynkowej. Z pewnością w najbliższym czasie zauważalny będzie wzrostowy trend cenowy na rynku nieruchomości.

 

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development

 

W tym roku średnie ceny w naszych inwestycjach wzrosły o ok. 1-3 procent. Popyt na nowe mieszkania utrzymuje się na wysokim poziomie. Koniunktura gospodarcza jest dobra, więc niewykluczone, że ceny mogą jeszcze wzrosnąć o kilka procent. Na przykład w naszej najnowszej warszawskiej inwestycji Moko na Mokotowie, wprowadzonej do sprzedaży w sierpniu, już dwukrotnie podnieśliśmy ceny po 1 proc.

 

Kamila Kaliniak, reprezentująca Tynkbud-1

 

Deweloperzy podnoszą standard segmentu popularnego, za czym idzie wzrost cen. Prowadzimy aktualnie inwestycje w 3 doskonale skomunikowanych warszawskich lokalizacjach. Usytuowanie osiedli wpływa na wysokość cen gruntów, a co za tym idzie cen mieszkań.

 

Joanna Kubiak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Vantage

Cena transakcyjna faktycznie nieco wzrosła, nie są to jednak duże zmiany. Istotne dla klientów jest to, że jesteśmy bardzo elastyczni, jeśli chodzi o warunki końcowe zakupu, dotyczy to nie tylko ceny, ale również harmonogramów płatności i terminów odbiorów mieszkań. 

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

 

Ceny nieruchomości w Krakowie nieznacznie rosną już od początku 2013 roku. Przeciętny koszt zakupu mieszkania zwiększył się o ok. 5,73 proc. W następnych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych skoków cenowych. Średnie ceny w inwestycjach Wawel Service są wciąż o kilkaset złotych niższe niż w podobnych projektach na rynku. Zauważalny jest również spadek zainteresowania mieszkaniami w najtańszym segmencie cenowym. Krakowianie nabywają coraz droższe mieszkania.  

 

Agnieszka Wójcik, dyrektor zarządzająca ds. sprzedaży i marketingu w Wikana

 

W naszych inwestycjach ceny ofertowe rosną wraz z poziomem zaawansowania prac budowlanych, gdyż dyskonto z tytułu ryzyka budowlanego maleje wraz z postępem realizacji projektu deweloperskiego. Tak zarysowana strategia cenowa jest jednym z obszarów zmian, jakie wprowadziliśmy, ponieważ jeszcze do niedawna zdarzało się, że transakcje sprzedaży były realizowane poniżej progu rentowności, co odbijało się negatywnie na wynikach finansowych. Nie zauważamy żadnych wyraźnych tendencji do zmian w zakresie gustów i preferencji klientów w ostatnim czasie.

 

Czytaj również: Mieszkaj w zgodzie z naturą

 

Źródło: dompress / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18788 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 151

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >