
Jak nadawać pisma do sądów administracyjnych i urzędów po zmianach?
Po niedawnej uchwale z 19 października 2015 r. jaką wydał Naczelny Sąd Administracyjny istnieje obawa, czy strony spraw przed sądami administracyjnymi lub urzędami będą mogły wnosić w terminie pisma do tych instytucji.
Czytaj dalej
Naczelny Sąd Administracyjny wydał 19 października 2015 r., sygn. akt I OPS 1/15 uchwałę, w której orzekł, że oddanie przed upływem przewidzianego prawem terminu pisma procesowego, w sprawie sądowo administracyjnej, w polskiej placówce pocztowej innego operatora niż operator wyznaczony w rozumieniu art. 83 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w związku z art. 178 ust. 1 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe nie skutkuje zachowaniem terminu w sytuacji, gdy pismo dostarczono sądowi po jego upływie.
Wskazana wyżej uchwała była wydana w związku z koniecznością sprzecznych ze sobą wyroków sądów administracyjnych w związku z interpretacją art. 83 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: ppsa). W myśl tego przepisu oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe albo placówce pocztowej (…) jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu, zaś rozbieżności w orzecznictwie dotyczyły tego, czy skutek wniesienia pisma bezpośrednio do sądu, strona postępowania sądowo administracyjnego może osiągnąć również wówczas, gdy złoży pismo w placówce pocztowej operatora innego niż wyznaczony.
Konsekwencje uchwały NSA
NSA we wskazanej wyżej uchwale z 19 października 2015 r. uznał, że art. art. 83 § 3 ppsa należy interpretować dosłownie, bez wyjątków.
NSA nie uznał za prawidłowy pogląd, że należy uzależnić ścisłe stosowanie omawianego przepisu od wcześniejszego pouczenia strony o tym, jaki operator pocztowy pełni aktualnie funkcję operatora wyznaczonego.
W konsekwencji może to spowodować odrzucanie przez sądy administracyjne odwołań do tych sądów, gdy strona nada przed upływem terminu pismo procesowe np. w placówce tego operatora, który obsługuje korespondencję sądową (a nie jest nim obecnie operator wyznaczony).
Ponadto omawiana uchwała może mieć negatywny wpływ (z powodów wskazanych wyżej) na terminowość wnoszenia środków zaskarżenia w postępowaniu administracyjnym oraz w postępowaniu podatkowym.
Czytaj również: Certyfikat Satelitarny – dlaczego każdy deweloper powinien go posiadać
Autorem jest:
Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Zakup ekspresu do kawy na raty Liczba postów: 2 Grupa: Zanim wybud... Zakup ekspresu na raty może być korzystny, zwłaszcza jeśli chcesz rozłożyć koszty w czasie. Tchibo Coffee Service oferuje opcję zakupu na raty 0%, co oznacza, ż...
- Wniosek o umorzenie podatku Liczba postów: 6 Grupa: Prawo
- podatki i oplaty lokalne Liczba postów: 13 Grupa: Zanim wybud... Jak najbardziej jeśli prowadzimy własną działalność to ja również jestem zdania, że coraz więcej na sam temat podatków powinniśmy wiedzieć. Jak dla mnie bardzo....
- Pozaksięgowa Ewidencja Wspólnot Mieszkaniowych e-w... Liczba postów: 24 Grupa: Wspólnoty m... Ja polecam CredoTax - http://credotax.pl, przemiłe księgowe, prowadzą mi firmę odkąd ją mam, pomogły mi też w założeniu i doborze odpowiedniej formy prowadzonej...
- Własność bez notariusza? Liczba postów: 168 Grupa: Spółdzielni... Kancelaria notarialna w Oświęcimiu świadczy usługi, które obejmują sporządzanie dokumentów, takich jak akty notarialne, testamenty oraz poświadczenie podpisów.....