Kredyty na remont mieszkania

Kredyty na remont mieszkania

Wiosna to dobry moment na remont domu lub mieszkania. Jeśli brakuje nam środków w domowym budżecie można go sfinansować, zaciągając kredyt hipoteczny lub konsumpcyjny. Który sposób kredytowania wybrać? Podpowiadają eksperci mBanku i MultiBanku.

 

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, spowolnienie w branży budowlanej nie ma przełożenia na rynek remontów i wyposażenia wnętrz. GUS-owskie badania budżetów gospodarstw domowych wyraźnie pokazują, że meble oraz artykuły wyposażenia wnętrz stanowią już około 5 proc. wydatków Polaków. Ich wzrost w kolejnych latach prognozowany jest na poziomie 5-7 proc. Optymistycznie przyszłość branży remontowej ocenia też firma badawcza PMR Research, która szacuje, że w 2012 roku polscy konsumenci wydadzą na remonty 15 mld zł. Oznaczałoby to przyspieszenie dynamiki w stosunku do ubiegłego roku o 2 punkty procentowe do prawie 7 proc. Dane GUS i PMR Research potwierdzają eksperci mBanku i MultiBanku.

 

- "Wraz ze zbliżającą się wiosną obserwujemy zwiększone zainteresowanie naszych klientów kredytami hipotecznymi na wykonanie generalnych remontów np. przebudowę, nadbudowę domu czy wymianę dachu" – mówi Magdalena Wypych, ekspert w Wydziale Kredytów Hipotecznych w mBanku i MultiBanku.

 

Czytaj również: O połowę mniej dopłat do kredytów

 

Kredyt hipoteczny sprawdza się w szczególnie w sytuacjach, gdy planujemy remont, wymagający bardzo dużych nakładów pieniężnych. Pomimo że wiąże się z koniecznością załatwienia większej liczby kwestii formalnych niż w przypadku kredytów konsumpcyjnych, rozłożony na dłuższy okres, może okazać się mniej bolesny dla naszego portfela. Przykładowo, jeśli klient planuje skomplikowany remont, polegający na wymianie dachu, ociepleniu budynku oraz dobudowie garażu w domu o powierzchni 100 mkw., którego koszt wyniesie około 120 tys. zł, zaciągając kredyt na 30 lat, spłacany w złotych, będzie płacił miesięczną ratę w wysokości około 770 zł.

 

Natomiast w przypadku mniejszych zmian mieszkaniowych, gdy zależy nam na szybkim wykonaniu remontu, warto zdecydować się na kredyt konsumpcyjny, który możemy uzyskać bez zbędnych formalności.

 

Czytaj również: Drożeją kredyty hipoteczne


- "Nasi klienci decydując się na kredyt gotówkowy na dowolny cel nie muszą informować banku, na co będą go przeznaczać. Jednak statystyki banku w sezonie tzw. remontowym wyraźnie pokazują zwiększony popyt na kredyty konsumpcyjne. Część osób w tym celu wykorzystuje karty kredytowe lub kredyty odnawialne, lecz gdy limity dostępne w ramach tych produktów nie są wystarczające, zaciągają kredyty gotówkowe" – komentuje Joanna Ostrowska, ekspert ds. kredytów konsumpcyjnych w mBanku i MultiBanku.

 

Z jakimi więc kosztami wiąże się finansowanie remontów na kredyt gotówkowy? Przykładowo, gdy zamierzamy wykonać remont łazienki, który wyniesie około 10 tys. zł., biorąc kredyt gotówkowy na 2 lata, powinniśmy się liczyć z miesięczną ratą w wysokości około 500 zł. Ponadto warto pamiętać, że niektóre mniejsze inwestycje remontowe i zmiany w wyposażeniu wnętrz opłaca się finansować kartami płatniczymi, aby w sklepach zapłacić mniej.

 

Czytaj również: Proces transakcji leasingowej


Aktualnie coraz więcej banków oferuje klientom programy rabatowe, które pozwalają uzyskać oszczędności przy zakupie kartą debetową lub kredytową Jak to wygląda w praktyce? Na przykład, jeśli zdecydujemy się na wymianę okien za 2 tys. zł w znanej firmie produkującej okna, możemy zaoszczędzić nawet 250 zł, posiadając rabat w wysokości 12 proc. Natomiast, gdy klient zdecyduje się na zakup kabiny prysznicowej za 1500  zł w sieci sklepów, zajmującej się wyposażeniem łazienek, płacąc kartą płatniczą, uzyska 20 proc. rabatu i dzięki temu zapłaci 300 zł mniej. To duża ulga dla portfela.

 

Źródło: mBank / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19214 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 224

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >