Kwitnie trójmiejski rynek nieruchomości handlowych

Kwitnie trójmiejski rynek nieruchomości handlowych

Na koniec III kwartału 2011 roku zasoby powierzchni handlowej w Trójmieście wynosiły około 601 500 m² co oznacza, że współczynnik nasycenia powierzchnią handlową w analizowanym okresie wynosił około 810 m² na 1 000 mieszkańców. Czytaj dalej

 

W Trójmieście zasoby na wynajem skoncentrowane są łącznie w 46 nowoczesnych centrach handlowych. Największa ilość powierzchni znajduje się w Gdańsku, gdzie aktualnie istnieje około 436 500 m² najmu. Jedenaście inwestycji, które oferują około 108 000 m2 powierzchni handlowej, znajduje się w Gdyni. W Sopocie dotychczas zrealizowano trzy inwestycje, które dostarczyły na rynek niemal 16 700 m² powierzchni najmu. Pozostała część (około 40.300 m²) skoncentrowana jest w ramach centrów handlowych w Rumi.

 

Udział istniejącej powierzchni handlowej w całkowitych zasobach aglomeracji Trójmiejskiej, III kwartał 2011 rok

 

Na koniec III kwartału 2011 roku ponad połowa istniejącej powierzchni była zajmowana przez centra handlowe drugiej generacji czyli obiekty handlowe, w których około 70% powierzchni handlowej zajmuje supermarket lub hipermarket, natomiast pozostała część obiektu przeznaczona jest na sklepy i punkty usługowe, np. Klif w Gdyni czy Galeria Bałtycka w Gdańsku. Na kolejnych miejscach plasuje się kategoria parku handlowego oraz obiekty DIY,  czyli markety budowlano-ogrodnicze.

 

Istniejące formaty obiektów handlowych w Trójmieście, III kwartał 2011 rok

 

Dotychczas zrealizowaną w 2011 roku jest I faza Morskiego Parku Handlowego, wybudowanego w pobliżu istniejącego na terenie Gdańska Fashion House Outlet’u. Projekt ten jest pierwszym obiektem w północnej części Polski, który łączy formułę centrum wyprzedażowego z parkiem handlowym.  Warto nadmienić, że nowa powierzchnia handlowa, która ma zostać zrealizowana na trójmiejskim rynku w ciągu 2011 roku będzie stanowić niemal trzykrotność zasobów zrealizowanych w 2010 roku.. Aktualnie na etapie końcowym znajduje się jeden obiekt handlowy (Galeria Szperk), którego dostarczenie przewidziane jest na I kwartał 2012 roku. Po ukończeniu, centrum handlowe będzie oferować łącznie około 25 000 m² powierzchni na wynajem. Rozpoczęto także rozbudowę i przebudowę centrum handlowego Wzgórze w Gdyni, które po ukończeniu ma być największym centrum handlowym w Trójmieście. Docelowo, po ukończeniu przewidzianym na III kwartał 2013 roku, na powierzchni około 70 000 m² najmu ma znaleźć się 270 sklepów.

 

Czytaj również: O czym należy pamiętać sprzedając mieszkanie?

 

W przyszłości mają powstać trzy inwestycje w Gdańsku. Deweloper centrum handlowego Kowale posiada już pozwolenie na budowę. Planowana galeria ma mieć charakter centrum wygodnych zakupów (tzw. convenience shopping centre). W centrum ma się znaleźć łącznie 30 sklepów, w tym punkty usługowe, banki oraz sklepy odzieżowe. Z kolei Centrum Nad Stawem to obiekt, którego powierzchnia ma mieć 60 000 m². Na 2012 rok przewidziane jest również zakończenie II fazy Morskiego Parku Handlowego. Druga faza Morskiego Parku Handlowego będzie obejmować powierzchnie typu „big box”.

 

W analizowanym kwartale nie odnotowano znaczących zmian stawek czynszu, które utrzymują się na stabilnym poziomie. W Trójmieście na koniec III kwartału 2011 roku stawki czynszu za wynajem lokali handlowych o powierzchni około 100 m² w najlepszych centrach handlowych kształtowały się na poziomie od 40 do 45 EUR/ m2/ miesiąc. Analitycy Next Markets przewidują, że w związku z niewielkim przyrostem nowoczesnej powierzchni handlowej w ciągu najbliższych dwóch lat stawki czynszu w Trójmieście mogą nieznacznie ulec wzrostowi.

 

Czytaj również: Moda na luksusowe osiedla

 

Podobnie, jak w poprzednich kwartałach, popyt na powierzchnie handlowe w Trójmieście generowany jest przez największych najemców. Natomiast zapowiadana aktywność deweloperów przekłada się na wzmożone zainteresowanie ekspansją ze strony polskich, jak i międzynarodowych sieci handlowych, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na powierzchnie handlowe w Trójmieście.

 

Źródło: Core PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19195 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 290

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >